Volkswagen
Volkswagen Golf — katsastustilasto ja vikahistoria
Volkswagen Golf asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Golf sijoittuu sijalle 180 eli keskitason yläpuolella. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 170 575 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 95 · sija 180/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 64, kun vanhemmilla se on 101. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 5 078 | 53,4 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 80,1 | 236 tkm | 79 |
| 2003 | 18 689 | 62,7 | 68,9 | 68,4 (54,9–83,4) | 81,6 | 245 tkm | 91 |
| 2004 | 30 769 | 73,6 | 67,4 | 66,5 (52,6–81,7) | 77,2 | 229 tkm | 109 |
| 2005 | 39 326 | 67,3 | 61,8 | 61,4 (48,0–73,7) | 75,0 | 221 tkm | 109 |
| 2006 | 34 590 | 53,1 | 55,1 | 54,1 (43,2–65,6) | 62,9 | 208 tkm | 96 |
| 2007 | 28 766 | 48,5 | 49,5 | 48,0 (36,9–60,4) | 51,8 | 197 tkm | 98 |
| 2008 | 50 172 | 49,3 | 44,5 | 42,7 (31,7–55,6) | 57,1 | 214 tkm | 111 |
| 2009 | 42 069 | 33,5 | 35,4 | 33,1 (24,6–42,8) | 42,2 | 182 tkm | 95 |
| 2010 | 54 564 | 30,6 | 32,0 | 30,4 (22,7–37,8) | 41,9 | 172 tkm | 96 |
| 2011 | 47 008 | 27,2 | 27,5 | 26,1 (20,4–32,7) | 29,8 | 155 tkm | 99 |
| 2012 | 33 251 | 22,4 | 23,3 | 22,3 (15,7–28,5) | 24,2 | 138 tkm | 96 |
| 2013 | 30 836 | 14,8 | 21,4 | 19,3 (14,3–27,1) | 19,6 | 137 tkm | 69 |
| 2014 | 32 856 | 8,4 | 16,6 | 14,1 (9,2–22,2) | 15,7 | 125 tkm | 51 |
| 2015 | 24 280 | 6,8 | 14,4 | 11,2 (7,4–19,7) | 13,7 | 113 tkm | 47 |
| 2016 | 18 276 | 5,4 | 12,8 | 10,1 (7,0–17,3) | 11,6 | 98 tkm | 42 |
| 2017 | 13 923 | 3,7 | 10,8 | 8,7 (5,8–14,1) | 9,1 | 84 tkm | 34 |
| 2018 | 10 550 | 3,1 | 9,3 | 7,5 (4,6–11,1) | 7,4 | 82 tkm | 34 |
| 2019 | 6 530 | 3,2 | 10,6 | 7,6 (4,8–11,8) | 6,1 | 78 tkm | 31 |
| 2020 | 2 704 | 3,8 | 9,0 | 5,9 (3,6–9,3) | 5,6 | 61 tkm | 42 |
| 2021 | 1 934 | 2,9 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 5,3 | 65 tkm | 29 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Volkswagen Golf
Hylkäysvioista jarrut 33 %, akselisto ja jousitus 30 %, päästöt ja melu 15 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 5,2 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,3. Ero on 2,3-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 10,6 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 14,5. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: alustan kotelot ja pohjalevy. Näitä kirjattiin 3,86 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,34 — 2,9-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (1 134 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 33,0 % | 11,5 | 11,1 | 1,04 | 6 066 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 33,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 30,4 % | 10,6 | 14,5 | 0,73 | 19 157 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 15,2 % | 5,3 | 4,0 | 1,33 | 7 707 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 15,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 14,9 % | 5,2 | 2,3 | 2,30 | 20 038 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 14,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,8 % | 0,6 | 0,7 | 0,88 | 11 708 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,7 % | 0,6 | 2,5 | 0,23 | 1 093 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,1 % | 0,4 | 0,6 | 0,63 | 123 684 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 13 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,9 % | 0,3 | 0,4 | 0,68 | 29 164 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,6 % | 0,2 | 0,4 | 0,60 | 1 238 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 1,10 | 36 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 3,52 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,22 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2008: alusta ja kori-vikoja löytyi 12,5 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,9. Ero on 4,3-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2003 (81,6 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2021 (5,3). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 19,2 | 15,1 | 12,8 | 1,2 | 5,2 | 53,4 |
| 2003 | 23,1 | 15,2 | 14,7 | 3,7 | 6,0 | 62,7 |
| 2004 | 25,2 | 18,2 | 12,2 | 13,0 | 5,0 | 73,6 |
| 2005 | 24,3 | 15,7 | 10,0 | 12,7 | 4,5 | 67,3 |
| 2006 | 19,5 | 13,0 | 8,1 | 9,3 | 3,1 | 53,1 |
| 2007 | 13,7 | 12,6 | 8,5 | 11,5 | 2,2 | 48,5 |
| 2008 | 11,7 | 13,9 | 8,2 | 12,5 | 3,1 | 49,3 |
| 2009 | 9,7 | 12,2 | 4,7 | 4,8 | 2,0 | 33,5 |
| 2010 | 10,5 | 11,8 | 4,3 | 2,5 | 1,5 | 30,6 |
| 2011 | 10,4 | 11,0 | 2,9 | 1,6 | 1,2 | 27,2 |
| 2012 | 8,7 | 9,8 | 2,1 | 0,8 | 1,0 | 22,4 |
| 2013 | 5,2 | 6,7 | 1,3 | 0,6 | 1,0 | 14,8 |
| 2014 | 2,7 | 3,9 | 0,8 | 0,2 | 0,8 | 8,4 |
| 2015 | 2,5 | 2,7 | 0,5 | 0,1 | 1,0 | 6,8 |
| 2016 | 1,9 | 2,4 | 0,3 | 0,1 | 0,8 | 5,4 |
| 2017 | 0,7 | 1,9 | 0,4 | 0,0 | 0,7 | 3,7 |
| 2018 | 0,4 | 1,5 | 0,3 | 0,1 | 0,8 | 3,1 |
| 2019 | 0,3 | 1,7 | 0,4 | 0,1 | 0,8 | 3,2 |
| 2020 | 0,4 | 1,4 | 0,6 | 0,1 | 1,2 | 3,8 |
| 2021 | 0,4 | 1,4 | 0,8 | 0,1 | 0,4 | 2,9 |
Golf verrattuna muihin
Golf on hyvin lähellä Volkswagen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 97 ja tämän mallisarjan 95.
Alla Volkswagen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| T-ROC | 22 | 2,2 | 7 464 |
| Golf Sportsvan | 30 | 4,3 | 17 315 |
| ID.4 | 61 | 6,1 | 1 927 |
| ID.3 | 61 | 6,0 | 2 021 |
| Tiguan | 66 | 16,8 | 56 335 |
| Touareg | 70 | 31,5 | 7 656 |
| NEW Beetle | 79 | 44,5 | 2 392 |
| Beetle | 81 | 18,5 | 6 445 |
| Bora | 85 | 57,2 | 22 929 |
| CC | 86 | 28,4 | 14 398 |
| Scirocco | 87 | 35,0 | 1 710 |
| Golf Plus | 89 | 40,9 | 46 469 |
| UP! | 89 | 16,9 | 9 756 |
| Sharan | 90 | 21,7 | 8 134 |
| Passat | 91 | 31,1 | 314 297 |
| Polo | 93 | 32,9 | 162 584 |
| Golf | 95 | 34,7 | 526 171 |
| Jetta | 118 | 48,0 | 80 297 |
| Caravelle | 120 | 42,2 | 7 163 |
| Arteon | 124 | 11,8 | 1 606 |
| Touran | 129 | 48,3 | 74 652 |
| Caddy | 132 | 36,8 | 40 583 |
| Transporter | 143 | 53,2 | 21 295 |
| T-Cross | 154 | 15,1 | 3 328 |
| Kombi | 180 | 32,4 | 1 153 |
Golf ja katsastus: kysytyimmät
Onko Volkswagen Golf luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Volkswagen Golf sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 95, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 526 171 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Golf-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2021, josta löytyi 3 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2004 lukemalla 74. Ero on 25,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Volkswagen Golf yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 33 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 5,2 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,3 sijaan.
Kuinka paljon Volkswagen Golf on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 170 575 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 180 575 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.