Volkswagen
Volkswagen Sharan — katsastustilasto ja vikahistoria
Volkswagen Sharan asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Sharan sijoittuu sijalle 162 eli keskitason yläpuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 208 828 km on noin 32 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 90 · sija 162/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 89 ja uudempien 96, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 3 467 | 23,5 | 28,1 | 26,6 (20,8–33,3) | 37,1 | 231 tkm | 84 |
| 2012 | 1 942 | 21,8 | 24,0 | 23,0 (16,2–29,3) | 27,7 | 210 tkm | 91 |
| 2013 | 921 | 26,0 | 23,3 | 21,2 (15,7–29,6) | 30,9 | 203 tkm | 111 |
| 2014 | 871 | 16,8 | 17,3 | 14,8 (9,6–23,0) | 25,8 | 174 tkm | 97 |
| 2015 | 706 | 14,3 | 14,7 | 11,5 (7,5–20,1) | 18,1 | 154 tkm | 97 |
| 2016 | 227 | 17,2 | 19,6 | 15,5 (10,6–26,9) | 22,0 | 186 tkm | 88 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Volkswagen Sharan
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 64 %, päästöt ja melu 12 %, jarrut 10 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on päästöt ja melu: näitä vikoja löytyy 2,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 1,7. Ero on 1,4-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu jarrut: 2,2 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 6,9. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: renkaat ja vanteet. Näitä kirjattiin 3,63 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,39 — 2,6-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (23 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 63,7 % | 13,8 | 11,6 | 1,19 | 429 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 63,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,6 % | 2,5 | 1,7 | 1,44 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 10,4 % | 2,2 | 6,9 | 0,33 | 8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 3,5 % | 0,7 | 0,5 | 1,64 | 1 468 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,4 % | 0,7 | 0,4 | 1,69 | 21 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,9 % | 0,6 | 0,5 | 1,32 | 77 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,4 % | 0,3 | 1,8 | 0,16 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,4 % | 0,3 | 0,3 | 0,90 | 471 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,0 % | 0,2 | 0,3 | 0,62 | 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,0 % | 0,2 | 0,1 | 2,00 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2011 (37,1 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2012 (27,7). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Jarrut | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 14,5 | 2,9 | 2,2 | 4,0 | 23,5 |
| 2012 | 13,2 | 2,6 | 3,1 | 2,9 | 21,8 |
| 2013 | 17,8 | 2,2 | 2,8 | 3,1 | 26,0 |
| 2014 | 10,9 | 2,8 | 1,3 | 1,8 | 16,8 |
| 2015 | 10,3 | 1,4 | 1,1 | 1,4 | 14,3 |
| 2016 | 13,7 | 0,4 | 0,9 | 2,2 | 17,2 |
Sharan verrattuna muihin
Sharan on hyvin lähellä Volkswagen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 97 ja tämän mallisarjan 90.
Alla Volkswagen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| T-ROC | 22 | 2,2 | 7 464 |
| Golf Sportsvan | 30 | 4,3 | 17 315 |
| ID.4 | 61 | 6,1 | 1 927 |
| ID.3 | 61 | 6,0 | 2 021 |
| Tiguan | 66 | 16,8 | 56 335 |
| Touareg | 70 | 31,5 | 7 656 |
| NEW Beetle | 79 | 44,5 | 2 392 |
| Beetle | 81 | 18,5 | 6 445 |
| Bora | 85 | 57,2 | 22 929 |
| CC | 86 | 28,4 | 14 398 |
| Scirocco | 87 | 35,0 | 1 710 |
| Golf Plus | 89 | 40,9 | 46 469 |
| UP! | 89 | 16,9 | 9 756 |
| Sharan | 90 | 21,7 | 8 134 |
| Passat | 91 | 31,1 | 314 297 |
| Polo | 93 | 32,9 | 162 584 |
| Golf | 95 | 34,7 | 526 171 |
| Jetta | 118 | 48,0 | 80 297 |
| Caravelle | 120 | 42,2 | 7 163 |
| Arteon | 124 | 11,8 | 1 606 |
| Touran | 129 | 48,3 | 74 652 |
| Caddy | 132 | 36,8 | 40 583 |
| Transporter | 143 | 53,2 | 21 295 |
| T-Cross | 154 | 15,1 | 3 328 |
| Kombi | 180 | 32,4 | 1 153 |
Sharan ja katsastus: kysytyimmät
Onko Volkswagen Sharan luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Volkswagen Sharan sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 90, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 8 134 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Sharan-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2012, josta löytyi 22 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2011 lukemalla 24. Ero on 1,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Volkswagen Sharan yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 64 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa päästöt ja melu: 2,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 1,7 sijaan.
Kuinka paljon Volkswagen Sharan on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 208 828 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 158 621 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.