Volkswagen
Volkswagen Golf Plus — katsastustilasto ja vikahistoria
Volkswagen Golf Plus asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Golf Plus sijoittuu sijalle 153 eli keskitason yläpuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 163 178 km on noin 23 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 89 · sija 153/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 62, kun vanhemmilla se on 101. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 3 762 | 84,4 | 70,6 | 69,8 (55,9–82,9) | 72,0 | 210 tkm | 120 |
| 2006 | 6 845 | 68,4 | 63,0 | 61,4 (50,3–74,2) | 61,8 | 202 tkm | 109 |
| 2007 | 6 693 | 58,8 | 56,2 | 54,8 (42,8–67,9) | 50,7 | 185 tkm | 105 |
| 2008 | 4 262 | 43,2 | 51,4 | 50,3 (37,3–63,4) | 45,8 | 178 tkm | 84 |
| 2009 | 4 342 | 28,1 | 41,0 | 39,0 (29,3–49,2) | 34,7 | 164 tkm | 69 |
| 2010 | 6 913 | 25,6 | 38,1 | 36,6 (27,3–44,6) | 33,4 | 148 tkm | 67 |
| 2011 | 6 122 | 20,1 | 33,7 | 32,2 (25,3–39,8) | 29,0 | 134 tkm | 60 |
| 2012 | 3 966 | 18,0 | 29,3 | 28,2 (20,0–35,9) | 30,5 | 120 tkm | 61 |
| 2013 | 2 856 | 12,7 | 24,7 | 22,3 (16,6–31,4) | 19,9 | 110 tkm | 51 |
| 2014 | 708 | 11,2 | 20,3 | 17,5 (11,5–27,2) | 15,4 | 96 tkm | 55 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Volkswagen Golf Plus
Hylkäysvioista jarrut 30 %, akselisto ja jousitus 26 %, alusta ja kori 22 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 9,0 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 3,4. Ero on 2,7-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 10,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 18,4. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: alustan kotelot ja pohjalevy. Näitä kirjattiin 6,85 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,98 — 3,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (90 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 29,6 % | 12,1 | 13,9 | 0,87 | 530 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 29,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 26,1 % | 10,7 | 18,4 | 0,58 | 1 921 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 26,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 21,9 % | 9,0 | 3,4 | 2,67 | 2 316 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 21,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 17,0 % | 7,0 | 4,8 | 1,45 | 830 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 17,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,6 % | 1,1 | 0,9 | 1,22 | 1 276 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,9 % | 0,4 | 0,6 | 0,64 | 2 191 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,7 % | 0,3 | 0,8 | 0,34 | 10 493 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 11 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 0,5 % | 0,2 | 3,1 | 0,07 | 108 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 1,00 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,3 % | 0,1 | 0,4 | 0,27 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2005: alusta ja kori-vikoja löytyi 24,4 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 7,8. Ero on 3,1-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (72,0 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2013 (19,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Alusta ja kori | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 24,9 | 16,9 | 24,4 | 14,1 | 4,1 | 84,4 |
| 2006 | 22,2 | 15,1 | 18,8 | 8,7 | 3,7 | 68,4 |
| 2007 | 15,8 | 13,4 | 15,3 | 11,6 | 2,7 | 58,8 |
| 2008 | 11,7 | 9,6 | 10,9 | 8,6 | 2,5 | 43,2 |
| 2009 | 7,8 | 8,3 | 5,2 | 5,3 | 1,6 | 28,1 |
| 2010 | 7,1 | 9,8 | 2,2 | 4,9 | 1,6 | 25,6 |
| 2011 | 6,8 | 7,6 | 1,1 | 3,5 | 1,1 | 20,1 |
| 2012 | 6,1 | 6,9 | 0,8 | 3,1 | 1,1 | 18,0 |
| 2013 | 3,9 | 5,6 | 0,4 | 2,1 | 0,7 | 12,7 |
| 2014 | 3,1 | 6,8 | 0,3 | 0,6 | 0,4 | 11,2 |
Golf Plus verrattuna muihin
Golf Plus on hyvin lähellä Volkswagen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 97 ja tämän mallisarjan 89.
Alla Volkswagen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| T-ROC | 22 | 2,2 | 7 464 |
| Golf Sportsvan | 30 | 4,3 | 17 315 |
| ID.4 | 61 | 6,1 | 1 927 |
| ID.3 | 61 | 6,0 | 2 021 |
| Tiguan | 66 | 16,8 | 56 335 |
| Touareg | 70 | 31,5 | 7 656 |
| NEW Beetle | 79 | 44,5 | 2 392 |
| Beetle | 81 | 18,5 | 6 445 |
| Bora | 85 | 57,2 | 22 929 |
| CC | 86 | 28,4 | 14 398 |
| Scirocco | 87 | 35,0 | 1 710 |
| Golf Plus | 89 | 40,9 | 46 469 |
| UP! | 89 | 16,9 | 9 756 |
| Sharan | 90 | 21,7 | 8 134 |
| Passat | 91 | 31,1 | 314 297 |
| Polo | 93 | 32,9 | 162 584 |
| Golf | 95 | 34,7 | 526 171 |
| Jetta | 118 | 48,0 | 80 297 |
| Caravelle | 120 | 42,2 | 7 163 |
| Arteon | 124 | 11,8 | 1 606 |
| Touran | 129 | 48,3 | 74 652 |
| Caddy | 132 | 36,8 | 40 583 |
| Transporter | 143 | 53,2 | 21 295 |
| T-Cross | 154 | 15,1 | 3 328 |
| Kombi | 180 | 32,4 | 1 153 |
Golf Plus ja katsastus: kysytyimmät
Onko Volkswagen Golf Plus luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Volkswagen Golf Plus sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 89, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 46 469 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Golf Plus-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2013, josta löytyi 13 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 84. Ero on 6,7-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Volkswagen Golf Plus yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 30 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 9,0 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 3,4 sijaan.
Kuinka paljon Volkswagen Golf Plus on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 163 178 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 211 709 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.