Volkswagen
Volkswagen Caddy — katsastustilasto ja vikahistoria
Volkswagen Caddy kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 32 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Caddy sijoittuu sijalle 289 eli keskitason alapuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 207 459 km on noin 30 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 132 · sija 289/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 193, kun vanhemmilla se on 116. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 408 | 68,6 | 56,7 | 56,7 (43,0–70,4) | 99,8 | 275 tkm | 121 |
| 2005 | 1 172 | 66,1 | 62,3 | 61,9 (48,5–74,2) | 87,6 | 253 tkm | 106 |
| 2006 | 1 879 | 58,9 | 56,1 | 55,1 (44,2–66,8) | 81,3 | 225 tkm | 105 |
| 2007 | 1 963 | 53,1 | 50,0 | 48,5 (37,3–60,9) | 77,6 | 231 tkm | 106 |
| 2008 | 3 645 | 43,1 | 44,3 | 42,5 (31,5–55,4) | 82,2 | 251 tkm | 97 |
| 2009 | 2 871 | 43,9 | 34,7 | 32,4 (24,0–42,1) | 78,2 | 247 tkm | 126 |
| 2010 | 3 163 | 38,4 | 32,0 | 30,4 (22,7–37,9) | 69,8 | 244 tkm | 120 |
| 2011 | 4 517 | 35,5 | 28,0 | 26,5 (20,7–33,2) | 52,5 | 212 tkm | 127 |
| 2012 | 4 592 | 34,7 | 23,6 | 22,6 (15,9–28,9) | 48,0 | 206 tkm | 147 |
| 2013 | 3 082 | 33,1 | 21,1 | 18,9 (14,0–26,7) | 44,2 | 195 tkm | 157 |
| 2014 | 2 836 | 31,3 | 15,9 | 13,5 (8,8–21,3) | 49,1 | 194 tkm | 197 |
| 2015 | 2 401 | 26,9 | 13,8 | 10,7 (7,0–18,8) | 41,7 | 166 tkm | 196 |
| 2016 | 2 377 | 23,3 | 12,6 | 9,9 (6,9–16,9) | 38,8 | 161 tkm | 185 |
| 2017 | 1 759 | 21,0 | 10,9 | 8,8 (5,9–14,4) | 33,2 | 158 tkm | 193 |
| 2018 | 1 643 | 21,8 | 9,2 | 7,4 (4,6–11,0) | 29,7 | 135 tkm | 237 |
| 2019 | 1 593 | 28,2 | 10,8 | 7,7 (4,9–12,2) | 35,9 | 178 tkm | 261 |
| 2020 | 395 | 31,4 | 10,5 | 7,1 (4,0–11,1) | 39,7 | 214 tkm | 299 |
| 2021 | 287 | 24,4 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 14,3 | 107 tkm | 241 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Volkswagen Caddy
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 48 %, jarrut 26 %, päästöt ja melu 10 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 1,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 1,3. Ero on 1,5-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: jousitus ja iskunvaimennus. Näitä kirjattiin 7,63 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,20 — 1,8-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (155 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 48,3 % | 17,8 | 12,2 | 1,46 | 5 486 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 48,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 25,7 % | 9,4 | 8,1 | 1,16 | 402 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 9,9 % | 3,6 | 2,7 | 1,35 | 443 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 9,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 5,3 % | 1,9 | 1,3 | 1,55 | 1 148 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,2 % | 1,2 | 0,5 | 2,23 | 916 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 2,4 % | 0,9 | 2,0 | 0,44 | 18 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,7 % | 0,6 | 0,4 | 1,71 | 165 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,6 % | 0,6 | 0,4 | 1,51 | 3 977 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,0 % | 0,4 | 0,5 | 0,74 | 10 468 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 10 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,0 % | 0,4 | 0,1 | 3,23 | 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,1 % | 0,0 | 0,0 | 6,10 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2019: päästöt ja melu-vikoja löytyi 8,9 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,4. Ero on 6,4-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (87,6 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (29,7). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 23,3 | 25,5 | 3,4 | 11,3 | 5,1 | 68,6 |
| 2005 | 16,6 | 22,8 | 7,3 | 12,1 | 7,3 | 66,1 |
| 2006 | 16,0 | 17,7 | 10,8 | 7,1 | 7,4 | 58,9 |
| 2007 | 16,0 | 14,8 | 10,9 | 6,1 | 5,4 | 53,1 |
| 2008 | 20,8 | 11,0 | 3,5 | 2,8 | 5,0 | 43,1 |
| 2009 | 20,8 | 11,7 | 4,9 | 2,1 | 4,5 | 43,9 |
| 2010 | 19,9 | 10,1 | 2,5 | 1,8 | 4,1 | 38,4 |
| 2011 | 18,8 | 11,2 | 1,6 | 1,0 | 2,9 | 35,5 |
| 2012 | 19,6 | 9,5 | 1,4 | 0,9 | 3,4 | 34,7 |
| 2013 | 20,2 | 8,2 | 1,0 | 0,4 | 3,3 | 33,1 |
| 2014 | 20,3 | 5,7 | 0,8 | 0,5 | 4,1 | 31,3 |
| 2015 | 17,3 | 4,5 | 1,6 | 0,2 | 3,4 | 26,9 |
| 2016 | 13,3 | 4,0 | 2,4 | 0,1 | 3,4 | 23,3 |
| 2017 | 10,2 | 4,7 | 3,2 | 0,2 | 2,8 | 21,0 |
| 2018 | 10,0 | 3,7 | 5,3 | 0,3 | 2,5 | 21,8 |
| 2019 | 11,9 | 4,3 | 8,9 | 0,1 | 3,0 | 28,2 |
| 2020 | 16,5 | 3,0 | 8,9 | 0,0 | 3,0 | 31,4 |
| 2021 | 15,7 | 1,4 | 3,1 | 0,3 | 3,8 | 24,4 |
Caddy verrattuna muihin
Caddy jää Volkswagen-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 97, tämän mallisarjan 132. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Volkswagen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| T-ROC | 22 | 2,2 | 7 464 |
| Golf Sportsvan | 30 | 4,3 | 17 315 |
| ID.4 | 61 | 6,1 | 1 927 |
| ID.3 | 61 | 6,0 | 2 021 |
| Tiguan | 66 | 16,8 | 56 335 |
| Touareg | 70 | 31,5 | 7 656 |
| NEW Beetle | 79 | 44,5 | 2 392 |
| Beetle | 81 | 18,5 | 6 445 |
| Bora | 85 | 57,2 | 22 929 |
| CC | 86 | 28,4 | 14 398 |
| Scirocco | 87 | 35,0 | 1 710 |
| Golf Plus | 89 | 40,9 | 46 469 |
| UP! | 89 | 16,9 | 9 756 |
| Sharan | 90 | 21,7 | 8 134 |
| Passat | 91 | 31,1 | 314 297 |
| Polo | 93 | 32,9 | 162 584 |
| Golf | 95 | 34,7 | 526 171 |
| Jetta | 118 | 48,0 | 80 297 |
| Caravelle | 120 | 42,2 | 7 163 |
| Arteon | 124 | 11,8 | 1 606 |
| Touran | 129 | 48,3 | 74 652 |
| Caddy | 132 | 36,8 | 40 583 |
| Transporter | 143 | 53,2 | 21 295 |
| T-Cross | 154 | 15,1 | 3 328 |
| Kombi | 180 | 32,4 | 1 153 |
Caddy ja katsastus: kysytyimmät
Onko Volkswagen Caddy luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Volkswagen Caddy sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 132, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 40 583 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Caddy-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2017, josta löytyi 21 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 66. Ero on 3,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Volkswagen Caddy yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 48 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 1,9 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 1,3 sijaan.
Kuinka paljon Volkswagen Caddy on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 207 459 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 159 670 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.