Volkswagen
Volkswagen Polo — katsastustilasto ja vikahistoria
Volkswagen Polo asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Polo sijoittuu sijalle 172 eli keskitason yläpuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 120 608 km on noin 31 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 93 · sija 172/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 93 ja uudempien 91, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 1 736 | 68,8 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 94,3 | 174 tkm | 101 |
| 2003 | 6 422 | 74,2 | 69,1 | 68,6 (55,1–83,6) | 100,5 | 174 tkm | 107 |
| 2004 | 7 267 | 72,4 | 68,0 | 67,0 (53,1–82,3) | 102,8 | 166 tkm | 106 |
| 2005 | 9 069 | 63,7 | 63,1 | 62,6 (49,1–75,0) | 97,9 | 163 tkm | 101 |
| 2006 | 11 535 | 54,1 | 57,0 | 55,9 (45,0–67,7) | 89,6 | 159 tkm | 95 |
| 2007 | 11 952 | 44,1 | 51,4 | 49,8 (38,5–62,5) | 80,4 | 154 tkm | 86 |
| 2008 | 11 122 | 39,0 | 46,3 | 44,5 (33,1–57,7) | 72,3 | 144 tkm | 84 |
| 2009 | 9 691 | 30,6 | 36,6 | 34,2 (25,6–44,1) | 59,0 | 138 tkm | 84 |
| 2010 | 18 685 | 27,7 | 33,1 | 31,5 (23,5–39,1) | 47,0 | 129 tkm | 84 |
| 2011 | 14 042 | 26,7 | 28,5 | 27,0 (21,1–33,7) | 40,5 | 117 tkm | 94 |
| 2012 | 10 232 | 20,4 | 24,0 | 22,9 (16,1–29,3) | 27,8 | 103 tkm | 85 |
| 2013 | 7 561 | 24,0 | 21,9 | 19,7 (14,6–27,7) | 28,1 | 104 tkm | 110 |
| 2014 | 8 408 | 15,5 | 16,6 | 14,2 (9,3–22,2) | 18,1 | 87 tkm | 93 |
| 2015 | 8 416 | 14,6 | 14,2 | 11,1 (7,2–19,4) | 16,2 | 78 tkm | 103 |
| 2016 | 7 821 | 13,4 | 12,6 | 9,9 (6,9–16,9) | 13,0 | 68 tkm | 107 |
| 2017 | 5 439 | 7,2 | 10,3 | 8,2 (5,5–13,4) | 10,5 | 59 tkm | 70 |
| 2018 | 6 330 | 4,6 | 9,1 | 7,4 (4,6–10,9) | 7,2 | 62 tkm | 50 |
| 2019 | 4 064 | 7,7 | 10,4 | 7,5 (4,8–11,6) | 7,2 | 59 tkm | 73 |
| 2020 | 1 678 | 8,1 | 8,8 | 5,7 (3,6–9,0) | 7,9 | 49 tkm | 92 |
| 2021 | 1 114 | 6,8 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 7,8 | 49 tkm | 67 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Volkswagen Polo
Hylkäysvioista jarrut 42 %, akselisto ja jousitus 26 %, päästöt ja melu 11 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 3,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,2. Ero on 1,7-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 8,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 14,1. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: käyttöjarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 4,80 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,47 — 1,9-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (360 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 42,0 % | 13,8 | 10,7 | 1,29 | 4 153 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 42,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 26,4 % | 8,7 | 14,1 | 0,62 | 5 426 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 26,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,5 % | 3,8 | 3,9 | 0,98 | 1 998 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 11,2 % | 3,7 | 2,2 | 1,67 | 5 969 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 3,5 % | 1,1 | 2,5 | 0,47 | 241 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,1 % | 0,7 | 0,7 | 0,99 | 3 636 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,1 % | 0,4 | 0,4 | 0,81 | 9 994 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,1 % | 0,4 | 0,6 | 0,61 | 51 329 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 12 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,7 % | 0,2 | 0,4 | 0,60 | 269 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,1 | 0,1 | 1,42 | 17 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 1,10 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2007: alusta ja kori-vikoja löytyi 10,1 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 4,1. Ero on 2,5-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2004 (102,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (7,2). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 24,0 | 17,2 | 20,0 | 1,4 | 6,1 | 68,8 |
| 2003 | 27,0 | 17,7 | 18,5 | 5,0 | 6,1 | 74,2 |
| 2004 | 26,8 | 15,7 | 16,0 | 8,0 | 5,9 | 72,4 |
| 2005 | 25,4 | 12,9 | 8,1 | 11,7 | 5,6 | 63,7 |
| 2006 | 26,0 | 11,2 | 4,0 | 9,2 | 3,6 | 54,1 |
| 2007 | 18,4 | 10,0 | 3,1 | 10,1 | 2,5 | 44,1 |
| 2008 | 16,8 | 9,6 | 3,4 | 6,3 | 2,9 | 39,0 |
| 2009 | 14,8 | 8,1 | 2,7 | 3,0 | 2,1 | 30,6 |
| 2010 | 12,6 | 9,2 | 2,0 | 2,1 | 1,6 | 27,7 |
| 2011 | 10,4 | 9,9 | 2,1 | 1,8 | 2,5 | 26,7 |
| 2012 | 8,9 | 6,7 | 1,7 | 0,4 | 2,7 | 20,4 |
| 2013 | 10,0 | 9,1 | 1,4 | 0,3 | 3,2 | 24,0 |
| 2014 | 7,6 | 5,3 | 1,1 | 0,2 | 1,4 | 15,5 |
| 2015 | 7,7 | 4,7 | 0,9 | 0,1 | 1,2 | 14,6 |
| 2016 | 5,9 | 5,1 | 0,4 | 0,1 | 1,9 | 13,4 |
| 2017 | 3,5 | 2,6 | 0,2 | 0,0 | 0,9 | 7,2 |
| 2018 | 0,7 | 1,1 | 0,4 | 0,0 | 2,4 | 4,6 |
| 2019 | 0,9 | 1,3 | 0,6 | 0,1 | 4,7 | 7,7 |
| 2020 | 0,5 | 0,6 | 1,5 | 0,0 | 5,5 | 8,1 |
| 2021 | 0,9 | 0,9 | 0,4 | 0,0 | 4,6 | 6,8 |
Polo verrattuna muihin
Polo on hyvin lähellä Volkswagen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 97 ja tämän mallisarjan 93.
Alla Volkswagen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| T-ROC | 22 | 2,2 | 7 464 |
| Golf Sportsvan | 30 | 4,3 | 17 315 |
| ID.4 | 61 | 6,1 | 1 927 |
| ID.3 | 61 | 6,0 | 2 021 |
| Tiguan | 66 | 16,8 | 56 335 |
| Touareg | 70 | 31,5 | 7 656 |
| NEW Beetle | 79 | 44,5 | 2 392 |
| Beetle | 81 | 18,5 | 6 445 |
| Bora | 85 | 57,2 | 22 929 |
| CC | 86 | 28,4 | 14 398 |
| Scirocco | 87 | 35,0 | 1 710 |
| Golf Plus | 89 | 40,9 | 46 469 |
| UP! | 89 | 16,9 | 9 756 |
| Sharan | 90 | 21,7 | 8 134 |
| Passat | 91 | 31,1 | 314 297 |
| Polo | 93 | 32,9 | 162 584 |
| Golf | 95 | 34,7 | 526 171 |
| Jetta | 118 | 48,0 | 80 297 |
| Caravelle | 120 | 42,2 | 7 163 |
| Arteon | 124 | 11,8 | 1 606 |
| Touran | 129 | 48,3 | 74 652 |
| Caddy | 132 | 36,8 | 40 583 |
| Transporter | 143 | 53,2 | 21 295 |
| T-Cross | 154 | 15,1 | 3 328 |
| Kombi | 180 | 32,4 | 1 153 |
Polo ja katsastus: kysytyimmät
Onko Volkswagen Polo luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Volkswagen Polo sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 93, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 162 584 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Polo-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 5 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2003 lukemalla 74. Ero on 16,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Volkswagen Polo yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 42 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 3,7 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,2 sijaan.
Kuinka paljon Volkswagen Polo on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 120 608 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 175 951 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.