Volkswagen
Volkswagen Passat — katsastustilasto ja vikahistoria
Volkswagen Passat asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Passat sijoittuu sijalle 165 eli keskitason yläpuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 228 143 km on noin 30 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 91 · sija 165/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 88 ja uudempien 105, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 2 644 | 72,5 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 100,0 | 306 tkm | 107 |
| 2003 | 8 348 | 64,8 | 67,6 | 67,3 (53,8–82,2) | 101,5 | 303 tkm | 96 |
| 2004 | 10 426 | 57,1 | 65,8 | 65,1 (51,2–80,1) | 106,0 | 301 tkm | 87 |
| 2005 | 16 432 | 52,6 | 60,0 | 59,6 (46,3–71,7) | 82,5 | 282 tkm | 88 |
| 2006 | 26 826 | 50,5 | 53,3 | 52,4 (41,4–63,6) | 75,1 | 285 tkm | 95 |
| 2007 | 27 339 | 39,8 | 48,3 | 46,8 (35,8–59,0) | 64,8 | 292 tkm | 82 |
| 2008 | 30 236 | 33,1 | 43,3 | 41,5 (30,7–54,3) | 53,8 | 285 tkm | 76 |
| 2009 | 20 790 | 31,2 | 34,6 | 32,2 (23,9–41,9) | 56,5 | 258 tkm | 90 |
| 2010 | 18 203 | 28,6 | 32,1 | 30,4 (22,7–38,0) | 56,1 | 236 tkm | 89 |
| 2011 | 33 750 | 26,1 | 27,9 | 26,5 (20,6–33,1) | 28,0 | 218 tkm | 94 |
| 2012 | 22 835 | 24,1 | 24,1 | 23,1 (16,3–29,5) | 23,9 | 204 tkm | 100 |
| 2013 | 16 379 | 25,2 | 21,7 | 19,5 (14,5–27,4) | 25,7 | 203 tkm | 116 |
| 2014 | 14 284 | 19,9 | 16,7 | 14,3 (9,3–22,4) | 20,7 | 176 tkm | 119 |
| 2015 | 20 916 | 10,6 | 14,6 | 11,4 (7,5–19,9) | 11,4 | 157 tkm | 73 |
| 2016 | 17 496 | 11,7 | 13,6 | 10,8 (7,5–18,4) | 9,4 | 140 tkm | 86 |
| 2017 | 12 473 | 15,0 | 11,8 | 9,6 (6,4–15,6) | 8,1 | 123 tkm | 127 |
| 2018 | 7 401 | 16,0 | 9,9 | 8,0 (5,0–11,9) | 7,8 | 115 tkm | 162 |
| 2019 | 3 751 | 15,5 | 10,9 | 7,7 (5,0–12,1) | 7,7 | 106 tkm | 142 |
| 2020 | 2 647 | 11,6 | 10,5 | 7,1 (4,0–11,2) | 6,0 | 91 tkm | 110 |
| 2021 | 1 121 | 10,5 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 4,9 | 85 tkm | 104 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Volkswagen Passat
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 57 %, jarrut 19 %, päästöt ja melu 13 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on akselisto ja jousitus: näitä vikoja löytyy 17,6 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 13,9. Ero on 1,3-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu jarrut: 5,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 10,3. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: jousitus ja iskunvaimennus. Näitä kirjattiin 7,82 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,77 — 1,6-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (936 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 56,5 % | 17,6 | 13,9 | 1,26 | 15 942 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 56,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 18,9 % | 5,9 | 10,3 | 0,57 | 1 088 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 18,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 12,8 % | 4,0 | 3,6 | 1,10 | 4 864 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,1 % | 0,9 | 0,7 | 1,44 | 10 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 2,4 % | 0,8 | 2,4 | 0,32 | 274 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,3 % | 0,7 | 1,9 | 0,37 | 9 609 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,4 % | 0,4 | 0,4 | 1,00 | 21 937 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,3 % | 0,4 | 0,6 | 0,71 | 75 608 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 13 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,9 % | 0,3 | 0,4 | 0,79 | 537 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,1 | 0,1 | 1,17 | 51 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,1 % | 0,0 | 0,0 | 8,89 | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,38 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2018: akselisto ja jousitus-vikoja löytyi 12,5 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 4,5. Ero on 2,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2004 (106,0 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2021 (4,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 31,6 | 23,5 | 7,4 | 9,9 | 72,5 |
| 2003 | 26,6 | 22,5 | 6,6 | 9,0 | 64,8 |
| 2004 | 22,2 | 19,8 | 6,0 | 9,2 | 57,1 |
| 2005 | 24,8 | 13,4 | 7,3 | 7,2 | 52,6 |
| 2006 | 26,5 | 8,7 | 8,0 | 7,2 | 50,5 |
| 2007 | 20,4 | 8,1 | 6,6 | 4,8 | 39,8 |
| 2008 | 18,5 | 6,4 | 5,1 | 3,1 | 33,1 |
| 2009 | 17,6 | 4,7 | 5,5 | 3,4 | 31,2 |
| 2010 | 17,8 | 3,5 | 4,5 | 2,8 | 28,6 |
| 2011 | 17,5 | 3,2 | 2,6 | 2,7 | 26,1 |
| 2012 | 16,3 | 2,5 | 2,3 | 2,9 | 24,1 |
| 2013 | 18,3 | 2,4 | 1,9 | 2,6 | 25,2 |
| 2014 | 15,2 | 1,8 | 1,1 | 1,8 | 19,9 |
| 2015 | 6,1 | 2,3 | 0,8 | 1,4 | 10,6 |
| 2016 | 8,0 | 1,8 | 0,9 | 1,0 | 11,7 |
| 2017 | 11,5 | 1,5 | 1,0 | 1,1 | 15,0 |
| 2018 | 12,5 | 1,6 | 1,0 | 0,9 | 16,0 |
| 2019 | 11,0 | 1,8 | 1,6 | 1,3 | 15,5 |
| 2020 | 8,0 | 2,1 | 0,9 | 0,7 | 11,6 |
| 2021 | 6,8 | 0,9 | 1,1 | 1,8 | 10,5 |
Passat verrattuna muihin
Passat on hyvin lähellä Volkswagen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 97 ja tämän mallisarjan 91.
Alla Volkswagen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| T-ROC | 22 | 2,2 | 7 464 |
| Golf Sportsvan | 30 | 4,3 | 17 315 |
| ID.4 | 61 | 6,1 | 1 927 |
| ID.3 | 61 | 6,0 | 2 021 |
| Tiguan | 66 | 16,8 | 56 335 |
| Touareg | 70 | 31,5 | 7 656 |
| NEW Beetle | 79 | 44,5 | 2 392 |
| Beetle | 81 | 18,5 | 6 445 |
| Bora | 85 | 57,2 | 22 929 |
| CC | 86 | 28,4 | 14 398 |
| Scirocco | 87 | 35,0 | 1 710 |
| Golf Plus | 89 | 40,9 | 46 469 |
| UP! | 89 | 16,9 | 9 756 |
| Sharan | 90 | 21,7 | 8 134 |
| Passat | 91 | 31,1 | 314 297 |
| Polo | 93 | 32,9 | 162 584 |
| Golf | 95 | 34,7 | 526 171 |
| Jetta | 118 | 48,0 | 80 297 |
| Caravelle | 120 | 42,2 | 7 163 |
| Arteon | 124 | 11,8 | 1 606 |
| Touran | 129 | 48,3 | 74 652 |
| Caddy | 132 | 36,8 | 40 583 |
| Transporter | 143 | 53,2 | 21 295 |
| T-Cross | 154 | 15,1 | 3 328 |
| Kombi | 180 | 32,4 | 1 153 |
Passat ja katsastus: kysytyimmät
Onko Volkswagen Passat luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Volkswagen Passat sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 91, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 314 297 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Passat-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2021, josta löytyi 11 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2002 lukemalla 72. Ero on 6,9-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Volkswagen Passat yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 57 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa akselisto ja jousitus: 17,6 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 13,9 sijaan.
Kuinka paljon Volkswagen Passat on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 228 143 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 175 612 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.