Volkswagen
Volkswagen Caravelle — katsastustilasto ja vikahistoria
Volkswagen Caravelle kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 20 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Caravelle sijoittuu sijalle 265 eli keskitason alapuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 216 087 km on noin 17 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 120 · sija 265/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 146, kun vanhemmilla se on 106. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 116 | 69,8 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 69,0 | 291 tkm | 103 |
| 2007 | 1 141 | 55,0 | 51,9 | 50,3 (38,9–63,1) | 122,0 | 264 tkm | 106 |
| 2008 | 1 135 | 41,4 | 47,0 | 45,3 (33,7–58,5) | 97,0 | 212 tkm | 88 |
| 2010 | 1 311 | 43,9 | 33,8 | 32,3 (24,0–39,7) | 95,4 | 240 tkm | 130 |
| 2011 | 1 302 | 42,6 | 29,3 | 27,8 (21,7–34,7) | 77,3 | 213 tkm | 146 |
| 2012 | 853 | 38,1 | 25,7 | 24,7 (17,5–31,4) | 69,1 | 200 tkm | 148 |
| 2013 | 524 | 30,7 | 25,1 | 23,1 (17,4–31,6) | 52,5 | 172 tkm | 122 |
| 2014 | 781 | 28,9 | 17,2 | 14,7 (9,6–22,9) | 36,9 | 153 tkm | 168 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Volkswagen Caravelle
Hylkäysvioista ohjaus 28 %, akselisto ja jousitus 28 %, jarrut 25 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on muut varusteet: näitä vikoja löytyy 4,6 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,7. Ero on 7,1-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 11,80 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,39 — 4,9-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ohjaus | 28,2 % | 11,9 | 2,5 | 4,75 | 27 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 28,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 27,6 % | 11,7 | 15,1 | 0,77 | 697 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 27,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 25,2 % | 10,6 | 10,3 | 1,03 | 42 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 11,0 % | 4,6 | 0,7 | 7,12 | 477 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 3,0 % | 1,3 | 3,3 | 0,39 | 90 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,5 % | 0,6 | 0,4 | 1,47 | 698 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,2 % | 0,5 | 1,8 | 0,29 | 95 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,0 % | 0,4 | 0,4 | 1,14 | 24 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,0 % | 0,4 | 0,6 | 0,62 | 3 833 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,1 | 0,1 | 0,55 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 4,97 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2010: muut varusteet-vikoja löytyi 5,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,6. Ero on 8,6-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2007 (122,0 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2011 (77,3). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Ohjaus | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Muut varusteet | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 11,2 | 31,9 | 14,7 | 6,0 | 6,0 | 69,8 |
| 2007 | 9,9 | 16,4 | 17,5 | 6,3 | 4,8 | 55,0 |
| 2008 | 8,1 | 11,8 | 12,4 | 4,4 | 4,7 | 41,4 |
| 2010 | 12,4 | 9,9 | 12,1 | 5,2 | 4,3 | 43,9 |
| 2011 | 14,4 | 12,3 | 9,4 | 4,1 | 2,5 | 42,6 |
| 2012 | 13,8 | 10,3 | 8,0 | 3,8 | 2,2 | 38,1 |
| 2013 | 12,2 | 9,0 | 4,6 | 4,0 | 1,0 | 30,7 |
| 2014 | 13,2 | 6,7 | 4,0 | 3,8 | 1,3 | 28,9 |
Caravelle verrattuna muihin
Caravelle on hyvin lähellä Volkswagen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 97 ja tämän mallisarjan 120.
Alla Volkswagen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| T-ROC | 22 | 2,2 | 7 464 |
| Golf Sportsvan | 30 | 4,3 | 17 315 |
| ID.4 | 61 | 6,1 | 1 927 |
| ID.3 | 61 | 6,0 | 2 021 |
| Tiguan | 66 | 16,8 | 56 335 |
| Touareg | 70 | 31,5 | 7 656 |
| NEW Beetle | 79 | 44,5 | 2 392 |
| Beetle | 81 | 18,5 | 6 445 |
| Bora | 85 | 57,2 | 22 929 |
| CC | 86 | 28,4 | 14 398 |
| Scirocco | 87 | 35,0 | 1 710 |
| Golf Plus | 89 | 40,9 | 46 469 |
| UP! | 89 | 16,9 | 9 756 |
| Sharan | 90 | 21,7 | 8 134 |
| Passat | 91 | 31,1 | 314 297 |
| Polo | 93 | 32,9 | 162 584 |
| Golf | 95 | 34,7 | 526 171 |
| Jetta | 118 | 48,0 | 80 297 |
| Caravelle | 120 | 42,2 | 7 163 |
| Arteon | 124 | 11,8 | 1 606 |
| Touran | 129 | 48,3 | 74 652 |
| Caddy | 132 | 36,8 | 40 583 |
| Transporter | 143 | 53,2 | 21 295 |
| T-Cross | 154 | 15,1 | 3 328 |
| Kombi | 180 | 32,4 | 1 153 |
Caravelle ja katsastus: kysytyimmät
Onko Volkswagen Caravelle luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Volkswagen Caravelle sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 120, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 7 163 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Caravelle-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2008, josta löytyi 41 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2007 lukemalla 55. Ero on 1,3-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Volkswagen Caravelle yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on ohjaus, joka kattaa 28 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa muut varusteet: 4,6 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,7 sijaan.
Kuinka paljon Volkswagen Caravelle on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 216 087 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 185 061 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.