Kia
Kia Niro — katsastustilasto ja vikahistoria
Kia Niro asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Niro sijoittuu sijalle 157 eli keskitason yläpuolella. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 79 851 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 89 · sija 157/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 59, kun vanhemmilla se on 116. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 942 | 19,1 | 12,1 | 9,4 (6,5–16,2) | 22,0 | 93 tkm | 159 |
| 2017 | 2 961 | 11,7 | 10,6 | 8,5 (5,7–13,9) | 15,2 | 84 tkm | 110 |
| 2018 | 2 651 | 9,8 | 9,5 | 7,6 (4,8–11,4) | 15,5 | 83 tkm | 103 |
| 2019 | 3 071 | 6,9 | 10,9 | 7,7 (5,0–12,0) | 12,1 | 77 tkm | 63 |
| 2020 | 1 399 | 5,6 | 10,1 | 6,8 (3,9–10,6) | 10,1 | 73 tkm | 55 |
| 2021 | 1 178 | 5,4 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 9,0 | 67 tkm | 54 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Kia Niro
Hylkäysvioista jarrut 62 %, akselisto ja jousitus 17 %, päästöt ja melu 8 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on jarrut: näitä vikoja löytyy 5,8 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,2. Ero on 2,6-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 1,6 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 5,0. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: seisontajarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 2,79 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,39 — 7,2-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (32 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 62,2 % | 5,8 | 2,2 | 2,59 | 353 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 62,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 17,1 % | 1,6 | 5,0 | 0,32 | 166 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 17,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 7,6 % | 0,7 | 1,3 | 0,57 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 7,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 5,4 % | 0,5 | 0,4 | 1,20 | 23 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 2,8 % | 0,3 | 0,7 | 0,35 | 47 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,6 % | 0,1 | 0,2 | 0,94 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,4 % | 0,1 | 0,2 | 0,63 | 9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,2 % | 0,1 | 0,4 | 0,29 | 369 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,4 % | 0,0 | 0,0 | 1,34 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,1 % | 0,0 | 0,1 | 0,14 | 31 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,1 % | 0,0 | 0,1 | 0,07 | 681 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2017: jarrut-vikoja löytyi 8,8 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,3. Ero on 3,7-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2018 (15,5 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2021 (9,0). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Tunnistus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 14,1 | 3,6 | 0,2 | 0,4 | 0,7 | 19,1 |
| 2017 | 8,8 | 1,3 | 0,6 | 0,6 | 0,4 | 11,7 |
| 2018 | 6,3 | 1,4 | 0,8 | 0,3 | 0,9 | 9,8 |
| 2019 | 2,8 | 1,7 | 0,8 | 0,6 | 0,9 | 6,9 |
| 2020 | 2,6 | 1,0 | 0,8 | 0,4 | 0,9 | 5,6 |
| 2021 | 2,1 | 1,6 | 0,7 | 0,8 | 0,3 | 5,4 |
Niro verrattuna muihin
Niro on Kia-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 130, tämän mallisarjan 89.
Alla Kia-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| EV6 | 37 | 3,8 | 106 |
| Xceed | 38 | 3,6 | 726 |
| Stonic | 64 | 6,1 | 5 748 |
| Niro | 89 | 9,3 | 12 202 |
| Proceed | 90 | 9,9 | 918 |
| RIO | 98 | 19,4 | 79 655 |
| Venga | 109 | 26,2 | 24 838 |
| Cerato | 110 | 62,0 | 38 278 |
| Picanto | 125 | 33,0 | 19 198 |
| Magentis | 135 | 66,9 | 4 433 |
| Ceed | 136 | 41,7 | 193 024 |
| Soul | 144 | 34,5 | 3 293 |
| Optima | 146 | 18,8 | 9 179 |
| Sportage | 154 | 47,2 | 57 142 |
| Sorento | 160 | 57,5 | 24 529 |
| Carnival | 184 | 71,7 | 1 682 |
| Carens | 185 | 51,6 | 6 865 |
Niro ja katsastus: kysytyimmät
Onko Kia Niro luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Kia Niro sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 89, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 12 202 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Niro-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2021, josta löytyi 5 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2017 lukemalla 12. Ero on 2,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Kia Niro yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 62 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa jarrut: 5,8 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,2 sijaan.
Kuinka paljon Kia Niro on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 79 851 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 88 542 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.