Land Rover
Land Rover Freelander — katsastustilasto ja vikahistoria
Land Rover Freelander asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Freelander sijoittuu sijalle 167 eli keskitason yläpuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 260 902 km on noin 19 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 91 · sija 167/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 76 ja uudempien 99, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 137 | 70,8 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 86,9 | 222 tkm | 104 |
| 2003 | 310 | 39,0 | 61,2 | 61,8 (48,4–76,2) | 78,7 | 283 tkm | 64 |
| 2004 | 873 | 49,7 | 65,7 | 65,0 (51,1–80,0) | 89,3 | 239 tkm | 76 |
| 2005 | 315 | 36,5 | 48,3 | 48,7 (35,8–59,4) | 87,3 | 240 tkm | 76 |
| 2007 | 1 630 | 46,5 | 50,8 | 49,3 (38,0–61,8) | 64,6 | 271 tkm | 92 |
| 2008 | 1 703 | 50,7 | 45,6 | 43,9 (32,6–56,9) | 68,1 | 265 tkm | 111 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Land Rover Freelander
Hylkäysvioista jarrut 30 %, akselisto ja jousitus 27 %, ohjaus 16 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 7,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 3,7. Ero on 2,1-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu päästöt ja melu: 3,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 6,2. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 7,67 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,54 — 2,2-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (58 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 30,0 % | 14,4 | 16,4 | 0,88 | 74 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 27,2 % | 13,1 | 19,4 | 0,67 | 326 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 27,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 16,4 % | 7,9 | 3,7 | 2,12 | 17 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 16,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 12,6 % | 6,1 | 4,0 | 1,53 | 162 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 7,7 % | 3,7 | 6,2 | 0,59 | 167 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 7,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,1 % | 1,5 | 1,0 | 1,45 | 57 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,5 % | 0,7 | 0,8 | 0,86 | 2 450 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,9 % | 0,4 | 0,6 | 0,79 | 373 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,5 % | 0,3 | 0,4 | 0,64 | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,0 % | 0,0 | 0,1 | 0,26 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2008: ohjaus-vikoja löytyi 6,7 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 3,0. Ero on 2,2-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2008 (68,1 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2007 (64,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Ohjaus | Alusta ja kori | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 13,1 | 10,2 | 10,2 | 2,9 | 29,2 | 5,1 | 70,8 |
| 2003 | 4,8 | 6,5 | 11,0 | 5,5 | 7,1 | 4,2 | 39,0 |
| 2004 | 11,8 | 8,6 | 10,5 | 5,2 | 8,0 | 5,6 | 49,7 |
| 2005 | 11,1 | 5,7 | 10,5 | 1,6 | 3,8 | 3,8 | 36,5 |
| 2007 | 15,0 | 14,9 | 6,4 | 7,5 | 1,2 | 1,5 | 46,5 |
| 2008 | 17,7 | 16,4 | 6,7 | 6,3 | 1,2 | 2,4 | 50,7 |
Freelander verrattuna muihin
Freelander on hyvin lähellä Land Rover-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 95 ja tämän mallisarjan 91.
Alla Land Rover-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 1,55 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Range Rover Evoque | 80 | 22,9 | 2 262 |
| Range Rover | 89 | 16,0 | 2 199 |
| Freelander | 91 | 48,1 | 4 968 |
| Range Rover Sport | 95 | 47,3 | 2 100 |
| Discovery | 106 | 66,0 | 2 312 |
| Discovery 3 | 107 | 43,0 | 919 |
| Discovery Sport | 118 | 16,5 | 713 |
Freelander ja katsastus: kysytyimmät
Onko Land Rover Freelander luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Land Rover Freelander sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 91, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 4 968 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Freelander-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2007, josta löytyi 47 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2008 lukemalla 51. Ero on 1,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Land Rover Freelander yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 30 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 7,9 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 3,7 sijaan.
Kuinka paljon Land Rover Freelander on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 260 902 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 219 162 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.