Peugeot
Peugeot 107 — katsastustilasto ja vikahistoria
Peugeot 107 asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja 107 sijoittuu sijalle 151 eli keskitason yläpuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 116 935 km on noin 42 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 88 · sija 151/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 89 ja uudempien 87, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 1 646 | 50,3 | 57,0 | 55,8 (44,9–67,6) | 81,2 | 135 tkm | 88 |
| 2007 | 1 603 | 46,5 | 51,3 | 49,8 (38,5–62,4) | 72,8 | 126 tkm | 91 |
| 2009 | 1 239 | 39,1 | 36,7 | 34,4 (25,8–44,3) | 52,1 | 114 tkm | 106 |
| 2011 | 1 210 | 20,6 | 29,0 | 27,5 (21,5–34,4) | 46,9 | 99 tkm | 71 |
| 2012 | 705 | 17,2 | 25,3 | 24,3 (17,2–30,9) | 44,8 | 90 tkm | 68 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Peugeot 107
Hylkäysvioista jarrut 36 %, akselisto ja jousitus 26 %, alusta ja kori 23 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 8,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,9. Ero on 2,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 9,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 17,2. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: alustan kotelot ja pohjalevy. Näitä kirjattiin 6,73 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,75 — 3,8-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 35,5 % | 13,5 | 13,0 | 1,03 | 61 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 35,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 25,6 % | 9,7 | 17,2 | 0,57 | 128 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 22,9 % | 8,7 | 2,9 | 2,94 | 429 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 22,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 10,3 % | 3,9 | 4,5 | 0,87 | 43 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,7 % | 0,6 | 0,8 | 0,79 | 34 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,4 % | 0,5 | 0,7 | 0,74 | 2 899 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,0 % | 0,4 | 0,5 | 0,83 | 419 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,7 % | 0,3 | 0,4 | 0,68 | 14 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 0,4 % | 0,1 | 2,9 | 0,05 | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 1,24 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 5,09 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2011: alusta ja kori-vikoja löytyi 2,9 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,8. Ero on 3,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2006 (81,2 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2011 (46,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Alusta ja kori | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 16,0 | 11,7 | 14,2 | 5,8 | 2,7 | 50,3 |
| 2007 | 14,3 | 10,4 | 13,7 | 5,4 | 2,7 | 46,5 |
| 2009 | 18,5 | 11,5 | 4,1 | 2,9 | 2,0 | 39,1 |
| 2011 | 8,3 | 6,2 | 2,9 | 2,0 | 1,2 | 20,6 |
| 2012 | 5,4 | 6,5 | 2,4 | 1,3 | 1,6 | 17,2 |
107 verrattuna muihin
107 on Peugeot-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 124, tämän mallisarjan 88.
Alla Peugeot-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 1007 | 86 | 41,7 | 705 |
| 107 | 88 | 37,9 | 6 403 |
| 508 | 97 | 22,1 | 22 897 |
| 206 | 101 | 55,4 | 61 137 |
| Partner | 110 | 58,7 | 2 040 |
| 208 | 112 | 18,1 | 22 857 |
| 407 | 113 | 59,7 | 48 787 |
| 307 | 125 | 73,5 | 84 041 |
| 607 | 126 | 72,0 | 2 138 |
| 207 | 128 | 56,4 | 49 216 |
| RCZ | 136 | 40,3 | 1 085 |
| 406 | 152 | 100,3 | 6 536 |
| 308 | 156 | 45,5 | 58 554 |
| 3008 | 166 | 37,5 | 31 121 |
| 2008 | 166 | 22,1 | 8 940 |
| Rifter | 177 | 18,1 | 232 |
| 807 | 213 | 109,7 | 1 005 |
| 5008 | 214 | 48,1 | 8 502 |
107 ja katsastus: kysytyimmät
Onko Peugeot 107 luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Peugeot 107 sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 88, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 6 403 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä 107-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2011, josta löytyi 21 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2006 lukemalla 50. Ero on 2,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Peugeot 107 yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 36 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 8,7 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,9 sijaan.
Kuinka paljon Peugeot 107 on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 116 935 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 202 838 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.