Mercedes-Benz
Mercedes-Benz E — katsastustilasto ja vikahistoria
Mercedes-Benz E kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 18 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja E sijoittuu sijalle 260 eli keskitason alapuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 266 528 km on noin 44 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 118 · sija 260/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 114 ja uudempien 147, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 2 256 | 89,1 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 69,9 | 345 tkm | 131 |
| 2003 | 11 614 | 79,0 | 69,2 | 68,7 (55,2–83,7) | 55,7 | 357 tkm | 114 |
| 2004 | 15 130 | 75,8 | 68,6 | 67,6 (53,7–83,0) | 54,3 | 351 tkm | 110 |
| 2005 | 14 181 | 71,1 | 63,7 | 63,2 (49,7–75,6) | 51,7 | 346 tkm | 112 |
| 2006 | 19 694 | 64,2 | 57,2 | 56,0 (45,2–67,9) | 45,7 | 342 tkm | 112 |
| 2007 | 19 406 | 64,9 | 51,9 | 50,4 (39,0–63,1) | 41,9 | 323 tkm | 125 |
| 2008 | 14 199 | 64,0 | 46,7 | 45,1 (33,5–58,2) | 38,9 | 333 tkm | 137 |
| 2009 | 23 167 | 41,1 | 37,3 | 35,0 (26,2–44,9) | 30,1 | 261 tkm | 110 |
| 2010 | 30 497 | 34,3 | 34,0 | 32,5 (24,2–40,0) | 28,8 | 258 tkm | 101 |
| 2011 | 23 342 | 29,9 | 29,3 | 27,8 (21,8–34,7) | 25,1 | 245 tkm | 102 |
| 2012 | 15 263 | 27,5 | 24,9 | 23,8 (16,8–30,4) | 18,7 | 237 tkm | 111 |
| 2013 | 16 114 | 26,8 | 22,8 | 20,6 (15,3–28,9) | 17,3 | 217 tkm | 118 |
| 2014 | 12 376 | 28,2 | 17,9 | 15,3 (10,0–24,0) | 18,5 | 217 tkm | 158 |
| 2015 | 6 226 | 23,4 | 15,2 | 11,8 (7,8–20,7) | 20,7 | 185 tkm | 154 |
| 2016 | 7 477 | 26,6 | 13,4 | 10,6 (7,4–18,1) | 13,6 | 145 tkm | 198 |
| 2017 | 9 413 | 27,3 | 12,5 | 10,3 (6,9–16,6) | 9,3 | 143 tkm | 219 |
| 2018 | 6 043 | 22,6 | 9,3 | 7,5 (4,7–11,2) | 10,6 | 123 tkm | 242 |
| 2019 | 4 077 | 23,3 | 10,8 | 7,7 (4,9–12,1) | 11,6 | 135 tkm | 215 |
| 2020 | 1 743 | 19,3 | 10,4 | 7,0 (4,0–11,0) | 11,6 | 117 tkm | 185 |
| 2021 | 1 000 | 7,2 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 7,3 | 93 tkm | 71 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Mercedes-Benz E
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 46 %, jarrut 27 %, ohjaus 12 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 5,3 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,7. Ero on 2,0-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu päästöt ja melu: 3,0 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 4,2. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 10,19 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 6,24 — 1,6-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (1 533 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 45,6 % | 20,6 | 15,2 | 1,36 | 8 692 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 45,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 26,9 % | 12,2 | 11,6 | 1,05 | 3 148 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 26,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 11,7 % | 5,3 | 2,7 | 2,00 | 495 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 6,6 % | 3,0 | 4,2 | 0,71 | 4 254 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,9 % | 1,3 | 2,5 | 0,52 | 3 925 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 2,2 % | 1,0 | 0,5 | 2,06 | 18 018 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,7 % | 0,8 | 0,7 | 1,06 | 1 745 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,2 % | 0,6 | 0,6 | 0,87 | 39 553 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 12 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,0 % | 0,4 | 0,4 | 1,12 | 520 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,2 % | 0,1 | 0,1 | 1,01 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,73 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2017: päästöt ja melu-vikoja löytyi 6,8 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,8. Ero on 3,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2002 (69,9 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2021 (7,3). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 39,2 | 22,9 | 11,2 | 4,4 | 11,4 | 89,1 |
| 2003 | 38,3 | 18,0 | 12,1 | 3,4 | 7,2 | 79,0 |
| 2004 | 35,3 | 19,2 | 11,3 | 3,9 | 6,0 | 75,8 |
| 2005 | 33,4 | 18,2 | 10,5 | 4,1 | 4,9 | 71,1 |
| 2006 | 29,6 | 16,4 | 10,9 | 3,5 | 3,9 | 64,2 |
| 2007 | 31,0 | 15,6 | 11,2 | 3,8 | 3,3 | 64,9 |
| 2008 | 32,1 | 13,7 | 11,6 | 3,6 | 3,1 | 64,0 |
| 2009 | 19,0 | 12,0 | 2,8 | 2,8 | 4,4 | 41,1 |
| 2010 | 12,9 | 13,4 | 0,9 | 2,4 | 4,7 | 34,3 |
| 2011 | 11,7 | 10,4 | 1,8 | 1,8 | 4,2 | 29,9 |
| 2012 | 11,1 | 9,1 | 2,2 | 1,5 | 3,6 | 27,5 |
| 2013 | 9,9 | 9,9 | 1,9 | 1,4 | 3,7 | 26,8 |
| 2014 | 10,9 | 10,0 | 2,5 | 1,5 | 3,3 | 28,2 |
| 2015 | 8,1 | 7,0 | 3,1 | 2,6 | 2,6 | 23,4 |
| 2016 | 15,6 | 3,4 | 1,3 | 3,5 | 2,9 | 26,6 |
| 2017 | 16,6 | 1,2 | 0,3 | 6,8 | 2,4 | 27,3 |
| 2018 | 13,3 | 1,5 | 0,2 | 4,5 | 3,1 | 22,6 |
| 2019 | 13,4 | 2,2 | 0,3 | 2,7 | 4,5 | 23,3 |
| 2020 | 9,6 | 2,1 | 0,3 | 2,5 | 4,9 | 19,3 |
| 2021 | 3,0 | 1,0 | 0,1 | 0,7 | 2,4 | 7,2 |
E verrattuna muihin
E on hyvin lähellä Mercedes-Benz-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 115 ja tämän mallisarjan 118.
Alla Mercedes-Benz-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 1,13 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| EQA | 22 | 2,2 | 274 |
| SLK | 47 | 29,4 | 5 249 |
| GLA | 50 | 7,0 | 6 753 |
| ML | 70 | 43,6 | 8 263 |
| CLA | 72 | 10,4 | 18 548 |
| GLB | 73 | 7,4 | 243 |
| A | 75 | 24,0 | 73 026 |
| EQC | 78 | 8,1 | 966 |
| R | 79 | 40,3 | 7 781 |
| S | 79 | 39,2 | 12 557 |
| M | 85 | 34,6 | 26 706 |
| GL | 86 | 43,8 | 2 086 |
| GLE | 86 | 11,2 | 4 032 |
| CLK | 97 | 64,5 | 4 781 |
| B | 98 | 31,6 | 44 160 |
| CLS | 100 | 42,5 | 13 819 |
| GLK | 111 | 35,0 | 23 883 |
| E | 118 | 45,3 | 253 218 |
| C | 130 | 49,5 | 288 514 |
| GLC | 140 | 16,7 | 18 098 |
| Viano | 168 | 72,5 | 626 |
| V | 204 | 53,5 | 383 |
| Vito | 235 | 70,4 | 10 143 |
| 200D | 311 | 12,4 | 900 |
| Sprinter | 317 | 48,1 | 15 576 |
E ja katsastus: kysytyimmät
Onko Mercedes-Benz E luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Mercedes-Benz E sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 118, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 253 218 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä E-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2021, josta löytyi 7 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2002 lukemalla 89. Ero on 12,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Mercedes-Benz E yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 46 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 5,3 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,7 sijaan.
Kuinka paljon Mercedes-Benz E on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 266 528 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 185 523 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.