Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Sprinter — katsastustilasto ja vikahistoria
Mercedes-Benz Sprinter on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 217 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Sprinter sijoittuu sijalle 421 eli aivan listan hännillä. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 389 856 km on noin 231 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 317 · sija 421/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 423, kun vanhemmilla se on 245. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 545 | 51,6 | 31,3 | 28,9 (21,1–40,6) | 72,5 | 438 tkm | 165 |
| 2009 | 652 | 50,6 | 24,7 | 21,8 (15,4–30,9) | 67,3 | 452 tkm | 205 |
| 2010 | 710 | 50,4 | 23,8 | 21,8 (16,1–29,2) | 64,2 | 461 tkm | 212 |
| 2011 | 925 | 45,2 | 21,3 | 19,8 (15,2–25,4) | 77,9 | 459 tkm | 212 |
| 2012 | 1 139 | 48,0 | 19,2 | 18,0 (12,7–23,3) | 75,1 | 449 tkm | 251 |
| 2013 | 1 231 | 52,9 | 18,1 | 16,0 (11,7–23,0) | 73,0 | 454 tkm | 292 |
| 2014 | 1 877 | 46,1 | 14,4 | 12,0 (7,8–19,4) | 61,1 | 410 tkm | 321 |
| 2015 | 1 439 | 42,5 | 12,1 | 9,2 (6,1–16,6) | 64,6 | 389 tkm | 350 |
| 2016 | 1 780 | 47,7 | 12,0 | 9,4 (6,5–16,0) | 67,5 | 379 tkm | 397 |
| 2017 | 1 443 | 47,7 | 11,9 | 9,8 (6,5–15,8) | 57,8 | 372 tkm | 401 |
| 2018 | 1 343 | 52,6 | 8,9 | 7,2 (4,4–10,7) | 68,1 | 324 tkm | 589 |
| 2019 | 1 697 | 51,5 | 11,0 | 7,8 (5,0–12,6) | 64,3 | 294 tkm | 467 |
| 2020 | 553 | 44,3 | 11,5 | 7,8 (4,2–12,3) | 41,4 | 313 tkm | 386 |
| 2021 | 242 | 29,3 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 50,8 | 276 tkm | 290 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Mercedes-Benz Sprinter
Hylkäysvioista jarrut 47 %, ohjaus 16 %, akselisto ja jousitus 14 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on muut varusteet: näitä vikoja löytyy 2,0 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,3. Ero on 6,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: seisontajarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 15,65 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,10 — 14,3-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (203 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 47,0 % | 22,6 | 4,1 | 5,50 | 898 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 47,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 15,8 % | 7,6 | 1,1 | 6,80 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 15,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 14,2 % | 6,8 | 7,5 | 0,92 | 872 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 14,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,3 % | 5,4 | 1,4 | 3,86 | 381 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 4,1 % | 2,0 | 0,3 | 6,86 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,9 % | 0,9 | 0,3 | 3,17 | 2 011 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,7 % | 0,8 | 0,1 | 6,10 | 22 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,4 % | 0,7 | 0,3 | 1,97 | 50 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,3 % | 0,6 | 0,1 | 4,24 | 387 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,3 % | 0,6 | 0,2 | 2,57 | 5 516 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2017: ohjaus-vikoja löytyi 7,8 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,6. Ero on 13,5-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2012 (75,1 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2017 (57,8). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Ohjaus | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Muut varusteet | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 26,1 | 8,8 | 7,2 | 3,3 | 1,7 | 4,6 | 51,6 |
| 2009 | 26,5 | 6,3 | 7,7 | 4,3 | 2,0 | 3,8 | 50,6 |
| 2010 | 27,0 | 7,9 | 6,6 | 3,5 | 2,1 | 3,2 | 50,4 |
| 2011 | 22,2 | 9,2 | 5,1 | 2,7 | 2,3 | 3,8 | 45,2 |
| 2012 | 24,8 | 9,0 | 7,4 | 2,2 | 1,8 | 2,9 | 48,0 |
| 2013 | 28,5 | 6,6 | 7,9 | 3,3 | 2,6 | 4,0 | 52,9 |
| 2014 | 23,8 | 7,6 | 6,3 | 3,2 | 1,7 | 3,5 | 46,1 |
| 2015 | 21,8 | 6,5 | 6,0 | 2,6 | 2,2 | 3,3 | 42,5 |
| 2016 | 22,6 | 7,6 | 6,0 | 5,8 | 2,1 | 3,6 | 47,7 |
| 2017 | 19,9 | 7,8 | 4,7 | 11,1 | 1,9 | 2,3 | 47,7 |
| 2018 | 20,8 | 7,3 | 8,5 | 9,3 | 2,5 | 4,2 | 52,6 |
| 2019 | 16,9 | 8,5 | 9,0 | 9,8 | 1,5 | 5,8 | 51,5 |
| 2020 | 21,5 | 7,6 | 7,4 | 3,6 | 1,6 | 2,5 | 44,3 |
| 2021 | 16,9 | 2,9 | 4,5 | 3,3 | 0,0 | 1,7 | 29,3 |
Sprinter verrattuna muihin
Sprinter jää Mercedes-Benz-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 115, tämän mallisarjan 317. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Mercedes-Benz-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 1,64 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| EQA | 22 | 2,2 | 274 |
| SLK | 47 | 29,4 | 5 249 |
| GLA | 50 | 7,0 | 6 753 |
| ML | 70 | 43,6 | 8 263 |
| CLA | 72 | 10,4 | 18 548 |
| GLB | 73 | 7,4 | 243 |
| A | 75 | 24,0 | 73 026 |
| EQC | 78 | 8,1 | 966 |
| R | 79 | 40,3 | 7 781 |
| S | 79 | 39,2 | 12 557 |
| M | 85 | 34,6 | 26 706 |
| GL | 86 | 43,8 | 2 086 |
| GLE | 86 | 11,2 | 4 032 |
| CLK | 97 | 64,5 | 4 781 |
| B | 98 | 31,6 | 44 160 |
| CLS | 100 | 42,5 | 13 819 |
| GLK | 111 | 35,0 | 23 883 |
| E | 118 | 45,3 | 253 218 |
| C | 130 | 49,5 | 288 514 |
| GLC | 140 | 16,7 | 18 098 |
| Viano | 168 | 72,5 | 626 |
| V | 204 | 53,5 | 383 |
| Vito | 235 | 70,4 | 10 143 |
| 200D | 311 | 12,4 | 900 |
| Sprinter | 317 | 48,1 | 15 576 |
Sprinter ja katsastus: kysytyimmät
Onko Mercedes-Benz Sprinter luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Mercedes-Benz Sprinter sijoittuu aivan listan hännillä: vikaindeksi on 317, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 15 576 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Sprinter-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2015, josta löytyi 42 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2013 lukemalla 53. Ero on 1,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Mercedes-Benz Sprinter yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 47 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa muut varusteet: 2,0 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,3 sijaan.
Kuinka paljon Mercedes-Benz Sprinter on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 389 856 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 117 684 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.