Mercedes-Benz
Mercedes-Benz GLK — katsastustilasto ja vikahistoria
Mercedes-Benz GLK asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja GLK sijoittuu sijalle 237 eli keskitason alapuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 206 555 km on noin 14 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 111 · sija 237/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 111 ja uudempien 110, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 1 675 | 49,1 | 49,4 | 47,9 (35,7–61,3) | 35,2 | 238 tkm | 99 |
| 2009 | 4 819 | 37,3 | 38,5 | 36,3 (27,3–46,3) | 30,3 | 232 tkm | 97 |
| 2010 | 3 864 | 40,7 | 34,7 | 33,2 (24,8–40,7) | 27,0 | 219 tkm | 117 |
| 2011 | 4 083 | 39,8 | 29,9 | 28,5 (22,3–35,4) | 24,1 | 209 tkm | 133 |
| 2012 | 4 859 | 29,1 | 26,5 | 25,4 (18,0–32,4) | 16,3 | 188 tkm | 110 |
| 2013 | 2 982 | 23,8 | 23,5 | 21,3 (15,9–29,8) | 11,7 | 184 tkm | 101 |
| 2014 | 1 445 | 23,0 | 18,9 | 16,2 (10,6–25,2) | 8,9 | 153 tkm | 122 |
| 2015 | 156 | 46,8 | 25,1 | 20,3 (13,8–34,2) | 12,8 | 203 tkm | 186 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Mercedes-Benz GLK
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 48 %, jarrut 26 %, ohjaus 14 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 5,1 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,3. Ero on 2,2-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu päästöt ja melu: 1,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 2,7. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 8,87 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 5,52 — 1,6-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (138 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 48,1 % | 16,8 | 14,5 | 1,16 | 353 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 48,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 25,9 % | 9,1 | 9,1 | 0,99 | 262 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 14,5 % | 5,1 | 2,3 | 2,22 | 19 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 14,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 4,9 % | 1,7 | 2,7 | 0,64 | 452 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,5 % | 0,9 | 1,2 | 0,71 | 99 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,6 % | 0,6 | 0,6 | 0,97 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,3 % | 0,5 | 0,4 | 1,13 | 942 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,6 % | 0,2 | 0,6 | 0,34 | 3 080 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,5 % | 0,2 | 0,4 | 0,42 | 33 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,2 % | 0,1 | 0,1 | 0,57 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2011: ohjaus-vikoja löytyi 7,4 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,1. Ero on 3,5-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2008 (35,2 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2014 (8,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 21,5 | 15,8 | 3,3 | 3,7 | 4,8 | 49,1 |
| 2009 | 19,0 | 10,2 | 2,8 | 2,3 | 3,0 | 37,3 |
| 2010 | 19,5 | 10,4 | 5,6 | 1,7 | 3,5 | 40,7 |
| 2011 | 19,3 | 9,7 | 7,4 | 1,5 | 1,9 | 39,8 |
| 2012 | 14,2 | 6,6 | 5,9 | 1,2 | 1,2 | 29,1 |
| 2013 | 10,6 | 6,8 | 3,9 | 1,3 | 1,2 | 23,8 |
| 2014 | 11,0 | 5,1 | 5,3 | 0,8 | 0,9 | 23,0 |
| 2015 | 23,7 | 9,0 | 11,5 | 0,0 | 2,6 | 46,8 |
GLK verrattuna muihin
GLK on hyvin lähellä Mercedes-Benz-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 115 ja tämän mallisarjan 111.
Alla Mercedes-Benz-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 0,91 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| EQA | 22 | 2,2 | 274 |
| SLK | 47 | 29,4 | 5 249 |
| GLA | 50 | 7,0 | 6 753 |
| ML | 70 | 43,6 | 8 263 |
| CLA | 72 | 10,4 | 18 548 |
| GLB | 73 | 7,4 | 243 |
| A | 75 | 24,0 | 73 026 |
| EQC | 78 | 8,1 | 966 |
| R | 79 | 40,3 | 7 781 |
| S | 79 | 39,2 | 12 557 |
| M | 85 | 34,6 | 26 706 |
| GL | 86 | 43,8 | 2 086 |
| GLE | 86 | 11,2 | 4 032 |
| CLK | 97 | 64,5 | 4 781 |
| B | 98 | 31,6 | 44 160 |
| CLS | 100 | 42,5 | 13 819 |
| GLK | 111 | 35,0 | 23 883 |
| E | 118 | 45,3 | 253 218 |
| C | 130 | 49,5 | 288 514 |
| GLC | 140 | 16,7 | 18 098 |
| Viano | 168 | 72,5 | 626 |
| V | 204 | 53,5 | 383 |
| Vito | 235 | 70,4 | 10 143 |
| 200D | 311 | 12,4 | 900 |
| Sprinter | 317 | 48,1 | 15 576 |
GLK ja katsastus: kysytyimmät
Onko Mercedes-Benz GLK luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Mercedes-Benz GLK sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 111, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 23 883 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä GLK-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2014, josta löytyi 23 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2008 lukemalla 49. Ero on 2,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Mercedes-Benz GLK yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 48 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 5,1 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,3 sijaan.
Kuinka paljon Mercedes-Benz GLK on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 206 555 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 181 804 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.