Toyota
Toyota Avensis — katsastustilasto ja vikahistoria
Toyota Avensis on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 39 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Avensis sijoittuu sijalle 58 eli parhaassa neljänneksessä. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 199 496 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 61 · sija 58/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 47, kun vanhemmilla se on 66. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 3 915 | 36,1 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 72,6 | 246 tkm | 53 |
| 2003 | 16 067 | 40,7 | 69,0 | 68,5 (55,0–83,5) | 85,2 | 259 tkm | 59 |
| 2004 | 24 270 | 44,1 | 68,3 | 67,3 (53,4–82,6) | 87,1 | 259 tkm | 65 |
| 2005 | 32 711 | 46,2 | 63,5 | 63,0 (49,6–75,5) | 85,5 | 254 tkm | 73 |
| 2006 | 38 322 | 42,4 | 57,0 | 55,8 (44,9–67,7) | 85,8 | 247 tkm | 74 |
| 2007 | 28 831 | 35,2 | 51,4 | 49,9 (38,5–62,5) | 80,5 | 236 tkm | 69 |
| 2008 | 31 303 | 31,4 | 46,0 | 44,3 (32,9–57,3) | 80,6 | 236 tkm | 68 |
| 2009 | 44 552 | 19,1 | 36,7 | 34,4 (25,7–44,3) | 49,1 | 205 tkm | 52 |
| 2010 | 40 059 | 18,5 | 33,3 | 31,7 (23,7–39,2) | 48,9 | 193 tkm | 56 |
| 2011 | 36 390 | 14,4 | 28,6 | 27,1 (21,2–33,9) | 45,2 | 178 tkm | 50 |
| 2012 | 32 329 | 10,9 | 24,1 | 23,1 (16,2–29,4) | 23,8 | 163 tkm | 45 |
| 2013 | 18 632 | 8,2 | 21,8 | 19,7 (14,6–27,6) | 19,7 | 148 tkm | 38 |
| 2014 | 15 443 | 6,6 | 16,7 | 14,3 (9,3–22,4) | 16,0 | 131 tkm | 39 |
| 2015 | 14 921 | 5,4 | 14,3 | 11,2 (7,3–19,6) | 11,7 | 110 tkm | 37 |
| 2016 | 12 406 | 3,1 | 12,6 | 9,9 (6,9–17,0) | 9,6 | 99 tkm | 24 |
| 2017 | 8 773 | 2,8 | 10,2 | 8,2 (5,4–13,4) | 7,6 | 84 tkm | 27 |
| 2018 | 6 107 | 1,6 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,8) | 6,8 | 80 tkm | 18 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Toyota Avensis
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 42 %, jarrut 36 %, päästöt ja melu 11 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Toiseen suuntaan erottuu päästöt ja melu: 2,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 4,4. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: taka-akselisto. Näitä kirjattiin 3,98 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,20 — 1,8-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (2 062 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 42,0 % | 10,2 | 15,7 | 0,65 | 9 877 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 42,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 36,5 % | 8,9 | 12,2 | 0,73 | 10 047 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 36,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,1 % | 2,7 | 4,4 | 0,61 | 2 079 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 3,0 % | 0,7 | 2,7 | 0,28 | 5 615 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,9 % | 0,5 | 0,7 | 0,70 | 168 745 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 12 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,8 % | 0,5 | 0,4 | 1,18 | 654 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,3 % | 0,3 | 0,8 | 0,39 | 5 138 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,1 % | 0,3 | 0,5 | 0,56 | 20 329 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,0 % | 0,2 | 2,7 | 0,09 | 178 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 0,80 | 21 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,27 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2004 (87,1 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (6,8). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 5,2 | 21,1 | 4,9 | 5,0 | 36,1 |
| 2003 | 12,7 | 16,4 | 7,1 | 4,5 | 40,7 |
| 2004 | 17,8 | 14,8 | 7,4 | 4,1 | 44,1 |
| 2005 | 21,0 | 14,5 | 6,2 | 4,5 | 46,2 |
| 2006 | 17,4 | 15,4 | 5,4 | 4,2 | 42,4 |
| 2007 | 13,4 | 14,4 | 3,8 | 3,6 | 35,2 |
| 2008 | 11,7 | 12,7 | 3,6 | 3,3 | 31,4 |
| 2009 | 9,1 | 6,8 | 1,4 | 1,8 | 19,1 |
| 2010 | 9,2 | 6,2 | 0,6 | 2,5 | 18,5 |
| 2011 | 7,2 | 5,0 | 0,6 | 1,7 | 14,4 |
| 2012 | 5,1 | 4,0 | 0,6 | 1,2 | 10,9 |
| 2013 | 3,7 | 3,2 | 0,4 | 0,9 | 8,2 |
| 2014 | 2,9 | 2,5 | 0,3 | 0,9 | 6,6 |
| 2015 | 2,3 | 2,0 | 0,4 | 0,7 | 5,4 |
| 2016 | 1,2 | 1,2 | 0,3 | 0,4 | 3,1 |
| 2017 | 0,9 | 1,0 | 0,6 | 0,3 | 2,8 |
| 2018 | 0,7 | 0,7 | 0,1 | 0,2 | 1,6 |
Avensis verrattuna muihin
Avensis on hyvin lähellä Toyota-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 60 ja tämän mallisarjan 61.
Alla Toyota-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Yaris Cross | 20 | 2,0 | 148 |
| IQ | 24 | 8,9 | 1 177 |
| C-HR | 30 | 3,1 | 20 632 |
| Verso-S | 33 | 9,8 | 11 383 |
| Camry | 42 | 15,1 | 3 464 |
| Auris | 48 | 13,4 | 217 591 |
| Corolla | 52 | 26,1 | 350 515 |
| Corolla Verso | 57 | 30,1 | 76 222 |
| Avensis | 61 | 24,4 | 405 031 |
| Verso | 62 | 15,6 | 44 115 |
| Land Cruiser | 62 | 30,7 | 25 462 |
| RAV4 | 66 | 23,2 | 103 828 |
| Urban Cruiser | 67 | 22,6 | 11 751 |
| Yaris | 70 | 24,0 | 276 259 |
| Prius | 71 | 25,5 | 26 747 |
| Prius Plug-IN Hybrid | 75 | 27,1 | 431 |
| Avensis Verso | 79 | 51,4 | 5 876 |
| Yaris Verso | 80 | 53,7 | 8 476 |
| Prius Plus | 90 | 19,9 | 3 697 |
| Yaris Hybrid | 97 | 5,2 | 2 443 |
| Hiace | 103 | 49,8 | 2 295 |
| Aygo | 111 | 43,1 | 31 168 |
| Proace | 386 | 34,5 | 1 143 |
Avensis ja katsastus: kysytyimmät
Onko Toyota Avensis luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Toyota Avensis sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 61, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 405 031 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Avensis-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 2 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 46. Ero on 28,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Toyota Avensis yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 42 % mallin hylkäysvioista. Mikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta.
Kuinka paljon Toyota Avensis on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 199 496 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 190 265 km, eli ero on pieni. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.