Toyota
Toyota C-HR — katsastustilasto ja vikahistoria
Toyota C-HR on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 70 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja C-HR sijoittuu sijalle 12 eli aivan kärjessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 73 707 km on noin 17 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 30 · sija 12/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 17, kun vanhemmilla se on 38. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 223 | 7,2 | 19,6 | 15,5 (10,6–26,8) | 19,3 | 110 tkm | 37 |
| 2017 | 6 712 | 4,4 | 11,1 | 8,9 (6,0–14,5) | 14,7 | 81 tkm | 40 |
| 2018 | 5 734 | 3,2 | 9,3 | 7,5 (4,7–11,2) | 15,5 | 76 tkm | 35 |
| 2019 | 4 373 | 2,3 | 10,6 | 7,6 (4,8–11,8) | 13,6 | 70 tkm | 21 |
| 2020 | 1 858 | 1,3 | 9,2 | 6,1 (3,7–9,5) | 10,6 | 60 tkm | 15 |
| 2021 | 1 732 | 0,9 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 9,6 | 56 tkm | 9 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Toyota C-HR
Hylkäysvioista jarrut 49 %, akselisto ja jousitus 22 %, valot ja sähkö 12 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on valot ja sähkö: näitä vikoja löytyy 0,4 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,1. Ero on 2,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 0,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 5,0. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: lähivalo. Näitä kirjattiin 0,24 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,07 — 3,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (33 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 49,5 % | 1,5 | 2,2 | 0,69 | 17 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 49,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 22,1 % | 0,7 | 5,0 | 0,14 | 68 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 22,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 11,8 % | 0,4 | 0,1 | 2,92 | 1 901 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 4,1 % | 0,1 | 0,4 | 0,32 | 822 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 3,0 % | 0,1 | 1,3 | 0,07 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 2,8 % | 0,1 | 0,4 | 0,21 | 18 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,4 % | 0,1 | 0,2 | 0,35 | 9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 2,4 % | 0,1 | 0,2 | 0,46 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,4 % | 0,0 | 0,7 | 0,06 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,3 % | 0,0 | 0,1 | 0,17 | 33 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,3 % | 0,0 | 0,0 | 0,46 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2018 (15,5 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2021 (9,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Valot ja sähkö | Koeajo ja näkyvyys | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 3,6 | 1,8 | 0,9 | 0,0 | 0,9 | 7,2 |
| 2017 | 2,4 | 1,0 | 0,4 | 0,1 | 0,5 | 4,4 |
| 2018 | 1,7 | 0,6 | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 3,2 |
| 2019 | 0,8 | 0,5 | 0,4 | 0,1 | 0,3 | 2,3 |
| 2020 | 0,3 | 0,5 | 0,1 | 0,3 | 0,2 | 1,3 |
| 2021 | 0,2 | 0,3 | 0,0 | 0,2 | 0,2 | 0,9 |
C-HR verrattuna muihin
C-HR on Toyota-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 60, tämän mallisarjan 30.
Alla Toyota-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Yaris Cross | 20 | 2,0 | 148 |
| IQ | 24 | 8,9 | 1 177 |
| C-HR | 30 | 3,1 | 20 632 |
| Verso-S | 33 | 9,8 | 11 383 |
| Camry | 42 | 15,1 | 3 464 |
| Auris | 48 | 13,4 | 217 591 |
| Corolla | 52 | 26,1 | 350 515 |
| Corolla Verso | 57 | 30,1 | 76 222 |
| Avensis | 61 | 24,4 | 405 031 |
| Verso | 62 | 15,6 | 44 115 |
| Land Cruiser | 62 | 30,7 | 25 462 |
| RAV4 | 66 | 23,2 | 103 828 |
| Urban Cruiser | 67 | 22,6 | 11 751 |
| Yaris | 70 | 24,0 | 276 259 |
| Prius | 71 | 25,5 | 26 747 |
| Prius Plug-IN Hybrid | 75 | 27,1 | 431 |
| Avensis Verso | 79 | 51,4 | 5 876 |
| Yaris Verso | 80 | 53,7 | 8 476 |
| Prius Plus | 90 | 19,9 | 3 697 |
| Yaris Hybrid | 97 | 5,2 | 2 443 |
| Hiace | 103 | 49,8 | 2 295 |
| Aygo | 111 | 43,1 | 31 168 |
| Proace | 386 | 34,5 | 1 143 |
C-HR ja katsastus: kysytyimmät
Onko Toyota C-HR luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Toyota C-HR sijoittuu aivan kärjessä: vikaindeksi on 30, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 20 632 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä C-HR-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2021, josta löytyi 1 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2017 lukemalla 4. Ero on 4,8-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Toyota C-HR yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 49 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa valot ja sähkö: 0,4 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,1 sijaan.
Kuinka paljon Toyota C-HR on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 73 707 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 88 746 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.