Toyota
Toyota Verso-S — katsastustilasto ja vikahistoria
Toyota Verso-S on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 67 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Verso-S sijoittuu sijalle 18 eli aivan kärjessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 120 215 km on noin 33 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 33 · sija 18/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 35 ja uudempien 27, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 4 607 | 12,1 | 33,9 | 32,5 (25,5–40,0) | 37,9 | 133 tkm | 36 |
| 2012 | 3 843 | 9,9 | 29,6 | 28,4 (20,1–36,2) | 35,3 | 119 tkm | 33 |
| 2013 | 1 734 | 7,7 | 24,5 | 22,2 (16,5–31,2) | 35,2 | 110 tkm | 31 |
| 2014 | 1 093 | 3,7 | 19,7 | 16,9 (11,0–26,3) | 17,1 | 88 tkm | 19 |
| 2015 | 106 | 5,7 | 25,1 | 20,3 (13,8–34,2) | 17,9 | 104 tkm | 23 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Toyota Verso-S
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 41 %, jarrut 27 %, alusta ja kori 15 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 1,4 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,7. Ero on 2,1-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu ohjaus: 0,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 2,3. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: alustan kotelot ja pohjalevy. Näitä kirjattiin 1,27 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,28 — 4,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 40,9 % | 4,0 | 14,2 | 0,28 | 140 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 40,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 26,7 % | 2,6 | 8,5 | 0,31 | 33 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 26,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 14,5 % | 1,4 | 0,7 | 2,10 | 65 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 14,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 5,6 % | 0,6 | 2,1 | 0,26 | 22 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 5,2 % | 0,5 | 2,3 | 0,22 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 2,6 % | 0,3 | 0,6 | 0,43 | 3 270 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,4 % | 0,1 | 0,4 | 0,38 | 19 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,3 % | 0,1 | 0,4 | 0,32 | 362 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,3 % | 0,1 | 0,5 | 0,23 | 8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,0 | 0,1 | 0,34 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2012: alusta ja kori-vikoja löytyi 1,7 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,6. Ero on 2,9-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2011 (37,9 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2014 (17,1). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Alusta ja kori | Päästöt ja melu | Ohjaus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 5,2 | 2,8 | 1,8 | 0,6 | 0,8 | 1,0 | 12,1 |
| 2012 | 4,2 | 2,4 | 1,7 | 0,7 | 0,4 | 0,5 | 9,9 |
| 2013 | 2,7 | 3,0 | 0,6 | 0,3 | 0,2 | 0,8 | 7,7 |
| 2014 | 0,9 | 1,9 | 0,2 | 0,5 | 0,1 | 0,0 | 3,7 |
| 2015 | 0,9 | 3,8 | 0,0 | 0,0 | 0,9 | 0,0 | 5,7 |
Verso-S verrattuna muihin
Verso-S on Toyota-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 60, tämän mallisarjan 33.
Alla Toyota-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Yaris Cross | 20 | 2,0 | 148 |
| IQ | 24 | 8,9 | 1 177 |
| C-HR | 30 | 3,1 | 20 632 |
| Verso-S | 33 | 9,8 | 11 383 |
| Camry | 42 | 15,1 | 3 464 |
| Auris | 48 | 13,4 | 217 591 |
| Corolla | 52 | 26,1 | 350 515 |
| Corolla Verso | 57 | 30,1 | 76 222 |
| Avensis | 61 | 24,4 | 405 031 |
| Verso | 62 | 15,6 | 44 115 |
| Land Cruiser | 62 | 30,7 | 25 462 |
| RAV4 | 66 | 23,2 | 103 828 |
| Urban Cruiser | 67 | 22,6 | 11 751 |
| Yaris | 70 | 24,0 | 276 259 |
| Prius | 71 | 25,5 | 26 747 |
| Prius Plug-IN Hybrid | 75 | 27,1 | 431 |
| Avensis Verso | 79 | 51,4 | 5 876 |
| Yaris Verso | 80 | 53,7 | 8 476 |
| Prius Plus | 90 | 19,9 | 3 697 |
| Yaris Hybrid | 97 | 5,2 | 2 443 |
| Hiace | 103 | 49,8 | 2 295 |
| Aygo | 111 | 43,1 | 31 168 |
| Proace | 386 | 34,5 | 1 143 |
Verso-S ja katsastus: kysytyimmät
Onko Toyota Verso-S luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Toyota Verso-S sijoittuu aivan kärjessä: vikaindeksi on 33, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 11 383 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Verso-S-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2014, josta löytyi 4 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2011 lukemalla 12. Ero on 3,3-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Toyota Verso-S yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 41 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 1,4 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,7 sijaan.
Kuinka paljon Toyota Verso-S on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 120 215 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 180 401 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.