Toyota
Toyota Auris — katsastustilasto ja vikahistoria
Toyota Auris on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 52 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Auris sijoittuu sijalle 35 eli parhaassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 130 023 km on noin 20 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 48 · sija 35/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 36, kun vanhemmilla se on 52. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 22 535 | 28,0 | 51,7 | 50,2 (38,8–62,8) | 66,7 | 178 tkm | 54 |
| 2008 | 30 028 | 26,1 | 46,4 | 44,7 (33,3–57,8) | 61,7 | 172 tkm | 56 |
| 2009 | 14 556 | 23,5 | 36,6 | 34,3 (25,6–44,1) | 58,9 | 170 tkm | 64 |
| 2010 | 20 302 | 13,8 | 33,4 | 31,9 (23,8–39,3) | 48,8 | 137 tkm | 41 |
| 2011 | 15 366 | 12,8 | 28,7 | 27,3 (21,3–34,0) | 45,6 | 131 tkm | 44 |
| 2012 | 13 036 | 9,3 | 24,3 | 23,3 (16,4–29,8) | 38,4 | 113 tkm | 38 |
| 2013 | 20 905 | 8,0 | 22,2 | 20,1 (14,9–28,2) | 23,6 | 126 tkm | 36 |
| 2014 | 23 621 | 6,1 | 17,0 | 14,5 (9,5–22,7) | 19,9 | 112 tkm | 36 |
| 2015 | 17 804 | 5,8 | 14,5 | 11,3 (7,4–19,8) | 20,3 | 101 tkm | 40 |
| 2016 | 15 604 | 4,3 | 12,7 | 10,0 (7,0–17,1) | 18,6 | 89 tkm | 34 |
| 2017 | 12 080 | 3,2 | 10,4 | 8,3 (5,5–13,6) | 17,8 | 79 tkm | 30 |
| 2018 | 10 008 | 3,3 | 9,1 | 7,3 (4,6–10,9) | 18,3 | 78 tkm | 36 |
| 2019 | 1 746 | 7,0 | 10,8 | 7,6 (4,9–12,1) | 29,6 | 75 tkm | 66 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Toyota Auris
Hylkäysvioista jarrut 55 %, akselisto ja jousitus 20 %, alusta ja kori 6 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on tunnistus: näitä vikoja löytyy 0,6 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,4. Ero on 1,5-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 2,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 12,4. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: asiapaperit. Näitä kirjattiin 0,54 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,17 — 3,1-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (1 101 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 55,4 % | 7,4 | 8,0 | 0,92 | 6 034 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 55,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 20,2 % | 2,7 | 12,4 | 0,22 | 2 214 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 20,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 6,1 % | 0,8 | 1,3 | 0,63 | 3 549 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 6,0 % | 0,8 | 2,6 | 0,31 | 444 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 4,3 % | 0,6 | 0,4 | 1,55 | 369 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 4,1 % | 0,5 | 0,5 | 1,09 | 62 480 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 11 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,3 % | 0,2 | 0,5 | 0,32 | 2 033 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,1 % | 0,1 | 2,0 | 0,07 | 23 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,9 % | 0,1 | 0,4 | 0,30 | 7 540 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,7 % | 0,1 | 0,1 | 0,87 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,28 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2007: tunnistus-vikoja löytyi 1,3 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,5. Ero on 2,7-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2007 (66,7 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2017 (17,8). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Alusta ja kori | Päästöt ja melu | Tunnistus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 15,0 | 4,7 | 3,1 | 2,1 | 1,3 | 1,7 | 28,0 |
| 2008 | 15,3 | 4,2 | 2,0 | 1,8 | 1,0 | 1,8 | 26,1 |
| 2009 | 13,8 | 4,0 | 1,5 | 2,2 | 0,7 | 1,3 | 23,5 |
| 2010 | 8,5 | 2,3 | 0,5 | 0,5 | 0,8 | 1,2 | 13,8 |
| 2011 | 7,7 | 2,2 | 0,3 | 0,6 | 0,7 | 1,2 | 12,8 |
| 2012 | 5,4 | 1,5 | 0,2 | 0,6 | 0,6 | 1,1 | 9,3 |
| 2013 | 3,8 | 2,8 | 0,1 | 0,1 | 0,5 | 0,7 | 8,0 |
| 2014 | 2,9 | 2,2 | 0,0 | 0,1 | 0,2 | 0,5 | 6,1 |
| 2015 | 2,8 | 2,1 | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,5 | 5,8 |
| 2016 | 2,0 | 1,4 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,6 | 4,3 |
| 2017 | 1,2 | 1,1 | 0,0 | 0,1 | 0,1 | 0,6 | 3,2 |
| 2018 | 1,1 | 1,1 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,9 | 3,3 |
| 2019 | 0,9 | 3,6 | 0,4 | 0,1 | 0,1 | 2,0 | 7,0 |
Auris verrattuna muihin
Auris on hyvin lähellä Toyota-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 60 ja tämän mallisarjan 48.
Alla Toyota-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Yaris Cross | 20 | 2,0 | 148 |
| IQ | 24 | 8,9 | 1 177 |
| C-HR | 30 | 3,1 | 20 632 |
| Verso-S | 33 | 9,8 | 11 383 |
| Camry | 42 | 15,1 | 3 464 |
| Auris | 48 | 13,4 | 217 591 |
| Corolla | 52 | 26,1 | 350 515 |
| Corolla Verso | 57 | 30,1 | 76 222 |
| Avensis | 61 | 24,4 | 405 031 |
| Verso | 62 | 15,6 | 44 115 |
| Land Cruiser | 62 | 30,7 | 25 462 |
| RAV4 | 66 | 23,2 | 103 828 |
| Urban Cruiser | 67 | 22,6 | 11 751 |
| Yaris | 70 | 24,0 | 276 259 |
| Prius | 71 | 25,5 | 26 747 |
| Prius Plug-IN Hybrid | 75 | 27,1 | 431 |
| Avensis Verso | 79 | 51,4 | 5 876 |
| Yaris Verso | 80 | 53,7 | 8 476 |
| Prius Plus | 90 | 19,9 | 3 697 |
| Yaris Hybrid | 97 | 5,2 | 2 443 |
| Hiace | 103 | 49,8 | 2 295 |
| Aygo | 111 | 43,1 | 31 168 |
| Proace | 386 | 34,5 | 1 143 |
Auris ja katsastus: kysytyimmät
Onko Toyota Auris luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Toyota Auris sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 48, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 217 591 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Auris-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2017, josta löytyi 3 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2007 lukemalla 28. Ero on 8,8-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Toyota Auris yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 55 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa tunnistus: 0,6 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,4 sijaan.
Kuinka paljon Toyota Auris on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 130 023 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 161 866 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.