Toyota
Toyota Prius — katsastustilasto ja vikahistoria
Toyota Prius pärjää katsastuksessa ikäisekseen hyvin — hylkäysvikoja on 29 % vähemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Prius sijoittuu sijalle 87 eli parhaassa neljänneksessä. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 180 753 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 71 · sija 87/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 74 ja uudempien 66, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 101 | 43,6 | 60,6 | 61,0 (45,5–75,1) | 74,3 | 230 tkm | 72 |
| 2005 | 446 | 30,9 | 50,4 | 50,5 (37,6–61,9) | 52,5 | 225 tkm | 61 |
| 2006 | 554 | 33,8 | 45,2 | 45,1 (33,3–54,6) | 56,5 | 224 tkm | 75 |
| 2007 | 1 414 | 46,6 | 50,9 | 49,4 (38,1–61,9) | 68,6 | 216 tkm | 92 |
| 2008 | 6 528 | 33,9 | 45,7 | 44,0 (32,7–57,0) | 56,5 | 202 tkm | 74 |
| 2009 | 5 918 | 25,4 | 36,7 | 34,4 (25,7–44,2) | 58,8 | 193 tkm | 69 |
| 2010 | 4 986 | 20,6 | 33,2 | 31,6 (23,6–39,2) | 64,0 | 181 tkm | 62 |
| 2011 | 2 058 | 21,7 | 28,9 | 27,4 (21,4–34,2) | 64,2 | 161 tkm | 75 |
| 2012 | 2 311 | 15,5 | 23,1 | 22,0 (15,5–28,1) | 44,1 | 142 tkm | 67 |
| 2013 | 1 040 | 16,8 | 20,0 | 17,9 (13,1–25,5) | 38,9 | 139 tkm | 84 |
| 2016 | 1 047 | 5,5 | 12,2 | 9,5 (6,6–16,4) | 8,7 | 86 tkm | 45 |
| 2017 | 344 | 2,6 | 9,1 | 7,0 (4,7–11,7) | 7,8 | 72 tkm | 29 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Toyota Prius
Hylkäysvioista jarrut 44 %, akselisto ja jousitus 27 %, päästöt ja melu 13 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 6,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 15,5. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: asiapaperit. Näitä kirjattiin 0,56 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,22 — 2,6-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (61 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 43,9 % | 11,2 | 10,5 | 1,06 | 1 167 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 43,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 27,2 % | 6,9 | 15,5 | 0,45 | 846 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 27,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 12,8 % | 3,2 | 3,5 | 0,94 | 61 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 6,5 % | 1,7 | 1,8 | 0,90 | 697 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 3,0 % | 0,8 | 0,7 | 1,14 | 9 885 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 2,5 % | 0,6 | 0,4 | 1,66 | 61 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,5 % | 0,4 | 0,7 | 0,59 | 989 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,5 % | 0,4 | 2,4 | 0,15 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,8 % | 0,2 | 0,4 | 0,48 | 1 104 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 0,85 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2007 (68,6 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2016 (8,7). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 16,8 | 17,8 | 4,0 | 5,0 | 0,0 | 43,6 |
| 2005 | 9,4 | 11,2 | 7,0 | 2,7 | 0,7 | 30,9 |
| 2006 | 11,0 | 15,0 | 4,9 | 1,6 | 1,3 | 33,8 |
| 2007 | 14,2 | 15,4 | 8,9 | 5,0 | 3,0 | 46,6 |
| 2008 | 11,3 | 10,1 | 7,3 | 3,2 | 2,0 | 33,9 |
| 2009 | 11,4 | 6,7 | 2,5 | 1,9 | 2,9 | 25,4 |
| 2010 | 11,8 | 4,9 | 0,5 | 0,4 | 3,0 | 20,6 |
| 2011 | 13,2 | 4,5 | 0,7 | 0,1 | 3,1 | 21,7 |
| 2012 | 10,9 | 1,9 | 0,3 | 0,0 | 2,3 | 15,5 |
| 2013 | 11,9 | 2,3 | 0,8 | 0,2 | 1,6 | 16,8 |
| 2016 | 2,5 | 1,1 | 0,1 | 0,1 | 1,7 | 5,5 |
| 2017 | 1,2 | 1,2 | 0,0 | 0,0 | 0,3 | 2,6 |
Prius verrattuna muihin
Prius on hyvin lähellä Toyota-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 60 ja tämän mallisarjan 71.
Alla Toyota-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Yaris Cross | 20 | 2,0 | 148 |
| IQ | 24 | 8,9 | 1 177 |
| C-HR | 30 | 3,1 | 20 632 |
| Verso-S | 33 | 9,8 | 11 383 |
| Camry | 42 | 15,1 | 3 464 |
| Auris | 48 | 13,4 | 217 591 |
| Corolla | 52 | 26,1 | 350 515 |
| Corolla Verso | 57 | 30,1 | 76 222 |
| Avensis | 61 | 24,4 | 405 031 |
| Verso | 62 | 15,6 | 44 115 |
| Land Cruiser | 62 | 30,7 | 25 462 |
| RAV4 | 66 | 23,2 | 103 828 |
| Urban Cruiser | 67 | 22,6 | 11 751 |
| Yaris | 70 | 24,0 | 276 259 |
| Prius | 71 | 25,5 | 26 747 |
| Prius Plug-IN Hybrid | 75 | 27,1 | 431 |
| Avensis Verso | 79 | 51,4 | 5 876 |
| Yaris Verso | 80 | 53,7 | 8 476 |
| Prius Plus | 90 | 19,9 | 3 697 |
| Yaris Hybrid | 97 | 5,2 | 2 443 |
| Hiace | 103 | 49,8 | 2 295 |
| Aygo | 111 | 43,1 | 31 168 |
| Proace | 386 | 34,5 | 1 143 |
Prius ja katsastus: kysytyimmät
Onko Toyota Prius luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Toyota Prius sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 71, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 26 747 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Prius-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2016, josta löytyi 6 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2007 lukemalla 47. Ero on 8,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Toyota Prius yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 44 % mallin hylkäysvioista. Mikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta.
Kuinka paljon Toyota Prius on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 180 753 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 188 346 km, eli ero on pieni. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.