Toyota
Toyota Yaris Verso — katsastustilasto ja vikahistoria
Toyota Yaris Verso pärjää katsastuksessa ikäisekseen hyvin — hylkäysvikoja on 20 % vähemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Yaris Verso sijoittuu sijalle 126 eli keskitason yläpuolella. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 212 775 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 80 · sija 126/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 81 ja uudempien 79, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 877 | 50,3 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 100,1 | 230 tkm | 74 |
| 2003 | 2 143 | 58,4 | 69,2 | 68,7 (55,2–83,7) | 98,8 | 218 tkm | 84 |
| 2004 | 2 882 | 60,1 | 68,4 | 67,4 (53,5–82,7) | 100,1 | 217 tkm | 88 |
| 2005 | 2 574 | 43,7 | 63,6 | 63,1 (49,6–75,6) | 84,4 | 198 tkm | 69 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Toyota Yaris Verso
Hylkäysvioista jarrut 30 %, alusta ja kori 26 %, akselisto ja jousitus 22 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 13,8 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 6,3. Ero on 2,2-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 11,8 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 21,2. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: alustan kotelot ja pohjalevy. Näitä kirjattiin 10,32 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,04 — 2,6-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (22 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 30,3 % | 16,3 | 22,0 | 0,74 | 475 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 25,8 % | 13,8 | 6,3 | 2,21 | 801 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 21,9 % | 11,8 | 21,2 | 0,55 | 856 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 21,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 16,7 % | 9,0 | 9,4 | 0,96 | 46 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 16,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,6 % | 0,8 | 1,0 | 0,88 | 4 831 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,5 % | 0,8 | 1,4 | 0,55 | 207 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,2 % | 0,6 | 0,8 | 0,83 | 759 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 0,7 % | 0,4 | 4,7 | 0,08 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,3 % | 0,2 | 0,4 | 0,44 | 62 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,0 | 0,1 | 0,72 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2003: alusta ja kori-vikoja löytyi 15,4 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 6,4. Ero on 2,4-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2004 (100,1 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2005 (84,4). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Alusta ja kori | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 15,7 | 11,5 | 10,1 | 10,7 | 2,2 | 50,3 |
| 2003 | 18,1 | 15,4 | 13,3 | 8,5 | 3,2 | 58,4 |
| 2004 | 17,5 | 16,1 | 12,7 | 10,9 | 2,9 | 60,1 |
| 2005 | 13,6 | 10,8 | 10,0 | 6,7 | 2,7 | 43,7 |
Yaris Verso verrattuna muihin
Yaris Verso jää Toyota-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 60, tämän mallisarjan 80. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Toyota-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Yaris Cross | 20 | 2,0 | 148 |
| IQ | 24 | 8,9 | 1 177 |
| C-HR | 30 | 3,1 | 20 632 |
| Verso-S | 33 | 9,8 | 11 383 |
| Camry | 42 | 15,1 | 3 464 |
| Auris | 48 | 13,4 | 217 591 |
| Corolla | 52 | 26,1 | 350 515 |
| Corolla Verso | 57 | 30,1 | 76 222 |
| Avensis | 61 | 24,4 | 405 031 |
| Verso | 62 | 15,6 | 44 115 |
| Land Cruiser | 62 | 30,7 | 25 462 |
| RAV4 | 66 | 23,2 | 103 828 |
| Urban Cruiser | 67 | 22,6 | 11 751 |
| Yaris | 70 | 24,0 | 276 259 |
| Prius | 71 | 25,5 | 26 747 |
| Prius Plug-IN Hybrid | 75 | 27,1 | 431 |
| Avensis Verso | 79 | 51,4 | 5 876 |
| Yaris Verso | 80 | 53,7 | 8 476 |
| Prius Plus | 90 | 19,9 | 3 697 |
| Yaris Hybrid | 97 | 5,2 | 2 443 |
| Hiace | 103 | 49,8 | 2 295 |
| Aygo | 111 | 43,1 | 31 168 |
| Proace | 386 | 34,5 | 1 143 |
Yaris Verso ja katsastus: kysytyimmät
Onko Toyota Yaris Verso luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Toyota Yaris Verso sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 80, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 8 476 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Yaris Verso-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2005, josta löytyi 44 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2004 lukemalla 60. Ero on 1,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Toyota Yaris Verso yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 30 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 13,8 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 6,3 sijaan.
Kuinka paljon Toyota Yaris Verso on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 212 775 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 237 000 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.