Opel
Opel Zafira Tourer — katsastustilasto ja vikahistoria
Opel Zafira Tourer kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 16 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Zafira Tourer sijoittuu sijalle 258 eli keskitason alapuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 179 576 km on noin 16 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 116 · sija 258/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 114 ja uudempien 130, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 1 666 | 30,0 | 28,9 | 27,7 (19,6–35,3) | 63,0 | 208 tkm | 104 |
| 2013 | 875 | 32,0 | 26,9 | 24,6 (18,2–34,2) | 66,1 | 204 tkm | 119 |
| 2014 | 781 | 26,5 | 19,0 | 16,3 (10,6–25,4) | 49,3 | 174 tkm | 140 |
| 2015 | 509 | 21,0 | 16,8 | 13,2 (8,6–23,1) | 31,2 | 159 tkm | 125 |
| 2016 | 217 | 7,4 | 5,3 | 4,0 (2,9–6,6) | 18,9 | 77 tkm | 139 |
| 2017 | 334 | 12,3 | 8,8 | 6,8 (4,5–11,3) | 11,1 | 88 tkm | 139 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Opel Zafira Tourer
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 39 %, jarrut 32 %, päästöt ja melu 17 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 1,2 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,3. Ero on 3,3-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: sisäinen valvontajärjestelmä (obd). Näitä kirjattiin 3,04 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,87 — 3,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 38,8 % | 10,2 | 11,1 | 0,92 | 135 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 38,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 31,8 % | 8,4 | 6,4 | 1,31 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 31,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 16,6 % | 4,4 | 1,6 | 2,68 | 294 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 16,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 4,4 % | 1,2 | 0,3 | 3,35 | 67 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 2,9 % | 0,8 | 0,4 | 2,15 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,2 % | 0,6 | 0,4 | 1,37 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,1 % | 0,3 | 0,4 | 0,81 | 347 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,1 % | 0,3 | 0,1 | 2,49 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,9 % | 0,2 | 0,4 | 0,55 | 1 366 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 0,2 % | 0,0 | 1,8 | 0,03 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2012: päästöt ja melu-vikoja löytyi 4,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,0. Ero on 2,1-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2012 (63,0 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2012 (63,0). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 12,2 | 9,7 | 4,2 | 1,6 | 2,3 | 30,0 |
| 2013 | 10,6 | 9,9 | 5,6 | 2,1 | 3,8 | 32,0 |
| 2014 | 11,3 | 8,8 | 4,5 | 0,3 | 1,7 | 26,5 |
| 2015 | 8,8 | 6,3 | 3,5 | 1,0 | 1,4 | 21,0 |
| 2016 | 3,2 | 1,4 | 2,3 | 0,0 | 0,5 | 7,4 |
| 2017 | 3,0 | 4,2 | 4,2 | 0,0 | 0,9 | 12,3 |
Zafira Tourer verrattuna muihin
Zafira Tourer on hyvin lähellä Opel-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 116 ja tämän mallisarjan 116.
Alla Opel-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Karl | 79 | 9,7 | 2 672 |
| Omega | 93 | 60,5 | 531 |
| Crossland | 93 | 9,4 | 307 |
| Corsa | 97 | 31,3 | 54 428 |
| Mokka | 108 | 16,1 | 27 605 |
| Astra | 111 | 41,3 | 229 549 |
| Insignia | 111 | 25,5 | 51 757 |
| Ampera | 112 | 29,6 | 4 144 |
| Meriva | 113 | 54,6 | 14 401 |
| Grandland X | 114 | 10,4 | 4 183 |
| Adam | 115 | 28,7 | 439 |
| Zafira Tourer | 116 | 26,2 | 4 382 |
| Vectra | 123 | 70,0 | 52 523 |
| Antara | 161 | 51,0 | 102 |
| Corsa-E | 167 | 35,1 | 6 300 |
| Zafira | 173 | 80,6 | 23 267 |
| Crossland X | 223 | 20,4 | 2 682 |
| Combo | 231 | 23,3 | 266 |
Zafira Tourer ja katsastus: kysytyimmät
Onko Opel Zafira Tourer luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Opel Zafira Tourer sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 116, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 4 382 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Zafira Tourer-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2012, josta löytyi 30 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2012 lukemalla 30. Ero on 1,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Opel Zafira Tourer yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 39 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 1,2 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,3 sijaan.
Kuinka paljon Opel Zafira Tourer on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 179 576 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 155 060 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.