Ford
Ford Mustang — katsastustilasto ja vikahistoria
Ford Mustang on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 68 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Mustang sijoittuu sijalle 16 eli aivan kärjessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 139 210 km on noin 41 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 32 · sija 16/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 32 ja uudempien 34, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 1 478 | 22,2 | 68,2 | 67,5 (53,8–80,4) | 37,8 | 146 tkm | 33 |
| 2006 | 1 749 | 19,2 | 62,0 | 60,4 (49,7–73,1) | 32,5 | 143 tkm | 31 |
| 2007 | 1 236 | 20,3 | 56,6 | 55,1 (43,2–68,5) | 32,8 | 126 tkm | 36 |
| 2008 | 104 | 12,5 | 75,5 | 71,8 (58,7–90,1) | 29,8 | 135 tkm | 17 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Ford Mustang
Hylkäysvioista jarrut 33 %, akselisto ja jousitus 25 %, päästöt ja melu 20 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 5,1 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 21,6. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 33,1 % | 6,7 | 19,6 | 0,34 | 32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 33,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 25,1 % | 5,1 | 21,6 | 0,24 | 144 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 19,8 % | 4,0 | 7,7 | 0,52 | 79 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 19,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 7,2 % | 1,5 | 3,9 | 0,37 | 38 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 7,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 4,7 % | 1,0 | 0,7 | 1,34 | 189 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 3,7 % | 0,7 | 1,0 | 0,76 | 1 041 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,4 % | 0,5 | 6,5 | 0,07 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 2,4 % | 0,5 | 0,5 | 0,98 | 18 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,5 % | 0,3 | 1,3 | 0,24 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (37,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2006 (32,5). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Ohjaus | Koeajo ja näkyvyys | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 9,6 | 4,6 | 4,0 | 1,5 | 0,7 | 1,8 | 22,2 |
| 2006 | 5,7 | 4,8 | 4,5 | 1,4 | 1,0 | 1,8 | 19,2 |
| 2007 | 5,0 | 6,3 | 3,6 | 1,5 | 1,2 | 2,6 | 20,3 |
| 2008 | 2,9 | 2,9 | 1,9 | 1,0 | 1,9 | 1,9 | 12,5 |
Mustang verrattuna muihin
Mustang on Ford-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 104, tämän mallisarjan 32.
Alla Ford-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Puma | 28 | 2,6 | 1 524 |
| Mustang | 32 | 20,3 | 4 567 |
| Fusion | 48 | 22,4 | 14 630 |
| Mustang Mach-E | 54 | 5,5 | 458 |
| Explorer | 79 | 8,0 | 188 |
| Kuga | 81 | 17,1 | 25 083 |
| C-MAX | 86 | 24,5 | 15 970 |
| Focus | 100 | 39,6 | 356 404 |
| Fiesta | 104 | 30,1 | 162 185 |
| Maverick | 105 | 63,2 | 2 465 |
| Grand C-MAX | 109 | 26,1 | 10 259 |
| Focus C-MAX | 109 | 49,3 | 20 020 |
| Mondeo | 112 | 44,0 | 203 678 |
| Ecosport | 126 | 11,5 | 3 152 |
| Galaxy | 133 | 53,0 | 9 237 |
| S-MAX | 133 | 47,6 | 29 979 |
| KA | 134 | 56,0 | 11 855 |
| B-MAX | 135 | 24,2 | 4 397 |
| Tourneo Connect | 144 | 43,2 | 3 690 |
| Edge | 149 | 13,1 | 590 |
| Tourneo Custom | 183 | 57,4 | 202 |
| Transit | 255 | 41,0 | 2 333 |
Mustang ja katsastus: kysytyimmät
Onko Ford Mustang luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Ford Mustang sijoittuu aivan kärjessä: vikaindeksi on 32, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 4 567 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Mustang-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2006, josta löytyi 19 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 22. Ero on 1,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Ford Mustang yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 33 % mallin hylkäysvioista. Mikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta.
Kuinka paljon Ford Mustang on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 139 210 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 235 833 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.