Skoda
Skoda Karoq — katsastustilasto ja vikahistoria
Skoda Karoq on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 57 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Karoq sijoittuu sijalle 31 eli parhaassa neljänneksessä. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 78 594 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 43 · sija 31/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 44 ja uudempien 42, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2 647 | 4,3 | 9,1 | 7,3 (4,6–11,0) | 5,5 | 82 tkm | 47 |
| 2019 | 2 794 | 4,3 | 10,6 | 7,5 (4,8–11,8) | 4,6 | 80 tkm | 41 |
| 2020 | 650 | 2,6 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 5,8 | 68 tkm | 32 |
| 2021 | 560 | 5,2 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 5,5 | 68 tkm | 51 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Skoda Karoq
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 60 %, päästöt ja melu 12 %, jarrut 11 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 2,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 4,5. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 59,6 % | 2,5 | 4,5 | 0,56 | 39 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 59,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 12,1 % | 0,5 | 1,2 | 0,43 | 7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 10,7 % | 0,5 | 2,1 | 0,22 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 6,4 % | 0,3 | 0,4 | 0,61 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 3,9 % | 0,2 | 0,4 | 0,40 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,6 % | 0,2 | 0,2 | 0,76 | 9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,8 % | 0,1 | 0,8 | 0,09 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,1 % | 0,0 | 0,2 | 0,26 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,4 % | 0,0 | 0,1 | 0,24 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,4 % | 0,0 | 0,1 | 0,12 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2018 (5,5 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2019 (4,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Jarrut | Tunnistus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2,8 | 0,2 | 0,4 | 0,5 | 0,3 | 4,3 |
| 2019 | 2,5 | 0,6 | 0,5 | 0,1 | 0,6 | 4,3 |
| 2020 | 1,7 | 0,5 | 0,0 | 0,0 | 0,5 | 2,6 |
| 2021 | 1,8 | 1,4 | 1,1 | 0,4 | 0,5 | 5,2 |
Karoq verrattuna muihin
Karoq on Skoda-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 95, tämän mallisarjan 43.
Alla Skoda-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Karoq | 43 | 4,2 | 6 651 |
| Kodiaq | 73 | 7,2 | 11 709 |
| Yeti | 77 | 18,3 | 38 517 |
| Enyaq | 81 | 8,2 | 1 109 |
| Rapid | 82 | 12,7 | 23 429 |
| Citigo | 89 | 17,2 | 7 680 |
| Octavia | 93 | 29,3 | 467 295 |
| Fabia | 101 | 34,7 | 97 627 |
| Superb | 109 | 26,4 | 95 480 |
| Roomster | 117 | 46,4 | 17 143 |
| Kamiq | 157 | 14,2 | 2 145 |
| Scala | 177 | 17,2 | 2 419 |
Karoq ja katsastus: kysytyimmät
Onko Skoda Karoq luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Skoda Karoq sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 43, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 6 651 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Karoq-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2019, josta löytyi 4 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2018 lukemalla 4. Ero on 1,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Skoda Karoq yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 60 % mallin hylkäysvioista. Mikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta.
Kuinka paljon Skoda Karoq on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 78 594 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 84 766 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.