Peugeot
Peugeot 5008 — katsastustilasto ja vikahistoria
Peugeot 5008 on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 114 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja 5008 sijoittuu sijalle 401 eli heikoimmassa neljänneksessä. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 170 097 km on noin 16 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 214 · sija 401/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 215 ja uudempien 201, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 3 500 | 66,7 | 30,4 | 28,7 (21,3–36,2) | 87,3 | 210 tkm | 219 |
| 2011 | 1 815 | 57,4 | 26,7 | 25,3 (19,7–31,7) | 78,5 | 199 tkm | 215 |
| 2012 | 584 | 39,6 | 21,2 | 20,5 (14,2–25,8) | 77,7 | 173 tkm | 187 |
| 2017 | 475 | 17,1 | 8,9 | 6,9 (4,5–11,4) | 23,2 | 97 tkm | 192 |
| 2018 | 1 276 | 19,5 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,9) | 19,7 | 102 tkm | 214 |
| 2019 | 532 | 23,3 | 10,3 | 7,4 (4,7–11,4) | 20,1 | 93 tkm | 227 |
| 2020 | 150 | 13,3 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 18,0 | 76 tkm | 164 |
| 2021 | 170 | 5,3 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 11,2 | 79 tkm | 52 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Peugeot 5008
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 50 %, jarrut 19 %, ohjaus 12 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 5,6 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 1,6. Ero on 3,5-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 15,84 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,10 — 3,9-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (48 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 50,4 % | 24,2 | 10,5 | 2,30 | 418 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 50,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 19,1 % | 9,2 | 6,4 | 1,42 | 17 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 19,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 11,7 % | 5,6 | 1,6 | 3,50 | 12 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,0 % | 5,3 | 2,0 | 2,64 | 279 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,3 % | 1,1 | 0,4 | 2,71 | 81 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 2,0 % | 1,0 | 0,4 | 2,26 | 3 990 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,2 % | 0,6 | 0,6 | 1,03 | 124 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,1 % | 0,5 | 0,3 | 1,57 | 507 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,8 % | 0,4 | 0,3 | 1,05 | 19 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,2 | 0,1 | 1,92 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2010: ohjaus-vikoja löytyi 10,5 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,2. Ero on 4,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2010 (87,3 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (19,7). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 31,7 | 12,4 | 10,5 | 7,4 | 4,7 | 66,7 |
| 2011 | 29,0 | 11,6 | 5,2 | 7,0 | 4,6 | 57,4 |
| 2012 | 21,7 | 8,7 | 0,9 | 3,4 | 4,8 | 39,6 |
| 2017 | 9,3 | 3,8 | 0,0 | 2,3 | 1,7 | 17,1 |
| 2018 | 12,0 | 3,6 | 0,6 | 1,7 | 1,6 | 19,5 |
| 2019 | 16,2 | 3,2 | 0,8 | 1,7 | 1,5 | 23,3 |
| 2020 | 7,3 | 2,0 | 0,7 | 0,7 | 2,7 | 13,3 |
| 2021 | 2,9 | 1,2 | 0,6 | 0,6 | 0,0 | 5,3 |
5008 verrattuna muihin
5008 jää Peugeot-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 124, tämän mallisarjan 214. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Peugeot-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 1007 | 86 | 41,7 | 705 |
| 107 | 88 | 37,9 | 6 403 |
| 508 | 97 | 22,1 | 22 897 |
| 206 | 101 | 55,4 | 61 137 |
| Partner | 110 | 58,7 | 2 040 |
| 208 | 112 | 18,1 | 22 857 |
| 407 | 113 | 59,7 | 48 787 |
| 307 | 125 | 73,5 | 84 041 |
| 607 | 126 | 72,0 | 2 138 |
| 207 | 128 | 56,4 | 49 216 |
| RCZ | 136 | 40,3 | 1 085 |
| 406 | 152 | 100,3 | 6 536 |
| 308 | 156 | 45,5 | 58 554 |
| 3008 | 166 | 37,5 | 31 121 |
| 2008 | 166 | 22,1 | 8 940 |
| Rifter | 177 | 18,1 | 232 |
| 807 | 213 | 109,7 | 1 005 |
| 5008 | 214 | 48,1 | 8 502 |
5008 ja katsastus: kysytyimmät
Onko Peugeot 5008 luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Peugeot 5008 sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 214, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 8 502 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä 5008-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 20 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2010 lukemalla 67. Ero on 3,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Peugeot 5008 yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 50 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 5,6 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 1,6 sijaan.
Kuinka paljon Peugeot 5008 on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 170 097 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 146 404 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.