Nissan
Nissan Micra — katsastustilasto ja vikahistoria
Nissan Micra asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Micra sijoittuu sijalle 155 eli keskitason yläpuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 115 984 km on noin 39 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 89 · sija 155/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 139, kun vanhemmilla se on 82. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 861 | 60,9 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 74,8 | 135 tkm | 90 |
| 2003 | 3 494 | 55,7 | 69,1 | 68,6 (55,1–83,5) | 92,2 | 156 tkm | 81 |
| 2004 | 4 883 | 54,8 | 68,1 | 67,1 (53,2–82,4) | 96,9 | 156 tkm | 81 |
| 2005 | 6 283 | 56,9 | 63,4 | 62,9 (49,4–75,4) | 104,6 | 158 tkm | 90 |
| 2006 | 8 227 | 43,9 | 57,3 | 56,1 (45,3–68,0) | 91,2 | 152 tkm | 77 |
| 2007 | 6 198 | 43,6 | 51,5 | 50,0 (38,6–62,6) | 78,3 | 139 tkm | 85 |
| 2008 | 4 848 | 27,4 | 46,5 | 44,8 (33,3–57,9) | 75,4 | 126 tkm | 59 |
| 2009 | 2 317 | 27,0 | 36,6 | 34,3 (25,7–44,2) | 68,6 | 115 tkm | 74 |
| 2010 | 2 488 | 25,7 | 33,1 | 31,5 (23,5–39,1) | 68,2 | 107 tkm | 78 |
| 2011 | 7 386 | 31,1 | 28,4 | 27,0 (21,1–33,7) | 50,5 | 99 tkm | 109 |
| 2012 | 4 554 | 32,8 | 24,0 | 23,0 (16,1–29,3) | 41,7 | 85 tkm | 137 |
| 2013 | 2 622 | 30,2 | 21,8 | 19,7 (14,6–27,7) | 41,6 | 80 tkm | 138 |
| 2014 | 2 527 | 20,5 | 17,0 | 14,5 (9,5–22,7) | 36,0 | 73 tkm | 121 |
| 2015 | 3 704 | 19,9 | 14,3 | 11,2 (7,3–19,6) | 31,8 | 67 tkm | 139 |
| 2016 | 1 326 | 17,8 | 12,0 | 9,4 (6,5–16,2) | 28,8 | 53 tkm | 148 |
| 2017 | 2 094 | 16,7 | 10,2 | 8,2 (5,4–13,3) | 19,9 | 56 tkm | 164 |
| 2018 | 2 247 | 13,7 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,9) | 16,1 | 54 tkm | 150 |
| 2019 | 835 | 17,6 | 10,3 | 7,4 (4,7–11,4) | 13,2 | 52 tkm | 172 |
| 2020 | 197 | 6,6 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 8,1 | 39 tkm | 81 |
| 2021 | 152 | 11,8 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 15,1 | 41 tkm | 117 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Nissan Micra
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 52 %, jarrut 16 %, ohjaus 15 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 5,3 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,8. Ero on 1,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu jarrut: 5,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 12,6. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 14,43 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 6,56 — 2,2-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (187 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 51,9 % | 18,9 | 15,6 | 1,22 | 3 174 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 51,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 16,1 % | 5,9 | 12,6 | 0,47 | 734 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 16,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 14,5 % | 5,3 | 2,8 | 1,88 | 53 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 14,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 9,1 % | 3,3 | 4,7 | 0,70 | 1 222 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 9,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,9 % | 1,1 | 3,0 | 0,36 | 1 898 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,1 % | 0,8 | 0,8 | 0,93 | 1 519 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,4 % | 0,5 | 0,7 | 0,79 | 31 600 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 10 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,1 % | 0,4 | 0,5 | 0,80 | 4 276 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,5 % | 0,2 | 0,4 | 0,49 | 105 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 1,23 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2007: ohjaus-vikoja löytyi 11,9 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 3,6. Ero on 3,3-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (104,6 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (16,1). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 14,4 | 19,9 | 4,1 | 4,8 | 17,8 | 60,9 |
| 2003 | 26,0 | 4,7 | 9,9 | 8,8 | 6,3 | 55,7 |
| 2004 | 26,3 | 5,3 | 10,9 | 6,8 | 5,5 | 54,8 |
| 2005 | 27,6 | 5,7 | 13,3 | 5,5 | 4,9 | 56,9 |
| 2006 | 21,0 | 4,8 | 11,3 | 2,9 | 3,9 | 43,9 |
| 2007 | 20,7 | 4,6 | 11,9 | 3,1 | 3,2 | 43,6 |
| 2008 | 17,1 | 4,2 | 2,1 | 1,6 | 2,5 | 27,4 |
| 2009 | 19,0 | 3,7 | 0,3 | 1,1 | 2,9 | 27,0 |
| 2010 | 18,5 | 3,6 | 0,0 | 0,9 | 2,7 | 25,7 |
| 2011 | 15,7 | 10,0 | 0,3 | 3,7 | 1,5 | 31,1 |
| 2012 | 17,2 | 11,2 | 0,1 | 3,1 | 1,2 | 32,8 |
| 2013 | 18,2 | 8,4 | 0,2 | 2,5 | 1,0 | 30,2 |
| 2014 | 12,5 | 5,5 | 0,2 | 1,2 | 1,1 | 20,5 |
| 2015 | 12,6 | 5,2 | 0,1 | 1,0 | 0,9 | 19,9 |
| 2016 | 12,8 | 3,8 | 0,1 | 0,5 | 0,7 | 17,8 |
| 2017 | 12,2 | 2,8 | 0,0 | 0,9 | 0,8 | 16,7 |
| 2018 | 10,4 | 1,3 | 0,0 | 1,0 | 0,9 | 13,7 |
| 2019 | 8,5 | 1,6 | 0,0 | 4,2 | 3,4 | 17,6 |
| 2020 | 3,0 | 0,0 | 0,0 | 3,0 | 0,5 | 6,6 |
| 2021 | 5,3 | 1,3 | 0,0 | 3,9 | 1,3 | 11,8 |
Micra verrattuna muihin
Micra on Nissan-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 122, tämän mallisarjan 89.
Alla Nissan-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Almera | 78 | 49,0 | 70 353 |
| Maxima QX | 87 | 50,9 | 2 592 |
| Micra | 89 | 36,5 | 67 243 |
| Almera Tino | 95 | 59,2 | 8 648 |
| Maxima | 99 | 88,3 | 1 114 |
| Note | 105 | 38,6 | 62 196 |
| Primera | 108 | 63,5 | 90 909 |
| Tiida | 112 | 47,9 | 22 622 |
| Leaf | 113 | 12,0 | 2 976 |
| X-Trail | 139 | 60,8 | 32 238 |
| Qashqai | 160 | 38,4 | 245 894 |
| Juke | 165 | 39,7 | 23 931 |
| Pathfinder | 193 | 92,0 | 2 520 |
| Pulsar | 197 | 24,9 | 7 913 |
| QASHQAI+2 | 239 | 68,6 | 40 853 |
Micra ja katsastus: kysytyimmät
Onko Nissan Micra luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Nissan Micra sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 89, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 67 243 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Micra-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 14 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 57. Ero on 4,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Nissan Micra yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 52 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 5,3 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,8 sijaan.
Kuinka paljon Nissan Micra on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 115 984 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 188 594 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.