Nissan
Nissan X-Trail — katsastustilasto ja vikahistoria
Nissan X-Trail kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 39 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja X-Trail sijoittuu sijalle 306 eli keskitason alapuolella. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 213 613 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 139 · sija 306/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 221, kun vanhemmilla se on 131. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 114 | 82,5 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 84,2 | 240 tkm | 121 |
| 2003 | 529 | 80,9 | 68,3 | 68,0 (54,4–82,9) | 91,9 | 251 tkm | 118 |
| 2004 | 2 741 | 77,2 | 67,3 | 66,4 (52,5–81,6) | 76,5 | 251 tkm | 115 |
| 2005 | 4 217 | 79,3 | 62,1 | 61,7 (48,3–74,0) | 79,7 | 250 tkm | 128 |
| 2006 | 4 864 | 76,1 | 56,0 | 54,9 (44,0–66,6) | 81,0 | 242 tkm | 136 |
| 2007 | 4 860 | 67,0 | 50,8 | 49,3 (38,0–61,8) | 76,7 | 232 tkm | 132 |
| 2008 | 4 759 | 62,9 | 45,2 | 43,5 (32,3–56,4) | 73,5 | 242 tkm | 139 |
| 2009 | 1 431 | 54,1 | 35,9 | 33,6 (25,0–43,4) | 65,1 | 230 tkm | 151 |
| 2010 | 853 | 59,7 | 34,1 | 32,6 (24,2–40,0) | 71,5 | 218 tkm | 175 |
| 2011 | 202 | 12,4 | 12,4 | 11,0 (8,2–15,3) | 44,6 | 149 tkm | 100 |
| 2014 | 1 146 | 38,3 | 16,4 | 14,0 (9,1–21,8) | 39,3 | 167 tkm | 233 |
| 2015 | 2 142 | 34,8 | 14,3 | 11,2 (7,3–19,5) | 34,2 | 143 tkm | 243 |
| 2016 | 2 301 | 27,0 | 12,5 | 9,8 (6,8–16,8) | 28,1 | 119 tkm | 216 |
| 2017 | 999 | 26,5 | 10,4 | 8,5 (5,5–13,6) | 22,9 | 107 tkm | 254 |
| 2018 | 751 | 27,7 | 9,2 | 7,5 (4,6–11,1) | 14,9 | 105 tkm | 300 |
| 2019 | 205 | 27,3 | 10,3 | 7,4 (4,7–11,4) | 19,5 | 85 tkm | 266 |
| 2020 | 124 | 10,5 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 12,1 | 66 tkm | 129 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Nissan X-Trail
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 35 %, jarrut 28 %, ohjaus 16 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 9,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,9. Ero on 3,2-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 15,15 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 6,93 — 2,2-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (97 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 34,7 % | 21,1 | 16,3 | 1,29 | 3 603 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 34,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 27,6 % | 16,8 | 13,5 | 1,25 | 885 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 27,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 15,6 % | 9,5 | 2,9 | 3,23 | 64 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 15,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 10,7 % | 6,5 | 5,1 | 1,27 | 452 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 7,2 % | 4,4 | 3,3 | 1,31 | 1 592 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 7,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,9 % | 1,1 | 0,9 | 1,30 | 1 641 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,0 % | 0,6 | 0,7 | 0,85 | 10 883 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,7 % | 0,4 | 0,5 | 0,78 | 1 893 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,5 % | 0,3 | 0,4 | 0,75 | 46 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,1 | 0,1 | 0,94 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 3,50 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2015: ohjaus-vikoja löytyi 5,4 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,0. Ero on 5,6-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2006 (81,0 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2016 (28,1). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 16,7 | 31,6 | 17,5 | 11,4 | 3,5 | 1,8 | 82,5 |
| 2003 | 19,8 | 24,6 | 11,9 | 12,1 | 8,7 | 3,8 | 80,9 |
| 2004 | 19,4 | 22,2 | 9,1 | 12,6 | 10,6 | 3,4 | 77,2 |
| 2005 | 23,3 | 22,4 | 10,2 | 10,0 | 10,4 | 2,8 | 79,3 |
| 2006 | 23,9 | 23,4 | 11,1 | 7,7 | 6,4 | 3,7 | 76,1 |
| 2007 | 22,8 | 20,6 | 11,7 | 4,9 | 4,1 | 2,8 | 67,0 |
| 2008 | 24,6 | 16,7 | 14,1 | 3,6 | 1,8 | 2,1 | 62,9 |
| 2009 | 22,2 | 14,7 | 11,2 | 2,8 | 1,5 | 1,7 | 54,1 |
| 2010 | 23,1 | 17,7 | 10,2 | 5,0 | 0,7 | 2,9 | 59,7 |
| 2011 | 7,4 | 3,5 | 0,5 | 1,0 | 0,0 | 0,0 | 12,4 |
| 2014 | 21,8 | 6,4 | 7,4 | 0,8 | 0,1 | 1,8 | 38,3 |
| 2015 | 20,9 | 5,0 | 5,4 | 1,5 | 0,1 | 1,9 | 34,8 |
| 2016 | 14,6 | 5,0 | 2,4 | 3,7 | 0,0 | 1,2 | 27,0 |
| 2017 | 10,1 | 3,7 | 0,9 | 11,0 | 0,0 | 0,8 | 26,5 |
| 2018 | 6,4 | 4,0 | 0,5 | 15,4 | 0,0 | 1,3 | 27,7 |
| 2019 | 6,3 | 8,8 | 0,5 | 9,8 | 0,0 | 2,0 | 27,3 |
| 2020 | 0,0 | 3,2 | 0,0 | 7,3 | 0,0 | 0,0 | 10,5 |
X-Trail verrattuna muihin
X-Trail on hyvin lähellä Nissan-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 122 ja tämän mallisarjan 139.
Alla Nissan-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Almera | 78 | 49,0 | 70 353 |
| Maxima QX | 87 | 50,9 | 2 592 |
| Micra | 89 | 36,5 | 67 243 |
| Almera Tino | 95 | 59,2 | 8 648 |
| Maxima | 99 | 88,3 | 1 114 |
| Note | 105 | 38,6 | 62 196 |
| Primera | 108 | 63,5 | 90 909 |
| Tiida | 112 | 47,9 | 22 622 |
| Leaf | 113 | 12,0 | 2 976 |
| X-Trail | 139 | 60,8 | 32 238 |
| Qashqai | 160 | 38,4 | 245 894 |
| Juke | 165 | 39,7 | 23 931 |
| Pathfinder | 193 | 92,0 | 2 520 |
| Pulsar | 197 | 24,9 | 7 913 |
| QASHQAI+2 | 239 | 68,6 | 40 853 |
X-Trail ja katsastus: kysytyimmät
Onko Nissan X-Trail luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Nissan X-Trail sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 139, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 32 238 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä X-Trail-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2016, josta löytyi 27 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 79. Ero on 2,9-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Nissan X-Trail yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 35 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 9,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,9 sijaan.
Kuinka paljon Nissan X-Trail on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 213 613 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 193 885 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.