Skoda
Skoda Citigo — katsastustilasto ja vikahistoria
Skoda Citigo asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Citigo sijoittuu sijalle 152 eli keskitason yläpuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 86 234 km on noin 38 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 89 · sija 152/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 113, kun vanhemmilla se on 83. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 3 014 | 18,6 | 24,3 | 23,2 (16,3–29,7) | 20,8 | 105 tkm | 77 |
| 2013 | 1 644 | 20,1 | 21,7 | 19,6 (14,5–27,5) | 25,7 | 80 tkm | 93 |
| 2014 | 742 | 15,9 | 17,0 | 14,5 (9,5–22,6) | 19,3 | 74 tkm | 94 |
| 2015 | 816 | 18,9 | 14,4 | 11,3 (7,3–19,7) | 25,7 | 85 tkm | 131 |
| 2016 | 918 | 12,6 | 12,1 | 9,5 (6,6–16,3) | 23,5 | 65 tkm | 104 |
| 2017 | 374 | 8,3 | 8,8 | 6,8 (4,5–11,2) | 13,4 | 55 tkm | 95 |
| 2020 | 172 | 6,4 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 25,6 | 46 tkm | 79 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Skoda Citigo
Hylkäysvioista jarrut 67 %, akselisto ja jousitus 14 %, muut varusteet 9 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on muut varusteet: näitä vikoja löytyy 1,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,4. Ero on 4,1-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 2,3 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 9,4. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: käyttöjarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 6,76 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,25 — 5,4-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (24 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 66,8 % | 11,5 | 5,5 | 2,11 | 197 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 66,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 13,6 % | 2,3 | 9,4 | 0,25 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 13,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 8,6 % | 1,5 | 0,4 | 4,10 | 15 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 8,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 3,6 % | 0,6 | 1,5 | 0,42 | 15 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,9 % | 0,3 | 0,3 | 1,03 | 504 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,6 % | 0,3 | 1,6 | 0,18 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,1 % | 0,2 | 0,1 | 1,90 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,1 % | 0,2 | 0,3 | 0,53 | 828 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,0 % | 0,2 | 0,3 | 0,51 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,7 % | 0,1 | 0,3 | 0,42 | 37 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,1 % | 0,0 | 0,0 | 2,95 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2012: muut varusteet-vikoja löytyi 2,6 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,5. Ero on 5,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2013 (25,7 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2012 (20,8). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Muut varusteet | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 12,3 | 1,9 | 2,6 | 1,8 | 18,6 |
| 2013 | 13,7 | 3,5 | 1,5 | 1,5 | 20,1 |
| 2014 | 10,9 | 2,4 | 0,7 | 1,9 | 15,9 |
| 2015 | 12,7 | 2,6 | 0,1 | 3,4 | 18,9 |
| 2016 | 8,7 | 2,2 | 0,2 | 1,5 | 12,6 |
| 2017 | 4,3 | 1,1 | 0,5 | 2,4 | 8,3 |
| 2020 | 2,9 | 1,7 | 0,6 | 1,2 | 6,4 |
Citigo verrattuna muihin
Citigo on hyvin lähellä Skoda-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 95 ja tämän mallisarjan 89.
Alla Skoda-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Karoq | 43 | 4,2 | 6 651 |
| Kodiaq | 73 | 7,2 | 11 709 |
| Yeti | 77 | 18,3 | 38 517 |
| Enyaq | 81 | 8,2 | 1 109 |
| Rapid | 82 | 12,7 | 23 429 |
| Citigo | 89 | 17,2 | 7 680 |
| Octavia | 93 | 29,3 | 467 295 |
| Fabia | 101 | 34,7 | 97 627 |
| Superb | 109 | 26,4 | 95 480 |
| Roomster | 117 | 46,4 | 17 143 |
| Kamiq | 157 | 14,2 | 2 145 |
| Scala | 177 | 17,2 | 2 419 |
Citigo ja katsastus: kysytyimmät
Onko Skoda Citigo luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Skoda Citigo sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 89, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 7 680 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Citigo-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2012, josta löytyi 19 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2013 lukemalla 20. Ero on 1,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Skoda Citigo yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 67 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa muut varusteet: 1,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,4 sijaan.
Kuinka paljon Skoda Citigo on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 86 234 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 139 977 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.