Nissan
Nissan Pulsar — katsastustilasto ja vikahistoria
Nissan Pulsar on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 97 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Pulsar sijoittuu sijalle 395 eli heikoimmassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 80 751 km on noin 27 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 197 · sija 395/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 154, kun vanhemmilla se on 226. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 412 | 24,8 | 12,8 | 10,3 (7,0–16,8) | 28,2 | 82 tkm | 193 |
| 2015 | 3 827 | 32,5 | 14,2 | 11,0 (7,2–19,3) | 28,6 | 90 tkm | 230 |
| 2016 | 2 397 | 21,9 | 12,4 | 9,7 (6,8–16,7) | 22,2 | 76 tkm | 177 |
| 2017 | 1 074 | 8,1 | 8,9 | 6,9 (4,6–11,5) | 10,9 | 64 tkm | 91 |
| 2018 | 203 | 6,4 | 5,8 | 4,2 (2,7–6,5) | 14,8 | 53 tkm | 111 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Nissan Pulsar
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 52 %, jarrut 24 %, ohjaus 15 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 3,8 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,8. Ero on 4,6-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 10,06 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,70 — 3,7-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (23 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 52,5 % | 13,1 | 6,5 | 2,02 | 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 52,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 23,6 % | 5,9 | 3,3 | 1,80 | 65 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 23,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 15,1 % | 3,8 | 0,8 | 4,62 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 15,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 6,6 % | 1,7 | 1,1 | 1,49 | 51 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,6 % | 0,2 | 0,2 | 0,85 | 1 394 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,5 % | 0,1 | 0,1 | 1,06 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,4 % | 0,1 | 0,1 | 1,05 | 24 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 0,4 % | 0,1 | 0,2 | 0,36 | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,3 % | 0,1 | 0,3 | 0,19 | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,2 % | 0,1 | 0,3 | 0,18 | 226 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2015: ohjaus-vikoja löytyi 5,1 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,9. Ero on 5,4-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2015 (28,6 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2017 (10,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 13,1 | 3,2 | 6,6 | 1,5 | 0,5 | 24,8 |
| 2015 | 17,6 | 7,3 | 5,1 | 1,7 | 0,8 | 32,5 |
| 2016 | 11,1 | 5,8 | 2,7 | 2,0 | 0,4 | 21,9 |
| 2017 | 3,7 | 2,6 | 0,7 | 0,8 | 0,3 | 8,1 |
| 2018 | 1,5 | 3,0 | 0,5 | 1,5 | 0,0 | 6,4 |
Pulsar verrattuna muihin
Pulsar jää Nissan-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 122, tämän mallisarjan 197. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Nissan-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Almera | 78 | 49,0 | 70 353 |
| Maxima QX | 87 | 50,9 | 2 592 |
| Micra | 89 | 36,5 | 67 243 |
| Almera Tino | 95 | 59,2 | 8 648 |
| Maxima | 99 | 88,3 | 1 114 |
| Note | 105 | 38,6 | 62 196 |
| Primera | 108 | 63,5 | 90 909 |
| Tiida | 112 | 47,9 | 22 622 |
| Leaf | 113 | 12,0 | 2 976 |
| X-Trail | 139 | 60,8 | 32 238 |
| Qashqai | 160 | 38,4 | 245 894 |
| Juke | 165 | 39,7 | 23 931 |
| Pathfinder | 193 | 92,0 | 2 520 |
| Pulsar | 197 | 24,9 | 7 913 |
| QASHQAI+2 | 239 | 68,6 | 40 853 |
Pulsar ja katsastus: kysytyimmät
Onko Nissan Pulsar luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Nissan Pulsar sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 197, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 7 913 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Pulsar-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2017, josta löytyi 8 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2015 lukemalla 33. Ero on 4,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Nissan Pulsar yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 52 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 3,8 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,8 sijaan.
Kuinka paljon Nissan Pulsar on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 80 751 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 110 152 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.