Nissan
Nissan Juke — katsastustilasto ja vikahistoria
Nissan Juke on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 65 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Juke sijoittuu sijalle 359 eli heikoimmassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 118 795 km on noin 24 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 165 · sija 359/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 164 ja uudempien 189, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 1 671 | 49,2 | 33,5 | 32,0 (23,8–39,4) | 47,0 | 147 tkm | 147 |
| 2011 | 9 385 | 46,0 | 28,2 | 26,7 (20,9–33,4) | 48,6 | 136 tkm | 163 |
| 2012 | 5 747 | 36,9 | 23,9 | 22,9 (16,1–29,3) | 43,1 | 119 tkm | 154 |
| 2013 | 2 530 | 41,0 | 21,6 | 19,4 (14,4–27,3) | 41,0 | 111 tkm | 190 |
| 2014 | 1 941 | 32,2 | 16,7 | 14,2 (9,3–22,2) | 33,3 | 93 tkm | 193 |
| 2015 | 1 042 | 26,9 | 14,2 | 11,1 (7,2–19,4) | 25,8 | 86 tkm | 189 |
| 2016 | 595 | 19,5 | 12,2 | 9,6 (6,7–16,5) | 21,0 | 72 tkm | 159 |
| 2017 | 359 | 8,4 | 9,0 | 6,9 (4,6–11,5) | 15,6 | 53 tkm | 93 |
| 2020 | 350 | 23,1 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 8,6 | 43 tkm | 285 |
| 2021 | 311 | 27,7 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 8,0 | 47 tkm | 273 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Nissan Juke
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 52 %, jarrut 19 %, ohjaus 18 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 7,3 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 1,8. Ero on 4,0-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 18,18 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,41 — 4,1-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (68 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 51,6 % | 20,5 | 11,5 | 1,78 | 1 191 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 51,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 19,4 % | 7,7 | 6,9 | 1,11 | 203 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 19,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 18,5 % | 7,3 | 1,8 | 4,04 | 15 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 18,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 5,2 % | 2,1 | 1,8 | 1,15 | 266 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,6 % | 0,6 | 0,4 | 1,48 | 230 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,4 % | 0,5 | 0,5 | 1,02 | 526 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,3 % | 0,5 | 0,5 | 1,10 | 6 006 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,5 % | 0,2 | 0,3 | 0,58 | 1 540 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,3 % | 0,1 | 0,3 | 0,37 | 33 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,2 % | 0,1 | 0,1 | 0,78 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2011: ohjaus-vikoja löytyi 9,3 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,0. Ero on 4,7-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2011 (48,6 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2015 (25,8). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 26,6 | 9,5 | 8,7 | 1,9 | 2,4 | 49,2 |
| 2011 | 23,6 | 8,6 | 9,3 | 2,1 | 2,3 | 46,0 |
| 2012 | 19,4 | 7,5 | 5,5 | 2,1 | 2,3 | 36,9 |
| 2013 | 20,9 | 7,5 | 7,8 | 2,3 | 2,4 | 41,0 |
| 2014 | 17,2 | 7,4 | 4,7 | 1,2 | 1,8 | 32,2 |
| 2015 | 14,4 | 8,0 | 1,7 | 2,1 | 0,7 | 26,9 |
| 2016 | 12,1 | 3,0 | 1,0 | 2,7 | 0,7 | 19,5 |
| 2017 | 4,5 | 1,9 | 0,0 | 1,7 | 0,3 | 8,4 |
| 2020 | 4,6 | 0,9 | 13,1 | 4,0 | 0,6 | 23,1 |
| 2021 | 3,2 | 2,3 | 20,3 | 1,3 | 0,6 | 27,7 |
Juke verrattuna muihin
Juke jää Nissan-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 122, tämän mallisarjan 165. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Nissan-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Almera | 78 | 49,0 | 70 353 |
| Maxima QX | 87 | 50,9 | 2 592 |
| Micra | 89 | 36,5 | 67 243 |
| Almera Tino | 95 | 59,2 | 8 648 |
| Maxima | 99 | 88,3 | 1 114 |
| Note | 105 | 38,6 | 62 196 |
| Primera | 108 | 63,5 | 90 909 |
| Tiida | 112 | 47,9 | 22 622 |
| Leaf | 113 | 12,0 | 2 976 |
| X-Trail | 139 | 60,8 | 32 238 |
| Qashqai | 160 | 38,4 | 245 894 |
| Juke | 165 | 39,7 | 23 931 |
| Pathfinder | 193 | 92,0 | 2 520 |
| Pulsar | 197 | 24,9 | 7 913 |
| QASHQAI+2 | 239 | 68,6 | 40 853 |
Juke ja katsastus: kysytyimmät
Onko Nissan Juke luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Nissan Juke sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 165, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 23 931 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Juke-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2015, josta löytyi 27 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2010 lukemalla 49. Ero on 1,8-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Nissan Juke yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 52 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 7,3 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 1,8 sijaan.
Kuinka paljon Nissan Juke on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 118 795 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 156 855 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.