Renault
Renault Megane Scenic — katsastustilasto ja vikahistoria
Renault Megane Scenic on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 64 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Megane Scenic sijoittuu sijalle 357 eli heikoimmassa neljänneksessä. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 194 163 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 164 · sija 357/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 162 ja uudempien 177, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 593 | 82,5 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 101,2 | 216 tkm | 121 |
| 2003 | 1 207 | 79,2 | 61,2 | 61,9 (48,4–76,3) | 97,2 | 204 tkm | 129 |
| 2004 | 4 389 | 97,1 | 60,2 | 59,8 (46,2–74,0) | 117,2 | 197 tkm | 161 |
| 2005 | 5 060 | 93,9 | 55,7 | 55,7 (42,6–67,3) | 118,9 | 200 tkm | 169 |
| 2006 | 3 210 | 86,4 | 50,8 | 50,3 (39,5–61,0) | 106,5 | 214 tkm | 170 |
| 2007 | 2 273 | 81,3 | 46,5 | 45,0 (34,2–57,3) | 106,7 | 199 tkm | 175 |
| 2008 | 1 195 | 68,4 | 41,3 | 38,4 (29,4–52,1) | 95,6 | 189 tkm | 166 |
| 2009 | 384 | 53,4 | 21,9 | 19,0 (13,2–28,2) | 68,5 | 165 tkm | 244 |
| 2010 | 1 905 | 48,0 | 29,9 | 28,4 (21,7–35,8) | 71,9 | 174 tkm | 161 |
| 2011 | 1 192 | 47,6 | 24,6 | 23,3 (18,2–29,4) | 72,2 | 163 tkm | 193 |
| 2012 | 609 | 42,2 | 21,0 | 20,2 (13,8–25,9) | 58,6 | 155 tkm | 201 |
| 2014 | 206 | 14,1 | 5,3 | 3,8 (2,5–6,4) | 29,6 | 87 tkm | 266 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Renault Megane Scenic
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 38 %, jarrut 26 %, ohjaus 18 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 14,1 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 3,6. Ero on 3,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 13,66 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,42 — 4,0-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (160 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 37,6 % | 30,3 | 17,7 | 1,71 | 2 000 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 37,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 26,0 % | 20,9 | 15,8 | 1,33 | 240 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 26,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 17,5 % | 14,1 | 3,6 | 3,95 | 430 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 17,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 12,3 % | 9,9 | 6,0 | 1,65 | 384 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,1 % | 1,7 | 1,0 | 1,69 | 1 729 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,5 % | 1,2 | 0,7 | 1,68 | 14 929 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,3 % | 1,0 | 0,5 | 2,22 | 2 455 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,3 % | 1,0 | 3,4 | 0,30 | 603 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,3 % | 0,2 | 0,3 | 0,61 | 59 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,2 % | 0,1 | 0,1 | 2,24 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2011: ohjaus-vikoja löytyi 10,5 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,8. Ero on 6,0-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (118,9 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2010 (71,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 26,1 | 28,3 | 15,2 | 8,1 | 4,7 | 82,5 |
| 2003 | 25,4 | 26,0 | 12,3 | 10,2 | 5,4 | 79,2 |
| 2004 | 35,7 | 25,8 | 15,2 | 14,0 | 6,5 | 97,1 |
| 2005 | 32,4 | 26,1 | 14,7 | 14,0 | 6,8 | 93,9 |
| 2006 | 31,2 | 23,6 | 15,1 | 11,1 | 5,4 | 86,4 |
| 2007 | 31,3 | 20,0 | 15,7 | 9,5 | 4,8 | 81,3 |
| 2008 | 27,4 | 16,8 | 16,4 | 3,2 | 4,5 | 68,4 |
| 2009 | 26,6 | 11,5 | 11,2 | 2,1 | 2,1 | 53,4 |
| 2010 | 23,3 | 7,9 | 11,7 | 2,3 | 2,8 | 48,0 |
| 2011 | 26,7 | 5,9 | 10,5 | 2,3 | 2,3 | 47,6 |
| 2012 | 22,0 | 6,2 | 8,7 | 2,0 | 3,3 | 42,2 |
| 2014 | 8,7 | 1,5 | 2,4 | 0,5 | 1,0 | 14,1 |
Megane Scenic verrattuna muihin
Megane Scenic on hyvin lähellä Renault-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 152 ja tämän mallisarjan 164.
Alla Renault-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 1,19 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Twingo | 114 | 52,6 | 4 921 |
| Modus | 136 | 77,7 | 2 224 |
| Megane | 146 | 67,0 | 80 523 |
| Kadjar | 150 | 17,0 | 9 115 |
| Clio | 150 | 49,3 | 68 236 |
| Laguna | 161 | 88,4 | 24 343 |
| Kangoo | 163 | 97,0 | 101 |
| Megane Scenic | 164 | 80,4 | 22 223 |
| Scenic | 165 | 82,3 | 10 127 |
| Espace | 173 | 92,1 | 430 |
| Talisman | 175 | 18,9 | 1 103 |
| Captur | 202 | 24,8 | 13 184 |
| ZOE | 228 | 19,8 | 379 |
Megane Scenic ja katsastus: kysytyimmät
Onko Renault Megane Scenic luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Renault Megane Scenic sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 164, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 22 223 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Megane Scenic-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2011, josta löytyi 48 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2004 lukemalla 97. Ero on 2,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Renault Megane Scenic yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 38 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 14,1 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 3,6 sijaan.
Kuinka paljon Renault Megane Scenic on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 194 163 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 207 137 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.