Seat
Seat Arona — katsastustilasto ja vikahistoria
Seat Arona on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 64 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Arona sijoittuu sijalle 356 eli heikoimmassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 63 948 km on noin 26 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 164 · sija 356/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 158 ja uudempien 206, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 1 408 | 12,8 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,9) | 11,4 | 64 tkm | 141 |
| 2019 | 820 | 18,7 | 10,2 | 7,3 (4,7–11,3) | 9,9 | 69 tkm | 182 |
| 2020 | 255 | 16,1 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 8,2 | 50 tkm | 198 |
| 2021 | 122 | 22,1 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 2,5 | 55 tkm | 219 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Seat Arona
Hylkäysvioista ohjaus 42 %, jarrut 37 %, akselisto ja jousitus 7 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 6,4 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,8. Ero on 8,5-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 6,33 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,72 — 8,8-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ohjaus | 41,6 % | 6,4 | 0,8 | 8,52 | 8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 41,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 37,4 % | 5,8 | 2,1 | 2,77 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 37,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 6,7 % | 1,0 | 4,3 | 0,24 | 21 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 6,7 % | 1,0 | 1,2 | 0,87 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,2 % | 0,3 | 0,2 | 1,72 | 19 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,5 % | 0,2 | 0,4 | 0,59 | 69 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,2 % | 0,2 | 0,4 | 0,46 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,2 % | 0,2 | 0,2 | 1,26 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,5 % | 0,1 | 0,1 | 0,63 | 129 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,5 % | 0,1 | 0,0 | 7,52 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,2 % | 0,0 | 0,1 | 0,65 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2018: ohjaus-vikoja löytyi 3,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,6. Ero on 5,3-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2018 (11,4 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (11,4). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Ohjaus | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 3,2 | 6,3 | 0,9 | 1,3 | 1,1 | 12,8 |
| 2019 | 10,5 | 5,0 | 1,5 | 0,9 | 0,9 | 18,7 |
| 2020 | 10,6 | 3,1 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 16,1 |
| 2021 | 7,4 | 9,8 | 0,8 | 0,0 | 4,1 | 22,1 |
Arona verrattuna muihin
Arona jää Seat-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 98, tämän mallisarjan 164. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Seat-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Ateca | 39 | 4,0 | 3 542 |
| Leon ST | 50 | 6,3 | 15 439 |
| Leon X-Perience | 60 | 10,5 | 392 |
| Alhambra | 85 | 20,5 | 3 039 |
| Leon | 90 | 33,7 | 35 590 |
| MII | 92 | 8,5 | 667 |
| Ibiza ST | 92 | 27,6 | 8 751 |
| Altea XL | 101 | 39,2 | 12 907 |
| Ibiza | 106 | 32,7 | 27 647 |
| Altea | 108 | 55,1 | 2 299 |
| Toledo | 110 | 30,6 | 10 584 |
| Tarraco | 110 | 11,1 | 691 |
| Exeo | 114 | 28,1 | 4 689 |
| Exeo ST | 119 | 56,2 | 691 |
| Cordoba | 132 | 75,4 | 4 277 |
| Arona | 164 | 15,4 | 2 605 |
Arona ja katsastus: kysytyimmät
Onko Seat Arona luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Seat Arona sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 164, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 2 605 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Arona-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 13 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2018 lukemalla 13. Ero on 1,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Seat Arona yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on ohjaus, joka kattaa 42 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 6,4 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,8 sijaan.
Kuinka paljon Seat Arona on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 63 948 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 85 884 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.