Katsastustilasto

Kia

Kia Cerato — katsastustilasto ja vikahistoria

Kia Cerato asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Cerato sijoittuu sijalle 235 eli keskitason alapuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 171 143 km on noin 24 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.

TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 110 · sija 235/424 kaikista vertailun mallisarjoista

38 278katsastusta
62,0hylkäysvikaa / 100
171 tkmmittarilukema, mediaani
110vikaindeksi (100 = keskitaso)

Vuosimallien vikatilasto

Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 112 ja uudempien 104, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.

0255075Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 48,2–73,9Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 44,1–66,7Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 38,0–61,8Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 32,7–57,0Samanikäisten mediaani 61,6Samanikäisten mediaani 55,0Samanikäisten mediaani 49,3Samanikäisten mediaani 44,0Vuosimalli 2005: 73 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 9 275 katsastusta05Vuosimalli 2006: 61 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 21 285 katsastusta06Vuosimalli 2007: 53 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 5 686 katsastusta07Vuosimalli 2008: 47 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 2 032 katsastusta08vuosimalli

Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).

keskiarvoa parempi keskiarvoa heikompi samanikäisten keskiarvo samanikäisten mediaani keskimmäinen puolikas (25–75 %)
Kia Cerato: vuosimallikohtainen katsastustilasto
VuosimalliKatsastuksiaHylkäysvikaa / 100Samanikäisten keskiarvoSamanikäisten mediaani (25–75 %)Korjauskehotusta / 100MittarilukemaIndeksi
20059 27573,462,061,6 (48,2–73,9)92,2181 tkm118
200621 28560,856,155,0 (44,1–66,7)83,4171 tkm108
20075 68652,950,849,3 (38,0–61,8)82,0162 tkm104
20082 03247,045,744,0 (32,7–57,0)86,0158 tkm103

Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.

Yleisimmät hylkäyssyyt: Kia Cerato

Hylkäysvioista jarrut 45 %, akselisto ja jousitus 18 %, päästöt ja melu 17 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.

Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 7,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 4,9. Ero on 1,6-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.

Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 11,0 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 19,9. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.

Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: käyttöjarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 10,45 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,11 — 2,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.

Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (569 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.

JarrutJarrut: 27,7 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 17,927,7Akselisto ja jousitusAkselisto ja jousitus: 11,0 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 19,911,0Päästöt ja meluPäästöt ja melu: 10,6 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 6,810,6Alusta ja koriAlusta ja kori: 7,9 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 4,97,9OhjausOhjaus: 2,4 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 3,62,4Valot ja sähköValot ja sähkö: 0,8 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,90,8Koeajo ja näkyvyysKoeajo ja näkyvyys: 0,7 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,60,7Muut varusteetMuut varusteet: 0,6 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 1,10,6vikoja / 100 katsastusta

Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.

Kia Cerato: hylkäysviat pääkohteittain
Vian pääkohdeOsuus hylkäysvioistaHylkäysvikaa / 100SamanikäisetSuhdeKorjauskehotuksia
  Jarrut44,6 %27,717,91,552 752
  Akselisto ja jousitus17,8 %11,019,90,554 093
  Päästöt ja melu17,1 %10,66,81,57385
  Alusta ja kori12,8 %7,94,91,612 247
  Ohjaus3,8 %2,43,60,65789
  Valot ja sähkö1,2 %0,80,90,8818 464
  Koeajo ja näkyvyys1,1 %0,70,61,143 306
  Muut varusteet1,0 %0,61,10,53586
  Tunnistus0,3 %0,20,40,46103
  Lisätarkastukset0,2 %0,10,11,300

Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.

Hylkäyssyyt vuosimalleittain

Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.

Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2005: alusta ja kori-vikoja löytyi 11,6 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 5,7. Ero on 2,0-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.

Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (92,2 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2007 (82,0). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.

02550752005 — Akselisto ja jousitus: 10,6 vikaa / 1002005 — Jarrut: 31,1 vikaa / 1002005 — Päästöt ja melu: 14,7 vikaa / 1002005 — Alusta ja kori: 11,6 vikaa / 1002005 — muut kohteet: 5,3 vikaa / 100052006 — Akselisto ja jousitus: 10,9 vikaa / 1002006 — Jarrut: 26,8 vikaa / 1002006 — Päästöt ja melu: 10,4 vikaa / 1002006 — Alusta ja kori: 8,1 vikaa / 1002006 — muut kohteet: 4,6 vikaa / 100062007 — Akselisto ja jousitus: 12,0 vikaa / 1002007 — Jarrut: 26,0 vikaa / 1002007 — Päästöt ja melu: 6,9 vikaa / 1002007 — Alusta ja kori: 3,6 vikaa / 1002007 — muut kohteet: 4,4 vikaa / 100072008 — Akselisto ja jousitus: 12,1 vikaa / 1002008 — Jarrut: 25,1 vikaa / 1002008 — Päästöt ja melu: 4,3 vikaa / 1002008 — Alusta ja kori: 1,5 vikaa / 1002008 — muut kohteet: 4,0 vikaa / 10008vuosimalli
JarrutAkselisto ja jousitusPäästöt ja meluAlusta ja korimuut
Hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti vuosimalleittain ja pääkohteittain
Vuosimalli  Jarrut  Akselisto ja jousitus  Päästöt ja melu  Alusta ja koriMuutYhteensä
200531,110,614,711,65,373,4
200626,810,910,48,14,660,8
200726,012,06,93,64,452,9
200825,112,14,31,54,047,0

Cerato verrattuna muihin

Cerato on hyvin lähellä Kia-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 130 ja tämän mallisarjan 110.

Alla Kia-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.

Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 1,78 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.

Kaikki Kia-mallisarjat vikaindeksin mukaan
MallisarjaVikaindeksiHylkäysvikaa / 100Katsastuksia
EV6373,8106
Xceed383,6726
Stonic646,15 748
Niro899,312 202
Proceed909,9918
RIO9819,479 655
Venga10926,224 838
Cerato11062,038 278
Picanto12533,019 198
Magentis13566,94 433
Ceed13641,7193 024
Soul14434,53 293
Optima14618,89 179
Sportage15447,257 142
Sorento16057,524 529
Carnival18471,71 682
Carens18551,66 865

Cerato ja katsastus: kysytyimmät

Onko Kia Cerato luotettava auto?

Katsastustilaston perusteella Kia Cerato sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 110, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 38 278 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.

Mikä Cerato-vuosimalli kannattaa valita?

Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2008, josta löytyi 47 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 73. Ero on 1,6-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.

Mistä Kia Cerato yleensä hylätään katsastuksessa?

Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 45 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 7,9 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 4,9 sijaan.

Kuinka paljon Kia Cerato on ajettu?

Mediaanimittarilukema on 171 143 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 225 848 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.

Mistä nämä luvut tulevat

Aineisto

Traficomin avoin katsastusdata, määräaikaiskatsastukset, katsastusvuodet 2017–2025. Tämän sivun luvut koskevat mallisarjaa Kia Cerato ja perustuvat 38 278 määräaikaiskatsastukseen.

Vika ei ole sama kuin auto

Luvut kertovat vikojen määrän, eivät hylättyjen autojen määrän. Yhdestä autosta voidaan kirjata useita hylkäykseen johtavia vikoja, joten luku voi ylittää sadan sataa katsastusta kohti.

Ikä on vakioitu, kilometrit eivät

Vikaindeksi vertaa mallia samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Ajokilometrejä ei vakioida, joten katso myös mediaanimittarilukema. Lue laskentatavasta.