Kia
Kia Sportage — katsastustilasto ja vikahistoria
Kia Sportage on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 54 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Sportage sijoittuu sijalle 336 eli heikoimmassa neljänneksessä. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 157 798 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 154 · sija 336/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 147 ja uudempien 180, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 2 617 | 78,6 | 62,1 | 61,7 (48,3–74,0) | 95,4 | 238 tkm | 127 |
| 2006 | 6 549 | 72,8 | 56,6 | 55,5 (44,6–67,2) | 80,9 | 222 tkm | 129 |
| 2007 | 5 889 | 66,0 | 50,9 | 49,4 (38,1–61,9) | 82,5 | 205 tkm | 130 |
| 2008 | 3 040 | 49,4 | 45,8 | 44,1 (32,8–57,1) | 71,4 | 188 tkm | 108 |
| 2009 | 1 406 | 43,3 | 36,0 | 33,7 (25,1–43,5) | 67,0 | 179 tkm | 120 |
| 2010 | 412 | 33,0 | 27,7 | 25,9 (18,7–33,3) | 51,9 | 154 tkm | 119 |
| 2011 | 6 533 | 55,5 | 28,0 | 26,6 (20,7–33,2) | 49,8 | 170 tkm | 198 |
| 2012 | 7 907 | 51,5 | 23,8 | 22,7 (16,0–29,1) | 44,1 | 145 tkm | 217 |
| 2013 | 5 656 | 49,0 | 21,7 | 19,6 (14,5–27,5) | 43,0 | 144 tkm | 226 |
| 2014 | 4 879 | 28,3 | 16,6 | 14,2 (9,2–22,2) | 36,0 | 120 tkm | 170 |
| 2015 | 3 944 | 27,7 | 14,3 | 11,2 (7,3–19,6) | 35,0 | 109 tkm | 194 |
| 2016 | 3 814 | 18,5 | 12,5 | 9,8 (6,8–16,7) | 22,4 | 103 tkm | 149 |
| 2017 | 1 797 | 7,6 | 10,4 | 8,4 (5,6–13,6) | 16,5 | 91 tkm | 73 |
| 2018 | 1 152 | 11,1 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,9) | 14,9 | 84 tkm | 122 |
| 2019 | 1 013 | 7,6 | 10,3 | 7,4 (4,7–11,4) | 9,1 | 74 tkm | 74 |
| 2020 | 270 | 7,4 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 6,7 | 60 tkm | 91 |
| 2021 | 264 | 5,7 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 6,8 | 60 tkm | 56 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Kia Sportage
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 42 %, jarrut 36 %, ohjaus 8 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on jarrut: näitä vikoja löytyy 17,0 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 9,2. Ero on 1,8-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu päästöt ja melu: 2,3 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 3,1. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: seisontajarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 8,09 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,21 — 2,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (279 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 42,1 % | 19,9 | 12,9 | 1,54 | 3 508 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 42,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 35,9 % | 17,0 | 9,2 | 1,85 | 2 433 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 35,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 8,2 % | 3,9 | 2,2 | 1,80 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 8,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 4,8 % | 2,3 | 3,1 | 0,74 | 677 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 4,8 % | 2,2 | 1,7 | 1,34 | 858 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,1 % | 1,0 | 0,6 | 1,65 | 578 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,9 % | 0,4 | 0,5 | 0,85 | 18 829 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 10 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,5 % | 0,3 | 0,4 | 0,64 | 2 663 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,5 % | 0,2 | 0,4 | 0,58 | 76 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,2 % | 0,1 | 0,1 | 0,81 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,30 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2013: ohjaus-vikoja löytyi 9,4 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,9. Ero on 4,9-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (95,4 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2019 (9,1). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 34,5 | 20,9 | 3,2 | 4,4 | 10,1 | 5,4 | 78,6 |
| 2006 | 34,1 | 22,4 | 1,6 | 3,9 | 6,2 | 4,5 | 72,8 |
| 2007 | 29,3 | 20,6 | 2,6 | 2,7 | 7,5 | 3,2 | 66,0 |
| 2008 | 24,4 | 13,9 | 2,1 | 3,4 | 3,7 | 1,9 | 49,4 |
| 2009 | 21,5 | 10,8 | 1,4 | 5,1 | 2,4 | 2,1 | 43,3 |
| 2010 | 17,2 | 10,0 | 1,7 | 2,7 | 0,5 | 1,0 | 33,0 |
| 2011 | 23,8 | 19,8 | 8,6 | 2,1 | 0,1 | 1,1 | 55,5 |
| 2012 | 22,4 | 19,6 | 5,8 | 2,3 | 0,1 | 1,3 | 51,5 |
| 2013 | 18,9 | 18,3 | 9,4 | 1,4 | 0,1 | 0,9 | 49,0 |
| 2014 | 8,1 | 15,7 | 2,4 | 1,4 | 0,0 | 0,8 | 28,3 |
| 2015 | 8,9 | 15,7 | 1,0 | 1,2 | 0,1 | 0,9 | 27,7 |
| 2016 | 4,8 | 10,4 | 1,5 | 0,4 | 0,1 | 1,4 | 18,5 |
| 2017 | 0,9 | 4,8 | 0,3 | 0,5 | 0,0 | 1,1 | 7,6 |
| 2018 | 2,9 | 5,2 | 0,7 | 1,0 | 0,0 | 1,3 | 11,1 |
| 2019 | 0,7 | 3,4 | 0,9 | 1,6 | 0,2 | 0,9 | 7,6 |
| 2020 | 1,1 | 3,3 | 0,4 | 0,7 | 0,0 | 1,9 | 7,4 |
| 2021 | 2,7 | 0,4 | 1,1 | 0,8 | 0,0 | 0,8 | 5,7 |
Sportage verrattuna muihin
Sportage on hyvin lähellä Kia-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 130 ja tämän mallisarjan 154.
Alla Kia-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 1,02 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| EV6 | 37 | 3,8 | 106 |
| Xceed | 38 | 3,6 | 726 |
| Stonic | 64 | 6,1 | 5 748 |
| Niro | 89 | 9,3 | 12 202 |
| Proceed | 90 | 9,9 | 918 |
| RIO | 98 | 19,4 | 79 655 |
| Venga | 109 | 26,2 | 24 838 |
| Cerato | 110 | 62,0 | 38 278 |
| Picanto | 125 | 33,0 | 19 198 |
| Magentis | 135 | 66,9 | 4 433 |
| Ceed | 136 | 41,7 | 193 024 |
| Soul | 144 | 34,5 | 3 293 |
| Optima | 146 | 18,8 | 9 179 |
| Sportage | 154 | 47,2 | 57 142 |
| Sorento | 160 | 57,5 | 24 529 |
| Carnival | 184 | 71,7 | 1 682 |
| Carens | 185 | 51,6 | 6 865 |
Sportage ja katsastus: kysytyimmät
Onko Kia Sportage luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Kia Sportage sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 154, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 57 142 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Sportage-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2019, josta löytyi 8 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 79. Ero on 10,3-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Kia Sportage yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 42 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa jarrut: 17,0 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 9,2 sijaan.
Kuinka paljon Kia Sportage on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 157 798 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 167 145 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.