Kia
Kia Soul — katsastustilasto ja vikahistoria
Kia Soul kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 44 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Soul sijoittuu sijalle 319 eli heikoimmassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 125 429 km on noin 19 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 144 · sija 319/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 146 ja uudempien 136, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 961 | 50,8 | 33,7 | 32,3 (24,0–39,6) | 64,1 | 155 tkm | 150 |
| 2011 | 524 | 28,4 | 23,2 | 21,7 (16,9–27,6) | 69,7 | 127 tkm | 123 |
| 2012 | 704 | 38,9 | 25,4 | 24,4 (17,3–31,1) | 44,0 | 127 tkm | 153 |
| 2014 | 102 | 32,4 | 29,0 | 24,4 (17,9–38,5) | 41,2 | 146 tkm | 111 |
| 2015 | 549 | 21,1 | 14,6 | 11,5 (7,5–20,0) | 18,6 | 101 tkm | 144 |
| 2016 | 453 | 17,0 | 12,4 | 9,7 (6,7–16,6) | 15,9 | 83 tkm | 138 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Kia Soul
Hylkäysvioista jarrut 42 %, akselisto ja jousitus 31 %, ohjaus 20 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 6,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 1,7. Ero on 3,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 6,68 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,65 — 4,1-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 42,0 % | 14,5 | 6,9 | 2,12 | 89 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 42,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 31,2 % | 10,8 | 11,4 | 0,94 | 192 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 31,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 19,5 % | 6,7 | 1,7 | 3,90 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 19,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 2,9 % | 1,0 | 2,0 | 0,51 | 39 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,7 % | 0,6 | 0,5 | 1,26 | 895 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 0,7 % | 0,2 | 0,4 | 0,56 | 15 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,7 % | 0,2 | 0,3 | 0,75 | 162 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,6 % | 0,2 | 0,1 | 2,13 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,4 % | 0,2 | 0,6 | 0,26 | 48 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,2 % | 0,1 | 0,3 | 0,18 | 66 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2010: ohjaus-vikoja löytyi 11,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,4. Ero on 4,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2011 (69,7 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2016 (15,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Ohjaus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 20,5 | 15,3 | 11,2 | 3,7 | 50,8 |
| 2011 | 10,1 | 10,7 | 6,5 | 1,1 | 28,4 |
| 2012 | 14,9 | 12,8 | 7,8 | 3,4 | 38,9 |
| 2014 | 18,6 | 5,9 | 2,9 | 4,9 | 32,4 |
| 2015 | 9,8 | 7,8 | 2,2 | 1,3 | 21,1 |
| 2016 | 11,0 | 2,9 | 2,2 | 0,9 | 17,0 |
Soul verrattuna muihin
Soul on hyvin lähellä Kia-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 130 ja tämän mallisarjan 144.
Alla Kia-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| EV6 | 37 | 3,8 | 106 |
| Xceed | 38 | 3,6 | 726 |
| Stonic | 64 | 6,1 | 5 748 |
| Niro | 89 | 9,3 | 12 202 |
| Proceed | 90 | 9,9 | 918 |
| RIO | 98 | 19,4 | 79 655 |
| Venga | 109 | 26,2 | 24 838 |
| Cerato | 110 | 62,0 | 38 278 |
| Picanto | 125 | 33,0 | 19 198 |
| Magentis | 135 | 66,9 | 4 433 |
| Ceed | 136 | 41,7 | 193 024 |
| Soul | 144 | 34,5 | 3 293 |
| Optima | 146 | 18,8 | 9 179 |
| Sportage | 154 | 47,2 | 57 142 |
| Sorento | 160 | 57,5 | 24 529 |
| Carnival | 184 | 71,7 | 1 682 |
| Carens | 185 | 51,6 | 6 865 |
Soul ja katsastus: kysytyimmät
Onko Kia Soul luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Kia Soul sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 144, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 3 293 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Soul-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2016, josta löytyi 17 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2010 lukemalla 51. Ero on 3,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Kia Soul yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 42 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 6,7 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 1,7 sijaan.
Kuinka paljon Kia Soul on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 125 429 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 155 793 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.