Skoda
Skoda Superb — katsastustilasto ja vikahistoria
Skoda Superb asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Superb sijoittuu sijalle 227 eli täsmälleen keskikastissa. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 205 043 km on noin 36 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 109 · sija 227/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 132, kun vanhemmilla se on 96. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 491 | 74,7 | 67,4 | 67,1 (53,6–82,0) | 108,8 | 304 tkm | 111 |
| 2004 | 873 | 56,7 | 65,9 | 65,2 (51,3–80,2) | 101,9 | 278 tkm | 86 |
| 2005 | 1 183 | 61,9 | 60,7 | 60,4 (47,0–72,6) | 93,2 | 281 tkm | 102 |
| 2006 | 1 614 | 51,2 | 53,8 | 52,9 (41,9–64,1) | 97,0 | 263 tkm | 95 |
| 2007 | 1 070 | 41,8 | 46,6 | 45,1 (34,3–57,0) | 87,3 | 254 tkm | 90 |
| 2008 | 3 194 | 37,9 | 43,4 | 41,6 (30,8–54,4) | 73,7 | 268 tkm | 87 |
| 2009 | 7 500 | 31,7 | 34,3 | 31,9 (23,7–41,6) | 59,3 | 249 tkm | 92 |
| 2010 | 13 754 | 31,1 | 31,8 | 30,2 (22,5–37,7) | 50,4 | 248 tkm | 98 |
| 2011 | 12 841 | 27,4 | 27,5 | 26,0 (20,3–32,6) | 45,1 | 239 tkm | 100 |
| 2012 | 10 267 | 25,3 | 23,4 | 22,4 (15,7–28,6) | 44,8 | 220 tkm | 108 |
| 2013 | 6 141 | 24,9 | 21,4 | 19,3 (14,2–27,1) | 43,7 | 220 tkm | 116 |
| 2014 | 6 478 | 24,1 | 16,2 | 13,8 (9,0–21,7) | 37,9 | 204 tkm | 149 |
| 2015 | 5 190 | 15,6 | 14,3 | 11,2 (7,3–19,6) | 20,9 | 165 tkm | 109 |
| 2016 | 8 953 | 14,1 | 12,7 | 10,0 (6,9–17,0) | 11,4 | 144 tkm | 111 |
| 2017 | 5 997 | 17,5 | 10,8 | 8,7 (5,8–14,2) | 10,3 | 130 tkm | 162 |
| 2018 | 4 284 | 21,4 | 9,2 | 7,4 (4,6–11,0) | 10,7 | 125 tkm | 232 |
| 2019 | 2 514 | 23,9 | 10,6 | 7,5 (4,8–11,9) | 11,7 | 117 tkm | 226 |
| 2020 | 2 282 | 19,5 | 9,8 | 6,6 (3,8–10,3) | 10,5 | 88 tkm | 198 |
| 2021 | 854 | 19,2 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 8,0 | 88 tkm | 190 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Skoda Superb
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 59 %, jarrut 20 %, päästöt ja melu 8 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on akselisto ja jousitus: näitä vikoja löytyy 15,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 11,0. Ero on 1,4-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: turvavyöt ja -varusteet. Näitä kirjattiin 0,85 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,36 — 2,4-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (265 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 58,7 % | 15,5 | 11,0 | 1,40 | 5 190 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 58,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 20,0 % | 5,3 | 7,0 | 0,76 | 1 314 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 20,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 7,8 % | 2,1 | 2,2 | 0,92 | 1 002 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 7,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,5 % | 0,9 | 0,5 | 2,03 | 1 614 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 3,1 % | 0,8 | 0,4 | 1,87 | 22 222 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 11 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,2 % | 0,6 | 0,8 | 0,69 | 1 452 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,6 % | 0,4 | 0,4 | 1,19 | 146 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,5 % | 0,4 | 1,7 | 0,22 | 46 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,2 % | 0,3 | 0,4 | 0,87 | 5 066 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,5 % | 0,1 | 0,1 | 1,35 | 15 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,15 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2018: akselisto ja jousitus-vikoja löytyi 15,8 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 4,2. Ero on 3,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2006 (97,0 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2017 (10,3). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 31,4 | 23,2 | 7,1 | 13,0 | 74,7 |
| 2004 | 22,0 | 17,6 | 8,0 | 9,0 | 56,7 |
| 2005 | 22,2 | 21,0 | 9,5 | 9,1 | 61,9 |
| 2006 | 20,2 | 15,6 | 6,7 | 8,8 | 51,2 |
| 2007 | 15,3 | 13,3 | 9,3 | 3,8 | 41,8 |
| 2008 | 18,2 | 8,7 | 3,6 | 7,3 | 37,9 |
| 2009 | 17,0 | 6,6 | 3,6 | 4,5 | 31,7 |
| 2010 | 17,4 | 6,6 | 2,3 | 4,7 | 31,1 |
| 2011 | 15,9 | 6,1 | 1,4 | 3,9 | 27,4 |
| 2012 | 15,5 | 5,6 | 1,3 | 2,9 | 25,3 |
| 2013 | 15,4 | 5,2 | 1,0 | 3,3 | 24,9 |
| 2014 | 15,0 | 4,8 | 0,7 | 3,7 | 24,1 |
| 2015 | 10,1 | 2,4 | 0,9 | 2,3 | 15,6 |
| 2016 | 10,6 | 1,4 | 0,9 | 1,2 | 14,1 |
| 2017 | 13,4 | 1,2 | 1,6 | 1,5 | 17,5 |
| 2018 | 15,8 | 1,2 | 2,7 | 1,7 | 21,4 |
| 2019 | 17,8 | 1,6 | 2,3 | 2,3 | 23,9 |
| 2020 | 16,6 | 1,1 | 0,4 | 1,4 | 19,5 |
| 2021 | 14,2 | 1,3 | 0,9 | 2,8 | 19,2 |
Superb verrattuna muihin
Superb on hyvin lähellä Skoda-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 95 ja tämän mallisarjan 109.
Alla Skoda-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Karoq | 43 | 4,2 | 6 651 |
| Kodiaq | 73 | 7,2 | 11 709 |
| Yeti | 77 | 18,3 | 38 517 |
| Enyaq | 81 | 8,2 | 1 109 |
| Rapid | 82 | 12,7 | 23 429 |
| Citigo | 89 | 17,2 | 7 680 |
| Octavia | 93 | 29,3 | 467 295 |
| Fabia | 101 | 34,7 | 97 627 |
| Superb | 109 | 26,4 | 95 480 |
| Roomster | 117 | 46,4 | 17 143 |
| Kamiq | 157 | 14,2 | 2 145 |
| Scala | 177 | 17,2 | 2 419 |
Superb ja katsastus: kysytyimmät
Onko Skoda Superb luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Skoda Superb sijoittuu täsmälleen keskikastissa: vikaindeksi on 109, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 95 480 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Superb-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2016, josta löytyi 14 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 62. Ero on 4,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Skoda Superb yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 59 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa akselisto ja jousitus: 15,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 11,0 sijaan.
Kuinka paljon Skoda Superb on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 205 043 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 150 632 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.