Katsastustilasto

Skoda

Skoda Kodiaq — katsastustilasto ja vikahistoria

Skoda Kodiaq pärjää katsastuksessa ikäisekseen hyvin — hylkäysvikoja on 27 % vähemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Kodiaq sijoittuu sijalle 93 eli parhaassa neljänneksessä. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 116 772 km on noin 32 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.

Ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 73 · sija 93/424 kaikista vertailun mallisarjoista

11 709katsastusta
7,2hylkäysvikaa / 100
117 tkmmittarilukema, mediaani
73vikaindeksi (100 = keskitaso)

Vuosimallien vikatilasto

Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 104, kun vanhemmilla se on 57. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.

02550Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 5,6–13,7Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 4,6–11,0Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 4,8–11,8Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 3,7–9,5Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 3,8–8,7Samanikäisten mediaani 8,4Samanikäisten mediaani 7,4Samanikäisten mediaani 7,5Samanikäisten mediaani 6,0Samanikäisten mediaani 5,6Vuosimalli 2017: 6 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 3 972 katsastusta17Vuosimalli 2018: 5 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 4 041 katsastusta18Vuosimalli 2019: 12 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 2 400 katsastusta19Vuosimalli 2020: 8 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 773 katsastusta20Vuosimalli 2021: 7 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 523 katsastusta21vuosimalli

Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).

keskiarvoa parempi keskiarvoa heikompi samanikäisten keskiarvo samanikäisten mediaani keskimmäinen puolikas (25–75 %)
Skoda Kodiaq: vuosimallikohtainen katsastustilasto
VuosimalliKatsastuksiaHylkäysvikaa / 100Samanikäisten keskiarvoSamanikäisten mediaani (25–75 %)Korjauskehotusta / 100MittarilukemaIndeksi
20173 9726,210,58,4 (5,6–13,7)8,3122 tkm59
20184 0415,09,27,4 (4,6–11,0)7,7119 tkm55
20192 40012,210,67,5 (4,8–11,8)8,6111 tkm115
20207738,49,26,0 (3,7–9,5)6,6106 tkm92
20215237,110,15,6 (3,8–8,7)7,5111 tkm70

Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.

Yleisimmät hylkäyssyyt: Skoda Kodiaq

Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 46 %, päästöt ja melu 30 %, jarrut 13 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.

Selvin poikkeama on päästöt ja melu: näitä vikoja löytyy 2,2 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 1,3. Ero on 1,6-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.

Toiseen suuntaan erottuu jarrut: 0,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 2,2. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.

Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: sisäinen valvontajärjestelmä (obd). Näitä kirjattiin 1,92 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,15 — 1,7-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.

Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (28 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.

Akselisto ja jousitusAkselisto ja jousitus: 3,3 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 4,73,3Päästöt ja meluPäästöt ja melu: 2,2 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 1,32,2JarrutJarrut: 0,9 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 2,20,9Koeajo ja näkyvyysKoeajo ja näkyvyys: 0,3 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,40,3Muut varusteetMuut varusteet: 0,2 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,20,2TunnistusTunnistus: 0,2 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,40,2LisätarkastuksetLisätarkastukset: 0,1 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,20,1vikoja / 100 katsastusta

Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.

Skoda Kodiaq: hylkäysviat pääkohteittain
Vian pääkohdeOsuus hylkäysvioistaHylkäysvikaa / 100SamanikäisetSuhdeKorjauskehotuksia
  Akselisto ja jousitus45,6 %3,34,70,7026
  Päästöt ja melu30,3 %2,21,31,6521
  Jarrut12,5 %0,92,20,413
  Koeajo ja näkyvyys4,7 %0,30,40,93494
  Muut varusteet2,2 %0,20,20,8025
  Tunnistus2,2 %0,20,40,428
  Lisätarkastukset1,8 %0,10,20,813
  Ohjaus0,2 %0,00,70,030
  Valot ja sähkö0,2 %0,00,10,14343
  Alusta ja kori0,1 %0,00,10,1516

Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.

Hylkäyssyyt vuosimalleittain

Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.

Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2019 (8,6 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (7,7). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.

02017 — Akselisto ja jousitus: 2,0 vikaa / 1002017 — Jarrut: 0,9 vikaa / 1002017 — Päästöt ja melu: 2,8 vikaa / 1002017 — Koeajo ja näkyvyys: 0,2 vikaa / 1002017 — muut kohteet: 0,3 vikaa / 100172018 — Akselisto ja jousitus: 2,2 vikaa / 1002018 — Jarrut: 0,9 vikaa / 1002018 — Päästöt ja melu: 1,3 vikaa / 1002018 — Koeajo ja näkyvyys: 0,2 vikaa / 1002018 — muut kohteet: 0,5 vikaa / 100182019 — Akselisto ja jousitus: 7,5 vikaa / 1002019 — Jarrut: 1,1 vikaa / 1002019 — Päästöt ja melu: 2,5 vikaa / 1002019 — Koeajo ja näkyvyys: 0,7 vikaa / 1002019 — muut kohteet: 0,4 vikaa / 100192020 — Akselisto ja jousitus: 3,2 vikaa / 1002020 — Jarrut: 0,4 vikaa / 1002020 — Päästöt ja melu: 2,3 vikaa / 1002020 — Koeajo ja näkyvyys: 0,4 vikaa / 1002020 — muut kohteet: 2,1 vikaa / 100202021 — Akselisto ja jousitus: 2,7 vikaa / 1002021 — Jarrut: 0,8 vikaa / 1002021 — Päästöt ja melu: 3,3 vikaa / 1002021 — Koeajo ja näkyvyys: 0,4 vikaa / 10021vuosimalli
Akselisto ja jousitusPäästöt ja meluJarrutKoeajo ja näkyvyysmuut
Hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti vuosimalleittain ja pääkohteittain
Vuosimalli  Akselisto ja jousitus  Päästöt ja melu  Jarrut  Koeajo ja näkyvyysMuutYhteensä
20172,02,80,90,20,36,2
20182,21,30,90,20,55,0
20197,52,51,10,70,412,2
20203,22,30,40,42,18,4
20212,73,30,80,40,07,1

Kodiaq verrattuna muihin

Kodiaq on Skoda-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 95, tämän mallisarjan 73.

Alla Skoda-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.

Kaikki Skoda-mallisarjat vikaindeksin mukaan
MallisarjaVikaindeksiHylkäysvikaa / 100Katsastuksia
Karoq434,26 651
Kodiaq737,211 709
Yeti7718,338 517
Enyaq818,21 109
Rapid8212,723 429
Citigo8917,27 680
Octavia9329,3467 295
Fabia10134,797 627
Superb10926,495 480
Roomster11746,417 143
Kamiq15714,22 145
Scala17717,22 419

Kodiaq ja katsastus: kysytyimmät

Onko Skoda Kodiaq luotettava auto?

Katsastustilaston perusteella Skoda Kodiaq sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 73, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 11 709 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.

Mikä Kodiaq-vuosimalli kannattaa valita?

Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 5 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2019 lukemalla 12. Ero on 2,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.

Mistä Skoda Kodiaq yleensä hylätään katsastuksessa?

Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 46 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa päästöt ja melu: 2,2 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 1,3 sijaan.

Kuinka paljon Skoda Kodiaq on ajettu?

Mediaanimittarilukema on 116 772 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 88 483 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.

Mistä nämä luvut tulevat

Aineisto

Traficomin avoin katsastusdata, määräaikaiskatsastukset, katsastusvuodet 2017–2025. Tämän sivun luvut koskevat mallisarjaa Skoda Kodiaq ja perustuvat 11 709 määräaikaiskatsastukseen.

Vika ei ole sama kuin auto

Luvut kertovat vikojen määrän, eivät hylättyjen autojen määrän. Yhdestä autosta voidaan kirjata useita hylkäykseen johtavia vikoja, joten luku voi ylittää sadan sataa katsastusta kohti.

Ikä on vakioitu, kilometrit eivät

Vikaindeksi vertaa mallia samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Ajokilometrejä ei vakioida, joten katso myös mediaanimittarilukema. Lue laskentatavasta.