Opel
Opel Mokka — katsastustilasto ja vikahistoria
Opel Mokka asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Mokka sijoittuu sijalle 223 eli täsmälleen keskikastissa. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 92 336 km on noin 23 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 108 · sija 223/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 68, kun vanhemmilla se on 116. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 5 190 | 26,4 | 21,7 | 19,6 (14,5–27,5) | 33,7 | 123 tkm | 122 |
| 2014 | 6 529 | 20,7 | 16,7 | 14,2 (9,3–22,3) | 27,3 | 102 tkm | 124 |
| 2015 | 5 357 | 16,3 | 14,2 | 11,0 (7,2–19,3) | 26,9 | 92 tkm | 115 |
| 2016 | 3 706 | 10,3 | 12,5 | 9,8 (6,8–16,8) | 17,1 | 81 tkm | 82 |
| 2017 | 3 788 | 5,8 | 10,2 | 8,1 (5,4–13,3) | 11,8 | 69 tkm | 57 |
| 2018 | 1 813 | 6,1 | 9,0 | 7,2 (4,5–10,8) | 10,5 | 64 tkm | 67 |
| 2019 | 769 | 6,5 | 10,2 | 7,3 (4,6–11,3) | 10,1 | 63 tkm | 64 |
| 2021 | 453 | 16,8 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 11,5 | 51 tkm | 166 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Opel Mokka
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 44 %, jarrut 28 %, päästöt ja melu 16 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on päästöt ja melu: näitä vikoja löytyy 2,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 1,2. Ero on 2,0-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: sisäinen valvontajärjestelmä (obd). Näitä kirjattiin 1,94 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,85 — 2,3-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 44,1 % | 7,1 | 7,4 | 0,96 | 1 080 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 44,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 28,3 % | 4,5 | 4,0 | 1,15 | 73 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 28,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 15,5 % | 2,5 | 1,2 | 2,00 | 921 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 15,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 6,2 % | 1,0 | 1,1 | 0,88 | 18 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,4 % | 0,2 | 0,3 | 0,81 | 73 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,4 % | 0,2 | 0,2 | 0,97 | 3 332 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,4 % | 0,2 | 0,3 | 0,65 | 27 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,0 % | 0,2 | 0,3 | 0,53 | 721 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,1 | 0,1 | 0,52 | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 0,35 | 126 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2014: päästöt ja melu-vikoja löytyi 3,3 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,2. Ero on 2,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2013 (33,7 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (10,5). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Ohjaus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 12,8 | 7,2 | 3,3 | 1,7 | 1,5 | 26,4 |
| 2014 | 9,3 | 6,3 | 3,3 | 0,8 | 1,0 | 20,7 |
| 2015 | 6,9 | 5,2 | 2,0 | 1,3 | 0,8 | 16,3 |
| 2016 | 3,5 | 2,4 | 2,4 | 1,1 | 0,9 | 10,3 |
| 2017 | 2,1 | 1,0 | 1,4 | 0,5 | 0,8 | 5,8 |
| 2018 | 2,1 | 1,5 | 1,7 | 0,3 | 0,6 | 6,1 |
| 2019 | 1,7 | 1,8 | 2,5 | 0,1 | 0,4 | 6,5 |
| 2021 | 11,3 | 3,8 | 0,4 | 0,0 | 1,3 | 16,8 |
Mokka verrattuna muihin
Mokka on hyvin lähellä Opel-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 116 ja tämän mallisarjan 108.
Alla Opel-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Karl | 79 | 9,7 | 2 672 |
| Omega | 93 | 60,5 | 531 |
| Crossland | 93 | 9,4 | 307 |
| Corsa | 97 | 31,3 | 54 428 |
| Mokka | 108 | 16,1 | 27 605 |
| Astra | 111 | 41,3 | 229 549 |
| Insignia | 111 | 25,5 | 51 757 |
| Ampera | 112 | 29,6 | 4 144 |
| Meriva | 113 | 54,6 | 14 401 |
| Grandland X | 114 | 10,4 | 4 183 |
| Adam | 115 | 28,7 | 439 |
| Zafira Tourer | 116 | 26,2 | 4 382 |
| Vectra | 123 | 70,0 | 52 523 |
| Antara | 161 | 51,0 | 102 |
| Corsa-E | 167 | 35,1 | 6 300 |
| Zafira | 173 | 80,6 | 23 267 |
| Crossland X | 223 | 20,4 | 2 682 |
| Combo | 231 | 23,3 | 266 |
Mokka ja katsastus: kysytyimmät
Onko Opel Mokka luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Opel Mokka sijoittuu täsmälleen keskikastissa: vikaindeksi on 108, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 27 605 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Mokka-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2017, josta löytyi 6 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2013 lukemalla 26. Ero on 4,6-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Opel Mokka yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 44 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa päästöt ja melu: 2,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 1,2 sijaan.
Kuinka paljon Opel Mokka on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 92 336 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 120 311 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.