Merkkikohtainen katsastustilasto
Skoda katsastustilastoissa
Skoda pärjää katsastustilastossa keskitasoa paremmin. Ikävakioitu vikaindeksi on 95, mikä tarkoittaa sijaa 15/41 vertailun merkeistä. Luku perustuu 771 204 määräaikaiskatsastukseen ja 12 mallisarjaan vuosina 2017–2025.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 95 · sija 15/41 vertailun automerkeistä
Skoda-mallien vikatilasto
Merkin sisäinen hajonta kertoo enemmän kuin keskiarvo. Alla kaikki Skoda-mallisarjat, joista aineistossa on vähintään sata katsastusta vuodessa. Linkitetyistä malleista on oma sivunsa vuosimallikohtaisine lukuineen.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Mittarilukema | Katsastuksia |
|---|---|---|---|---|
| Karoq | 43 | 4,2 | 79 tkm | 6 651 |
| Kodiaq | 73 | 7,2 | 117 tkm | 11 709 |
| Yeti | 77 | 18,3 | 149 tkm | 38 517 |
| Enyaq | 81 | 8,2 | 86 tkm | 1 109 |
| Rapid | 82 | 12,7 | 101 tkm | 23 429 |
| Citigo | 89 | 17,2 | 86 tkm | 7 680 |
| Octavia | 93 | 29,3 | 194 tkm | 467 295 |
| Fabia | 101 | 34,7 | 137 tkm | 97 627 |
| Superb | 109 | 26,4 | 205 tkm | 95 480 |
| Roomster | 117 | 46,4 | 184 tkm | 17 143 |
| Kamiq | 157 | 14,2 | 53 tkm | 2 145 |
| Scala | 177 | 17,2 | 64 tkm | 2 419 |
Vikaindeksi vertaa mallia samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. 100 on keskitaso, pienempi on parempi.
Skoda-autojen yleisimmät hylkäyssyyt
Skoda-autojen hylkäysvioista akselisto ja jousitus 40 %, jarrut 32 %, päästöt ja melu 12 %.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 39,9 % | 11,2 | 12,5 | 0,89 | 34 414 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 39,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 32,3 % | 9,1 | 8,7 | 1,04 | 10 845 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 32,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,6 % | 3,3 | 3,0 | 1,10 | 10 825 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 6,0 % | 1,7 | 1,5 | 1,15 | 16 331 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,2 % | 0,9 | 0,6 | 1,61 | 14 699 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 2,6 % | 0,7 | 2,1 | 0,35 | 505 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 2,2 % | 0,6 | 0,5 | 1,21 | 216 181 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 12 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,0 % | 0,3 | 0,4 | 0,74 | 45 982 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,8 % | 0,2 | 0,4 | 0,58 | 1 171 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,1 | 0,1 | 1,16 | 91 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 1,93 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,14 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ikäluokittain
Miten Skoda pärjää eri ikäisenä verrattuna koko autokantaan. Ero kertoo, kestääkö merkki nimenomaan vanhetessaan vai onko etumatka pelkkää uutuudenviehätystä.
Punainen viiva: Skoda. Katkoviiva: kaikki merkit yhteensä. Hylkäysvikoja sataa katsastusta kohti.
Skoda:n etu kutistuu auton vanhetessa. Nuorissa ikäluokissa merkki on 78 % keskitasosta, mutta yli 14-vuotiaissa 110 %. Uutena hyvä sijoitus ei siis kerro koko totuutta pitkän päälle.