Skoda
Skoda Fabia — katsastustilasto ja vikahistoria
Skoda Fabia asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Fabia sijoittuu sijalle 200 eli täsmälleen keskikastissa. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 137 204 km on noin 21 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 101 · sija 200/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 104 ja uudempien 87, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 601 | 89,4 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 98,7 | 196 tkm | 131 |
| 2003 | 2 312 | 82,1 | 67,5 | 67,3 (53,8–82,1) | 98,3 | 201 tkm | 122 |
| 2004 | 2 816 | 86,3 | 66,6 | 65,8 (51,9–80,8) | 99,8 | 206 tkm | 130 |
| 2005 | 5 828 | 64,6 | 62,4 | 62,0 (48,5–74,3) | 98,3 | 195 tkm | 104 |
| 2006 | 7 939 | 63,8 | 55,9 | 54,9 (43,9–66,5) | 96,0 | 191 tkm | 114 |
| 2007 | 8 441 | 45,9 | 50,7 | 49,2 (37,9–61,7) | 94,1 | 176 tkm | 91 |
| 2008 | 11 368 | 46,2 | 45,7 | 44,0 (32,7–57,0) | 86,5 | 176 tkm | 101 |
| 2009 | 4 627 | 38,5 | 36,1 | 33,8 (25,2–43,6) | 79,1 | 161 tkm | 107 |
| 2010 | 6 614 | 26,5 | 33,0 | 31,4 (23,4–38,9) | 54,6 | 137 tkm | 80 |
| 2011 | 9 488 | 27,6 | 28,4 | 27,0 (21,1–33,7) | 40,2 | 126 tkm | 97 |
| 2012 | 6 766 | 19,7 | 24,1 | 23,0 (16,2–29,5) | 40,3 | 119 tkm | 82 |
| 2013 | 2 934 | 17,1 | 21,7 | 19,5 (14,5–27,4) | 34,9 | 105 tkm | 79 |
| 2014 | 2 228 | 12,0 | 16,9 | 14,5 (9,4–22,6) | 36,8 | 91 tkm | 71 |
| 2015 | 7 165 | 12,3 | 14,2 | 11,1 (7,2–19,4) | 14,0 | 87 tkm | 87 |
| 2016 | 5 885 | 10,9 | 12,5 | 9,8 (6,8–16,9) | 12,2 | 81 tkm | 87 |
| 2017 | 5 209 | 10,2 | 10,2 | 8,2 (5,5–13,4) | 11,0 | 69 tkm | 99 |
| 2018 | 3 892 | 9,5 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,9) | 11,9 | 68 tkm | 105 |
| 2019 | 2 393 | 10,7 | 10,5 | 7,5 (4,8–11,7) | 15,3 | 62 tkm | 102 |
| 2020 | 581 | 11,5 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 13,1 | 51 tkm | 142 |
| 2021 | 540 | 13,3 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 18,9 | 53 tkm | 132 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Skoda Fabia
Hylkäysvioista jarrut 43 %, akselisto ja jousitus 29 %, päästöt ja melu 11 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on jarrut: näitä vikoja löytyy 14,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 10,3. Ero on 1,4-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 10,2 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 13,9. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: käyttöjarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 4,73 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,39 — 2,0-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (228 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 43,0 % | 14,9 | 10,3 | 1,45 | 2 759 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 43,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 29,3 % | 10,2 | 13,9 | 0,73 | 4 252 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 29,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 10,9 % | 3,8 | 3,7 | 1,02 | 2 313 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 6,7 % | 2,3 | 2,4 | 0,98 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 6,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 5,7 % | 2,0 | 2,1 | 0,94 | 2 547 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,4 % | 0,5 | 0,7 | 0,72 | 2 098 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,2 % | 0,4 | 0,6 | 0,75 | 33 543 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,9 % | 0,3 | 0,4 | 0,73 | 7 948 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,6 % | 0,2 | 0,4 | 0,55 | 194 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 1,16 | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2019: jarrut-vikoja löytyi 6,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,2. Ero on 2,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2004 (99,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2017 (11,0). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Ohjaus | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 33,4 | 30,0 | 16,8 | 5,8 | 0,3 | 3,0 | 89,4 |
| 2003 | 31,5 | 18,9 | 20,6 | 6,4 | 1,4 | 3,2 | 82,1 |
| 2004 | 33,6 | 21,1 | 14,4 | 8,6 | 5,6 | 3,0 | 86,3 |
| 2005 | 30,1 | 15,1 | 7,6 | 5,6 | 3,8 | 2,4 | 64,6 |
| 2006 | 31,4 | 15,8 | 6,5 | 6,0 | 2,1 | 2,0 | 63,8 |
| 2007 | 20,9 | 13,6 | 3,9 | 2,7 | 2,8 | 1,9 | 45,9 |
| 2008 | 17,6 | 12,4 | 3,4 | 4,5 | 5,9 | 2,3 | 46,2 |
| 2009 | 14,6 | 9,5 | 3,6 | 4,4 | 4,3 | 2,1 | 38,5 |
| 2010 | 11,2 | 8,7 | 3,3 | 0,4 | 1,8 | 1,2 | 26,5 |
| 2011 | 10,9 | 10,9 | 3,6 | 0,3 | 0,7 | 1,2 | 27,6 |
| 2012 | 8,9 | 7,4 | 1,9 | 0,2 | 0,3 | 1,0 | 19,7 |
| 2013 | 7,7 | 6,5 | 1,4 | 0,4 | 0,1 | 1,0 | 17,1 |
| 2014 | 5,7 | 4,2 | 0,7 | 0,2 | 0,2 | 0,9 | 12,0 |
| 2015 | 5,8 | 5,1 | 0,4 | 0,1 | 0,2 | 0,9 | 12,3 |
| 2016 | 4,6 | 5,0 | 0,4 | 0,1 | 0,1 | 0,9 | 10,9 |
| 2017 | 4,8 | 4,3 | 0,4 | 0,0 | 0,0 | 0,7 | 10,2 |
| 2018 | 3,4 | 4,9 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 1,0 | 9,5 |
| 2019 | 6,2 | 3,4 | 0,3 | 0,0 | 0,0 | 0,8 | 10,7 |
| 2020 | 5,3 | 1,5 | 3,1 | 0,0 | 0,0 | 1,5 | 11,5 |
| 2021 | 8,1 | 2,0 | 1,7 | 0,0 | 0,4 | 1,1 | 13,3 |
Fabia verrattuna muihin
Fabia on hyvin lähellä Skoda-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 95 ja tämän mallisarjan 101.
Alla Skoda-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Karoq | 43 | 4,2 | 6 651 |
| Kodiaq | 73 | 7,2 | 11 709 |
| Yeti | 77 | 18,3 | 38 517 |
| Enyaq | 81 | 8,2 | 1 109 |
| Rapid | 82 | 12,7 | 23 429 |
| Citigo | 89 | 17,2 | 7 680 |
| Octavia | 93 | 29,3 | 467 295 |
| Fabia | 101 | 34,7 | 97 627 |
| Superb | 109 | 26,4 | 95 480 |
| Roomster | 117 | 46,4 | 17 143 |
| Kamiq | 157 | 14,2 | 2 145 |
| Scala | 177 | 17,2 | 2 419 |
Fabia ja katsastus: kysytyimmät
Onko Skoda Fabia luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Skoda Fabia sijoittuu täsmälleen keskikastissa: vikaindeksi on 101, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 97 627 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Fabia-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 10 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2004 lukemalla 86. Ero on 9,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Skoda Fabia yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 43 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa jarrut: 14,9 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 10,3 sijaan.
Kuinka paljon Skoda Fabia on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 137 204 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 173 644 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.