Opel
Opel Crossland X — katsastustilasto ja vikahistoria
Opel Crossland X on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 123 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Crossland X sijoittuu sijalle 403 eli aivan listan hännillä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 58 984 km on noin 30 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 223 · sija 403/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 236 ja uudempien 208, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 591 | 19,3 | 8,9 | 6,9 (4,6–11,5) | 15,2 | 63 tkm | 216 |
| 2018 | 867 | 22,6 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,8) | 16,7 | 60 tkm | 250 |
| 2019 | 700 | 20,4 | 10,2 | 7,3 (4,7–11,4) | 14,0 | 63 tkm | 200 |
| 2020 | 524 | 18,1 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 12,2 | 47 tkm | 223 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Opel Crossland X
Hylkäysvioista ohjaus 41 %, jarrut 25 %, akselisto ja jousitus 25 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 8,4 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,7. Ero on 11,5-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 8,35 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,70 — 11,9-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ohjaus | 41,1 % | 8,4 | 0,7 | 11,55 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 41,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 25,0 % | 5,1 | 2,0 | 2,55 | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 24,6 % | 5,0 | 4,2 | 1,20 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 24,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 3,3 % | 0,7 | 0,4 | 1,69 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 2,7 % | 0,6 | 1,2 | 0,47 | 33 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,3 % | 0,3 | 0,1 | 1,86 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,9 % | 0,2 | 0,1 | 1,60 | 162 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,7 % | 0,1 | 0,4 | 0,39 | 67 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 0,4 % | 0,1 | 0,2 | 0,39 | 18 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2017: ohjaus-vikoja löytyi 10,3 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,4. Ero on 24,9-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2018 (16,7 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2020 (12,2). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Ohjaus | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 10,3 | 4,6 | 3,0 | 1,4 | 19,3 |
| 2018 | 8,9 | 4,8 | 6,5 | 2,4 | 22,6 |
| 2019 | 6,4 | 5,7 | 6,1 | 2,1 | 20,4 |
| 2020 | 8,0 | 5,3 | 3,4 | 1,3 | 18,1 |
Crossland X verrattuna muihin
Crossland X jää Opel-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 116, tämän mallisarjan 223. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Opel-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Karl | 79 | 9,7 | 2 672 |
| Omega | 93 | 60,5 | 531 |
| Crossland | 93 | 9,4 | 307 |
| Corsa | 97 | 31,3 | 54 428 |
| Mokka | 108 | 16,1 | 27 605 |
| Astra | 111 | 41,3 | 229 549 |
| Insignia | 111 | 25,5 | 51 757 |
| Ampera | 112 | 29,6 | 4 144 |
| Meriva | 113 | 54,6 | 14 401 |
| Grandland X | 114 | 10,4 | 4 183 |
| Adam | 115 | 28,7 | 439 |
| Zafira Tourer | 116 | 26,2 | 4 382 |
| Vectra | 123 | 70,0 | 52 523 |
| Antara | 161 | 51,0 | 102 |
| Corsa-E | 167 | 35,1 | 6 300 |
| Zafira | 173 | 80,6 | 23 267 |
| Crossland X | 223 | 20,4 | 2 682 |
| Combo | 231 | 23,3 | 266 |
Crossland X ja katsastus: kysytyimmät
Onko Opel Crossland X luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Opel Crossland X sijoittuu aivan listan hännillä: vikaindeksi on 223, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 2 682 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Crossland X-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2020, josta löytyi 18 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2018 lukemalla 23. Ero on 1,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Opel Crossland X yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on ohjaus, joka kattaa 41 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 8,4 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,7 sijaan.
Kuinka paljon Opel Crossland X on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 58 984 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 84 661 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.