Opel
Opel Zafira — katsastustilasto ja vikahistoria
Opel Zafira on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 73 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Zafira sijoittuu sijalle 373 eli heikoimmassa neljänneksessä. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 231 978 km on noin 13 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 173 · sija 373/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 173 ja uudempien 177, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 706 | 98,2 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 108,8 | 258 tkm | 144 |
| 2003 | 1 082 | 106,3 | 65,8 | 65,8 (52,3–80,5) | 108,4 | 260 tkm | 162 |
| 2004 | 1 257 | 100,5 | 64,5 | 63,8 (50,0–78,6) | 109,8 | 256 tkm | 156 |
| 2005 | 2 449 | 100,3 | 58,3 | 58,1 (44,8–70,0) | 105,5 | 249 tkm | 172 |
| 2006 | 5 901 | 88,7 | 52,5 | 51,7 (40,6–62,7) | 100,8 | 248 tkm | 169 |
| 2007 | 3 564 | 88,7 | 47,5 | 46,0 (35,0–58,0) | 96,2 | 245 tkm | 187 |
| 2008 | 3 234 | 82,1 | 42,8 | 41,0 (30,3–53,7) | 91,1 | 247 tkm | 192 |
| 2009 | 879 | 63,3 | 29,7 | 27,3 (19,4–36,6) | 75,5 | 216 tkm | 213 |
| 2010 | 1 203 | 56,9 | 32,6 | 31,0 (23,0–38,4) | 70,3 | 206 tkm | 175 |
| 2011 | 1 694 | 46,8 | 27,4 | 25,9 (20,2–32,5) | 61,6 | 170 tkm | 171 |
| 2012 | 797 | 9,7 | 9,0 | 8,3 (5,5–10,9) | 35,8 | 125 tkm | 107 |
| 2013 | 211 | 10,4 | 7,1 | 6,0 (4,1–8,5) | 25,6 | 105 tkm | 146 |
| 2014 | 159 | 5,0 | 3,4 | 2,6 (1,6–4,0) | 15,1 | 67 tkm | 148 |
| 2015 | 131 | 6,9 | 3,3 | 2,5 (1,5–4,2) | 9,9 | 71 tkm | 207 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Opel Zafira
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 41 %, jarrut 30 %, päästöt ja melu 11 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 8,8 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 3,2. Ero on 2,8-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: jousitus ja iskunvaimennus. Näitä kirjattiin 11,50 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 5,86 — 2,0-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (217 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 40,8 % | 32,9 | 17,4 | 1,89 | 2 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 40,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 30,0 % | 24,2 | 14,7 | 1,64 | 1 091 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,3 % | 9,1 | 5,4 | 1,67 | 1 473 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 11,0 % | 8,8 | 3,2 | 2,75 | 84 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,5 % | 2,1 | 3,2 | 0,63 | 1 407 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,6 % | 1,3 | 0,9 | 1,40 | 311 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,0 % | 0,8 | 0,5 | 1,63 | 2 504 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 0,9 % | 0,7 | 0,7 | 0,97 | 12 061 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,5 % | 0,4 | 0,4 | 1,19 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,3 | 0,1 | 3,48 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 13,43 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2011: ohjaus-vikoja löytyi 9,0 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,9. Ero on 4,7-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2004 (109,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2011 (61,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Ohjaus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 27,8 | 35,4 | 22,7 | 6,2 | 6,1 | 98,2 |
| 2003 | 28,5 | 40,2 | 24,4 | 5,5 | 7,8 | 106,3 |
| 2004 | 31,4 | 36,1 | 20,0 | 5,8 | 7,1 | 100,5 |
| 2005 | 39,9 | 31,8 | 14,1 | 8,3 | 6,2 | 100,3 |
| 2006 | 37,4 | 26,7 | 8,8 | 9,7 | 6,0 | 88,7 |
| 2007 | 38,7 | 26,5 | 6,9 | 11,0 | 5,6 | 88,7 |
| 2008 | 36,7 | 22,2 | 5,4 | 11,8 | 6,1 | 82,1 |
| 2009 | 31,5 | 16,8 | 4,3 | 5,8 | 4,8 | 63,3 |
| 2010 | 27,8 | 11,1 | 3,6 | 10,1 | 4,2 | 56,9 |
| 2011 | 20,7 | 9,7 | 3,4 | 9,0 | 3,9 | 46,8 |
| 2012 | 4,4 | 2,8 | 1,5 | 0,4 | 0,6 | 9,7 |
| 2013 | 3,3 | 3,8 | 3,3 | 0,0 | 0,0 | 10,4 |
| 2014 | 2,5 | 1,3 | 0,0 | 0,0 | 1,3 | 5,0 |
| 2015 | 3,8 | 0,8 | 0,8 | 0,0 | 1,5 | 6,9 |
Zafira verrattuna muihin
Zafira jää Opel-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 116, tämän mallisarjan 173. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Opel-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 1,33 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Karl | 79 | 9,7 | 2 672 |
| Omega | 93 | 60,5 | 531 |
| Crossland | 93 | 9,4 | 307 |
| Corsa | 97 | 31,3 | 54 428 |
| Mokka | 108 | 16,1 | 27 605 |
| Astra | 111 | 41,3 | 229 549 |
| Insignia | 111 | 25,5 | 51 757 |
| Ampera | 112 | 29,6 | 4 144 |
| Meriva | 113 | 54,6 | 14 401 |
| Grandland X | 114 | 10,4 | 4 183 |
| Adam | 115 | 28,7 | 439 |
| Zafira Tourer | 116 | 26,2 | 4 382 |
| Vectra | 123 | 70,0 | 52 523 |
| Antara | 161 | 51,0 | 102 |
| Corsa-E | 167 | 35,1 | 6 300 |
| Zafira | 173 | 80,6 | 23 267 |
| Crossland X | 223 | 20,4 | 2 682 |
| Combo | 231 | 23,3 | 266 |
Zafira ja katsastus: kysytyimmät
Onko Opel Zafira luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Opel Zafira sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 173, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 23 267 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Zafira-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2011, josta löytyi 47 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2003 lukemalla 106. Ero on 2,3-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Opel Zafira yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 41 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 8,8 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 3,2 sijaan.
Kuinka paljon Opel Zafira on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 231 978 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 205 558 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.