Renault
Renault Kadjar — katsastustilasto ja vikahistoria
Renault Kadjar kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 50 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Kadjar sijoittuu sijalle 329 eli heikoimmassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 86 859 km on noin 13 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 150 · sija 329/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 154 ja uudempien 129, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 1 230 | 21,5 | 13,8 | 10,8 (7,0–18,8) | 25,4 | 107 tkm | 156 |
| 2016 | 3 716 | 19,8 | 12,3 | 9,6 (6,7–16,5) | 21,4 | 97 tkm | 161 |
| 2017 | 2 223 | 14,0 | 10,0 | 8,0 (5,3–13,0) | 18,5 | 74 tkm | 140 |
| 2018 | 812 | 14,9 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,9) | 20,8 | 72 tkm | 164 |
| 2019 | 853 | 12,0 | 10,3 | 7,4 (4,7–11,4) | 19,9 | 71 tkm | 117 |
| 2020 | 160 | 8,1 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 15,0 | 61 tkm | 100 |
| 2021 | 121 | 3,3 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 19,0 | 57 tkm | 33 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Renault Kadjar
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 55 %, jarrut 18 %, päästöt ja melu 14 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on päästöt ja melu: näitä vikoja löytyy 2,4 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 1,2. Ero on 1,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: jousitus ja iskunvaimennus. Näitä kirjattiin 7,56 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 1,73 — 4,4-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (22 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 55,5 % | 9,4 | 5,7 | 1,67 | 455 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 55,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 18,1 % | 3,1 | 2,8 | 1,12 | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 18,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 13,9 % | 2,4 | 1,2 | 1,95 | 21 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 13,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 4,4 % | 0,7 | 0,7 | 1,03 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 3,4 % | 0,6 | 0,4 | 1,65 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 2,8 % | 0,5 | 0,2 | 3,09 | 1 160 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,2 % | 0,2 | 0,1 | 1,66 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,4 % | 0,1 | 0,3 | 0,21 | 216 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 0,3 % | 0,1 | 0,2 | 0,25 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 0,1 % | 0,0 | 0,1 | 0,18 | 20 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2016: päästöt ja melu-vikoja löytyi 3,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,2. Ero on 2,7-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2015 (25,4 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2017 (18,5). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Ohjaus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 12,2 | 4,2 | 0,7 | 1,6 | 2,8 | 21,5 |
| 2016 | 11,1 | 3,3 | 3,2 | 1,0 | 1,2 | 19,8 |
| 2017 | 7,6 | 2,9 | 2,1 | 0,4 | 1,0 | 14,0 |
| 2018 | 8,0 | 2,7 | 2,6 | 0,4 | 1,2 | 14,9 |
| 2019 | 6,1 | 2,0 | 2,6 | 0,0 | 1,3 | 12,0 |
| 2020 | 5,6 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 2,5 | 8,1 |
| 2021 | 2,5 | 0,8 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 3,3 |
Kadjar verrattuna muihin
Kadjar on hyvin lähellä Renault-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 152 ja tämän mallisarjan 150.
Alla Renault-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Twingo | 114 | 52,6 | 4 921 |
| Modus | 136 | 77,7 | 2 224 |
| Megane | 146 | 67,0 | 80 523 |
| Kadjar | 150 | 17,0 | 9 115 |
| Clio | 150 | 49,3 | 68 236 |
| Laguna | 161 | 88,4 | 24 343 |
| Kangoo | 163 | 97,0 | 101 |
| Megane Scenic | 164 | 80,4 | 22 223 |
| Scenic | 165 | 82,3 | 10 127 |
| Espace | 173 | 92,1 | 430 |
| Talisman | 175 | 18,9 | 1 103 |
| Captur | 202 | 24,8 | 13 184 |
| ZOE | 228 | 19,8 | 379 |
Kadjar ja katsastus: kysytyimmät
Onko Renault Kadjar luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Renault Kadjar sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 150, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 9 115 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Kadjar-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2017, josta löytyi 14 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2015 lukemalla 21. Ero on 1,5-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Renault Kadjar yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 55 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa päästöt ja melu: 2,4 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 1,2 sijaan.
Kuinka paljon Renault Kadjar on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 86 859 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 100 053 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.