Mitsubishi
Mitsubishi Lancer — katsastustilasto ja vikahistoria
Mitsubishi Lancer asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Lancer sijoittuu sijalle 219 eli täsmälleen keskikastissa. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 180 188 km on noin 15 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 106 · sija 219/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 116 ja uudempien 94, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 305 | 58,4 | 61,3 | 61,9 (48,5–76,3) | 90,8 | 212 tkm | 95 |
| 2004 | 1 858 | 77,8 | 67,1 | 66,3 (52,4–81,4) | 96,7 | 215 tkm | 116 |
| 2005 | 2 033 | 81,9 | 62,2 | 61,7 (48,3–74,1) | 97,3 | 210 tkm | 132 |
| 2006 | 3 111 | 63,1 | 55,7 | 54,6 (43,7–66,2) | 88,0 | 194 tkm | 113 |
| 2007 | 2 731 | 53,8 | 50,3 | 48,8 (37,5–61,2) | 83,1 | 182 tkm | 107 |
| 2008 | 5 348 | 43,9 | 46,2 | 44,5 (33,1–57,6) | 75,3 | 181 tkm | 95 |
| 2009 | 2 896 | 38,7 | 36,6 | 34,3 (25,6–44,2) | 69,4 | 168 tkm | 106 |
| 2010 | 2 209 | 27,2 | 33,5 | 32,0 (23,9–39,5) | 59,6 | 150 tkm | 81 |
| 2011 | 1 017 | 24,3 | 30,0 | 28,6 (22,4–35,5) | 46,8 | 127 tkm | 81 |
| 2012 | 668 | 18,3 | 25,8 | 24,8 (17,6–31,5) | 44,0 | 128 tkm | 71 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Mitsubishi Lancer
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 31 %, jarrut 25 %, ohjaus 18 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 9,1 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 3,2. Ero on 2,8-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 9,04 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,05 — 3,0-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (64 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 30,5 % | 15,4 | 18,4 | 0,84 | 2 154 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 25,4 % | 12,8 | 14,6 | 0,88 | 771 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 18,2 % | 9,1 | 3,2 | 2,85 | 50 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 18,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,8 % | 5,9 | 5,3 | 1,11 | 225 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 9,4 % | 4,7 | 3,5 | 1,35 | 864 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 9,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,5 % | 0,8 | 0,8 | 0,96 | 11 484 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 11 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,1 % | 0,6 | 0,9 | 0,60 | 92 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,0 % | 0,5 | 0,4 | 1,30 | 195 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,9 % | 0,5 | 0,5 | 0,87 | 1 349 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,0 | 0,1 | 0,53 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2009: ohjaus-vikoja löytyi 9,6 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,4. Ero on 4,0-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (97,3 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2011 (46,8). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 23,9 | 10,2 | 14,8 | 7,2 | 1,3 | 1,0 | 58,4 |
| 2004 | 28,2 | 14,4 | 15,5 | 9,8 | 7,2 | 2,7 | 77,8 |
| 2005 | 29,9 | 15,4 | 13,7 | 10,3 | 9,0 | 3,5 | 81,9 |
| 2006 | 20,1 | 15,2 | 9,5 | 7,1 | 7,8 | 3,3 | 63,1 |
| 2007 | 15,5 | 14,1 | 8,0 | 7,6 | 5,1 | 3,5 | 53,8 |
| 2008 | 12,4 | 12,4 | 8,7 | 5,1 | 3,4 | 2,0 | 43,9 |
| 2009 | 10,1 | 10,9 | 9,6 | 3,1 | 3,0 | 2,0 | 38,7 |
| 2010 | 4,6 | 10,2 | 5,4 | 3,7 | 2,3 | 1,0 | 27,2 |
| 2011 | 5,8 | 10,9 | 2,4 | 1,8 | 2,3 | 1,2 | 24,3 |
| 2012 | 5,8 | 7,9 | 2,1 | 1,2 | 0,4 | 0,7 | 18,3 |
Lancer verrattuna muihin
Lancer on hyvin lähellä Mitsubishi-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 110 ja tämän mallisarjan 106.
Alla Mitsubishi-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Lancer ja katsastus: kysytyimmät
Onko Mitsubishi Lancer luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Mitsubishi Lancer sijoittuu täsmälleen keskikastissa: vikaindeksi on 106, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 22 176 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Lancer-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2011, josta löytyi 24 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 82. Ero on 3,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Mitsubishi Lancer yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 31 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 9,1 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 3,2 sijaan.
Kuinka paljon Mitsubishi Lancer on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 180 188 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 211 167 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.