Citroen
Citroen Berlingo — katsastustilasto ja vikahistoria
Citroen Berlingo kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 25 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Berlingo sijoittuu sijalle 277 eli keskitason alapuolella. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 171 167 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 125 · sija 277/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 117 ja uudempien 147, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 132 | 93,2 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 117,4 | 224 tkm | 137 |
| 2003 | 1 105 | 74,9 | 67,0 | 66,9 (53,3–81,7) | 115,7 | 234 tkm | 112 |
| 2004 | 1 243 | 65,6 | 65,6 | 64,8 (51,0–79,8) | 109,2 | 226 tkm | 100 |
| 2005 | 893 | 54,2 | 57,4 | 57,3 (43,7–69,0) | 103,6 | 222 tkm | 94 |
| 2006 | 627 | 49,4 | 44,7 | 44,6 (32,9–54,1) | 93,9 | 210 tkm | 111 |
| 2008 | 1 371 | 55,2 | 44,0 | 42,3 (31,3–55,1) | 88,2 | 215 tkm | 125 |
| 2009 | 1 135 | 47,5 | 31,8 | 29,4 (21,3–38,7) | 74,7 | 202 tkm | 149 |
| 2010 | 1 452 | 46,3 | 32,0 | 30,5 (22,6–37,8) | 65,0 | 184 tkm | 145 |
| 2011 | 1 130 | 38,2 | 27,9 | 26,4 (20,6–33,1) | 52,3 | 149 tkm | 137 |
| 2012 | 1 304 | 28,7 | 24,0 | 23,0 (16,2–29,3) | 57,4 | 150 tkm | 119 |
| 2013 | 2 086 | 31,4 | 20,5 | 18,4 (13,6–26,0) | 64,2 | 145 tkm | 153 |
| 2014 | 1 170 | 24,5 | 16,0 | 13,6 (8,8–21,3) | 57,8 | 120 tkm | 153 |
| 2015 | 705 | 23,5 | 14,0 | 10,9 (7,1–19,1) | 56,7 | 118 tkm | 168 |
| 2016 | 639 | 21,9 | 11,6 | 9,0 (6,3–15,5) | 58,5 | 97 tkm | 189 |
| 2017 | 367 | 10,4 | 8,9 | 6,9 (4,6–11,5) | 39,2 | 81 tkm | 116 |
| 2019 | 362 | 23,2 | 10,2 | 7,3 (4,6–11,3) | 30,4 | 84 tkm | 227 |
| 2020 | 113 | 16,8 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 16,8 | 71 tkm | 207 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Citroen Berlingo
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 46 %, jarrut 21 %, ohjaus 11 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 4,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,5. Ero on 1,8-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 12,54 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 5,61 — 2,2-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (63 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 46,1 % | 19,6 | 13,6 | 1,44 | 780 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 46,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 20,8 % | 8,8 | 10,4 | 0,85 | 100 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 20,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 10,7 % | 4,5 | 2,5 | 1,84 | 90 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 9,7 % | 4,1 | 3,7 | 1,12 | 387 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 9,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 5,5 % | 2,4 | 1,8 | 1,29 | 491 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,0 % | 1,3 | 0,7 | 1,93 | 261 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 2,1 % | 0,9 | 0,6 | 1,55 | 8 240 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,4 % | 0,6 | 0,4 | 1,40 | 1 324 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,6 % | 0,3 | 0,3 | 0,73 | 33 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,1 | 0,1 | 0,73 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2009: ohjaus-vikoja löytyi 9,0 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,1. Ero on 4,2-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2003 (115,7 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2011 (52,3). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 35,6 | 22,7 | 8,3 | 7,6 | 13,6 | 5,3 | 93,2 |
| 2003 | 30,5 | 12,8 | 9,2 | 7,1 | 8,6 | 6,8 | 74,9 |
| 2004 | 26,8 | 11,8 | 8,6 | 4,8 | 8,5 | 5,1 | 65,6 |
| 2005 | 24,4 | 10,9 | 5,8 | 4,7 | 4,0 | 4,4 | 54,2 |
| 2006 | 18,3 | 11,6 | 7,2 | 7,0 | 1,6 | 3,7 | 49,4 |
| 2008 | 23,1 | 12,4 | 8,3 | 5,8 | 3,4 | 2,2 | 55,2 |
| 2009 | 19,0 | 11,8 | 9,0 | 4,2 | 1,3 | 2,1 | 47,5 |
| 2010 | 18,9 | 9,1 | 8,1 | 6,1 | 1,5 | 2,5 | 46,3 |
| 2011 | 21,1 | 7,3 | 1,7 | 5,7 | 0,4 | 2,2 | 38,2 |
| 2012 | 17,8 | 5,7 | 0,7 | 2,6 | 0,3 | 1,6 | 28,7 |
| 2013 | 18,3 | 7,0 | 0,8 | 2,2 | 0,4 | 2,7 | 31,4 |
| 2014 | 13,8 | 5,8 | 0,9 | 1,5 | 0,1 | 2,3 | 24,5 |
| 2015 | 11,3 | 5,7 | 1,0 | 1,1 | 0,4 | 4,0 | 23,5 |
| 2016 | 10,3 | 5,5 | 0,5 | 1,9 | 0,6 | 3,1 | 21,9 |
| 2017 | 3,0 | 1,9 | 0,0 | 4,1 | 0,0 | 1,4 | 10,4 |
| 2019 | 16,3 | 4,7 | 0,6 | 1,4 | 0,0 | 0,3 | 23,2 |
| 2020 | 8,8 | 4,4 | 0,9 | 0,9 | 0,0 | 1,8 | 16,8 |
Berlingo verrattuna muihin
Berlingo on hyvin lähellä Citroen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 126 ja tämän mallisarjan 125.
Alla Citroen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| C5 Aircross | 79 | 8,5 | 790 |
| C1 | 82 | 27,2 | 8 619 |
| C2 | 97 | 52,1 | 13 449 |
| Saxo | 98 | 63,4 | 451 |
| Xsara | 105 | 64,8 | 18 281 |
| Xsara Picasso | 114 | 61,2 | 12 773 |
| C3 | 114 | 44,9 | 66 396 |
| C5 | 125 | 59,1 | 72 017 |
| Berlingo | 125 | 42,5 | 15 834 |
| DS4 | 141 | 36,1 | 1 323 |
| C4 | 142 | 57,9 | 71 083 |
| DS3 | 146 | 42,5 | 3 926 |
| C4 Picasso | 159 | 54,3 | 21 947 |
| DS5 | 174 | 41,4 | 2 299 |
| C3 Picasso | 191 | 59,0 | 7 281 |
| C3 Aircross | 215 | 20,5 | 859 |
| C4 Cactus | 253 | 32,5 | 3 585 |
Berlingo ja katsastus: kysytyimmät
Onko Citroen Berlingo luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Citroen Berlingo sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 125, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 15 834 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Berlingo-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2014, josta löytyi 25 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2003 lukemalla 75. Ero on 3,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Citroen Berlingo yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 46 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 4,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,5 sijaan.
Kuinka paljon Citroen Berlingo on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 171 167 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 174 813 km, eli ero on pieni. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.