Citroen
Citroen DS3 — katsastustilasto ja vikahistoria
Citroen DS3 kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 46 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja DS3 sijoittuu sijalle 322 eli heikoimmassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 117 958 km on noin 32 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 146 · sija 322/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 139 ja uudempien 162, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 1 459 | 46,5 | 33,4 | 31,9 (23,7–39,3) | 71,0 | 131 tkm | 139 |
| 2011 | 1 031 | 40,6 | 29,6 | 28,1 (22,1–35,0) | 74,2 | 122 tkm | 137 |
| 2012 | 1 008 | 37,7 | 24,4 | 23,3 (16,5–29,9) | 62,0 | 105 tkm | 154 |
| 2013 | 428 | 44,9 | 25,1 | 23,0 (17,4–31,6) | 69,9 | 95 tkm | 179 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Citroen DS3
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 50 %, jarrut 19 %, päästöt ja melu 15 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on päästöt ja melu: näitä vikoja löytyy 6,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,4. Ero on 2,7-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 12,46 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 5,16 — 2,4-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 49,7 % | 21,1 | 13,6 | 1,56 | 253 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 49,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 18,6 % | 7,9 | 8,5 | 0,93 | 20 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 18,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 15,3 % | 6,5 | 2,4 | 2,74 | 211 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 15,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 7,9 % | 3,4 | 2,2 | 1,55 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 7,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 3,3 % | 1,4 | 0,9 | 1,64 | 501 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,7 % | 0,7 | 0,6 | 1,22 | 1 486 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,4 % | 0,6 | 0,4 | 1,61 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,2 % | 0,5 | 0,3 | 1,49 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 0,7 % | 0,3 | 0,5 | 0,53 | 47 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,2 | 0,1 | 1,50 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2012: päästöt ja melu-vikoja löytyi 4,7 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,8. Ero on 2,6-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2011 (74,2 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2012 (62,0). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Ohjaus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 24,1 | 6,2 | 7,7 | 3,8 | 4,8 | 46,5 |
| 2011 | 21,3 | 8,5 | 5,6 | 2,5 | 2,6 | 40,6 |
| 2012 | 19,0 | 8,4 | 4,7 | 3,3 | 2,3 | 37,7 |
| 2013 | 15,7 | 10,7 | 8,9 | 4,2 | 5,4 | 44,9 |
DS3 verrattuna muihin
DS3 on hyvin lähellä Citroen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 126 ja tämän mallisarjan 146.
Alla Citroen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| C5 Aircross | 79 | 8,5 | 790 |
| C1 | 82 | 27,2 | 8 619 |
| C2 | 97 | 52,1 | 13 449 |
| Saxo | 98 | 63,4 | 451 |
| Xsara | 105 | 64,8 | 18 281 |
| Xsara Picasso | 114 | 61,2 | 12 773 |
| C3 | 114 | 44,9 | 66 396 |
| C5 | 125 | 59,1 | 72 017 |
| Berlingo | 125 | 42,5 | 15 834 |
| DS4 | 141 | 36,1 | 1 323 |
| C4 | 142 | 57,9 | 71 083 |
| DS3 | 146 | 42,5 | 3 926 |
| C4 Picasso | 159 | 54,3 | 21 947 |
| DS5 | 174 | 41,4 | 2 299 |
| C3 Picasso | 191 | 59,0 | 7 281 |
| C3 Aircross | 215 | 20,5 | 859 |
| C4 Cactus | 253 | 32,5 | 3 585 |
DS3 ja katsastus: kysytyimmät
Onko Citroen DS3 luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Citroen DS3 sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 146, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 3 926 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä DS3-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2012, josta löytyi 38 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2010 lukemalla 47. Ero on 1,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Citroen DS3 yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 50 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa päästöt ja melu: 6,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,4 sijaan.
Kuinka paljon Citroen DS3 on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 117 958 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 174 746 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.