Citroen
Citroen Xsara — katsastustilasto ja vikahistoria
Citroen Xsara asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Xsara sijoittuu sijalle 213 eli täsmälleen keskikastissa. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 205 326 km on noin 12 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 105 · sija 213/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 97 ja uudempien 114, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 1 339 | 72,1 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 111,9 | 216 tkm | 106 |
| 2003 | 3 296 | 66,8 | 68,6 | 68,2 (54,6–83,1) | 116,1 | 212 tkm | 97 |
| 2004 | 4 611 | 63,2 | 66,6 | 65,9 (51,9–81,0) | 108,8 | 199 tkm | 95 |
| 2005 | 3 755 | 71,3 | 60,3 | 59,9 (46,5–72,1) | 121,0 | 208 tkm | 118 |
| 2006 | 1 877 | 57,8 | 56,9 | 55,4 (43,9–67,3) | 96,8 | 204 tkm | 102 |
| 2007 | 2 259 | 52,0 | 51,9 | 50,4 (39,0–62,5) | 92,6 | 193 tkm | 100 |
| 2008 | 1 144 | 72,2 | 46,6 | 46,3 (33,0–57,8) | 98,6 | 215 tkm | 155 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Citroen Xsara
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 31 %, jarrut 31 %, ohjaus 12 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 7,8 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 4,3. Ero on 1,8-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 7,64 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,10 — 1,9-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (78 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 30,9 % | 20,0 | 20,5 | 0,98 | 1 535 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 30,7 % | 19,9 | 20,2 | 0,99 | 505 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 12,1 % | 7,8 | 4,3 | 1,83 | 305 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,2 % | 7,3 | 8,2 | 0,89 | 827 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 10,2 % | 6,6 | 5,3 | 1,25 | 1 438 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,7 % | 1,1 | 0,9 | 1,18 | 12 703 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,5 % | 1,0 | 1,3 | 0,75 | 632 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,3 % | 0,9 | 0,7 | 1,26 | 1 909 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,3 % | 0,2 | 0,4 | 0,56 | 64 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,2 % | 0,1 | 0,1 | 1,65 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2008: alusta ja kori-vikoja löytyi 14,9 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,8. Ero on 5,4-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (121,0 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2007 (92,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 24,3 | 24,0 | 7,9 | 11,1 | 2,0 | 2,7 | 72,1 |
| 2003 | 21,1 | 22,5 | 7,5 | 8,2 | 4,4 | 3,1 | 66,8 |
| 2004 | 20,3 | 22,7 | 7,8 | 5,9 | 3,8 | 2,7 | 63,2 |
| 2005 | 20,5 | 23,5 | 8,2 | 7,4 | 7,3 | 4,4 | 71,3 |
| 2006 | 17,5 | 10,3 | 7,4 | 7,8 | 11,7 | 3,0 | 57,8 |
| 2007 | 17,5 | 9,3 | 7,6 | 6,2 | 8,4 | 3,0 | 52,0 |
| 2008 | 18,3 | 20,8 | 8,6 | 6,2 | 14,9 | 3,4 | 72,2 |
Xsara verrattuna muihin
Xsara on hyvin lähellä Citroen-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 126 ja tämän mallisarjan 105.
Alla Citroen-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| C5 Aircross | 79 | 8,5 | 790 |
| C1 | 82 | 27,2 | 8 619 |
| C2 | 97 | 52,1 | 13 449 |
| Saxo | 98 | 63,4 | 451 |
| Xsara | 105 | 64,8 | 18 281 |
| Xsara Picasso | 114 | 61,2 | 12 773 |
| C3 | 114 | 44,9 | 66 396 |
| C5 | 125 | 59,1 | 72 017 |
| Berlingo | 125 | 42,5 | 15 834 |
| DS4 | 141 | 36,1 | 1 323 |
| C4 | 142 | 57,9 | 71 083 |
| DS3 | 146 | 42,5 | 3 926 |
| C4 Picasso | 159 | 54,3 | 21 947 |
| DS5 | 174 | 41,4 | 2 299 |
| C3 Picasso | 191 | 59,0 | 7 281 |
| C3 Aircross | 215 | 20,5 | 859 |
| C4 Cactus | 253 | 32,5 | 3 585 |
Xsara ja katsastus: kysytyimmät
Onko Citroen Xsara luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Citroen Xsara sijoittuu täsmälleen keskikastissa: vikaindeksi on 105, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 18 281 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Xsara-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2007, josta löytyi 52 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2008 lukemalla 72. Ero on 1,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Citroen Xsara yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 31 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 7,8 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 4,3 sijaan.
Kuinka paljon Citroen Xsara on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 205 326 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 233 466 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.