BMW
BMW 3-sarja — katsastustilasto ja vikahistoria
BMW 3-sarja kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 33 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja 3-sarja sijoittuu sijalle 293 eli keskitason alapuolella. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 209 363 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 133 · sija 293/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 103, kun vanhemmilla se on 139. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 2 192 | 77,0 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 102,1 | 246 tkm | 113 |
| 2003 | 5 750 | 84,2 | 68,3 | 68,0 (54,5–82,9) | 100,2 | 252 tkm | 123 |
| 2004 | 7 618 | 81,0 | 66,9 | 66,1 (52,2–81,2) | 101,5 | 246 tkm | 121 |
| 2005 | 14 059 | 93,0 | 63,0 | 62,6 (49,1–75,0) | 98,6 | 259 tkm | 148 |
| 2006 | 22 587 | 78,0 | 57,3 | 56,1 (45,2–68,0) | 86,7 | 263 tkm | 136 |
| 2007 | 26 937 | 72,0 | 51,9 | 50,4 (39,0–63,1) | 78,2 | 245 tkm | 139 |
| 2008 | 29 829 | 65,0 | 46,6 | 44,9 (33,4–58,0) | 64,3 | 235 tkm | 139 |
| 2009 | 18 521 | 55,9 | 37,1 | 34,8 (26,0–44,6) | 54,8 | 225 tkm | 151 |
| 2010 | 13 396 | 50,9 | 33,7 | 32,1 (24,0–39,7) | 48,6 | 215 tkm | 151 |
| 2011 | 10 649 | 40,3 | 29,0 | 27,6 (21,6–34,4) | 40,4 | 201 tkm | 139 |
| 2012 | 12 682 | 29,7 | 24,8 | 23,8 (16,8–30,4) | 41,5 | 187 tkm | 120 |
| 2013 | 19 627 | 21,6 | 22,4 | 20,2 (15,0–28,4) | 31,1 | 180 tkm | 96 |
| 2014 | 13 492 | 17,0 | 17,5 | 15,0 (9,8–23,5) | 22,6 | 161 tkm | 97 |
| 2015 | 8 593 | 11,8 | 14,9 | 11,6 (7,6–20,4) | 18,7 | 136 tkm | 79 |
| 2016 | 6 940 | 15,8 | 14,0 | 11,0 (7,7–19,0) | 18,6 | 125 tkm | 113 |
| 2017 | 5 839 | 12,1 | 11,5 | 9,4 (6,3–15,2) | 15,5 | 101 tkm | 105 |
| 2018 | 3 013 | 8,5 | 9,5 | 7,7 (4,8–11,5) | 11,2 | 92 tkm | 89 |
| 2019 | 3 040 | 16,0 | 10,7 | 7,6 (4,9–11,9) | 8,9 | 86 tkm | 150 |
| 2020 | 1 699 | 14,5 | 10,3 | 6,9 (3,9–10,9) | 7,9 | 80 tkm | 141 |
| 2021 | 1 654 | 8,8 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 6,8 | 76 tkm | 87 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: BMW 3-sarja
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 50 %, jarrut 27 %, päästöt ja melu 10 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on akselisto ja jousitus: näitä vikoja löytyy 25,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 15,4. Ero on 1,7-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: taka-akselisto. Näitä kirjattiin 10,44 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,23 — 4,7-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (1 088 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 49,8 % | 25,7 | 15,4 | 1,67 | 17 665 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 49,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 26,5 % | 13,7 | 11,7 | 1,17 | 7 026 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 26,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 10,3 % | 5,3 | 4,2 | 1,27 | 6 719 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 2,7 % | 1,4 | 2,6 | 0,54 | 3 366 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 2,4 % | 1,2 | 0,4 | 3,11 | 963 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 2,4 % | 1,2 | 0,5 | 2,56 | 22 192 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 2,3 % | 1,2 | 2,7 | 0,45 | 542 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,7 % | 0,9 | 0,8 | 1,17 | 973 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,7 % | 0,9 | 0,6 | 1,35 | 70 011 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 13 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,1 | 0,1 | 0,54 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,64 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,0 % | 0,0 | 0,0 | 0,14 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2010: akselisto ja jousitus-vikoja löytyi 33,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 15,3. Ero on 2,2-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2002 (102,1 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2021 (6,8). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 24,4 | 29,1 | 15,2 | 8,3 | 77,0 |
| 2003 | 26,2 | 30,3 | 16,4 | 11,2 | 84,2 |
| 2004 | 25,8 | 30,1 | 15,1 | 10,1 | 81,0 |
| 2005 | 39,0 | 28,9 | 12,9 | 12,3 | 93,0 |
| 2006 | 37,1 | 22,3 | 8,2 | 10,5 | 78,0 |
| 2007 | 36,1 | 19,0 | 7,6 | 9,3 | 72,0 |
| 2008 | 36,1 | 15,9 | 6,1 | 7,0 | 65,0 |
| 2009 | 33,9 | 12,5 | 3,6 | 5,8 | 55,9 |
| 2010 | 33,2 | 9,3 | 2,8 | 5,6 | 50,9 |
| 2011 | 25,0 | 7,0 | 2,6 | 5,7 | 40,3 |
| 2012 | 16,5 | 6,3 | 1,6 | 5,3 | 29,7 |
| 2013 | 9,8 | 6,0 | 1,1 | 4,7 | 21,6 |
| 2014 | 8,2 | 4,9 | 0,5 | 3,4 | 17,0 |
| 2015 | 5,4 | 3,5 | 0,5 | 2,3 | 11,8 |
| 2016 | 7,1 | 2,8 | 2,1 | 3,8 | 15,8 |
| 2017 | 5,0 | 2,1 | 2,0 | 3,0 | 12,1 |
| 2018 | 3,8 | 1,5 | 1,1 | 2,1 | 8,5 |
| 2019 | 8,5 | 0,8 | 2,4 | 4,3 | 16,0 |
| 2020 | 9,5 | 0,5 | 1,4 | 3,2 | 14,5 |
| 2021 | 5,3 | 0,2 | 1,1 | 2,2 | 8,8 |
3-sarja verrattuna muihin
3-sarja on hyvin lähellä BMW-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 114 ja tämän mallisarjan 133.
Alla BMW-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Z4 | 31 | 21,9 | 1 123 |
| IX3 | 41 | 4,1 | 194 |
| 7-sarja | 67 | 19,4 | 1 996 |
| I3 | 70 | 13,8 | 920 |
| X6 | 73 | 26,3 | 5 936 |
| 2-sarja | 74 | 10,1 | 10 781 |
| X3 | 79 | 25,6 | 37 510 |
| X5 | 80 | 31,1 | 37 995 |
| 1-sarja | 100 | 34,2 | 63 353 |
| 4-sarja | 101 | 16,3 | 7 863 |
| M5 | 105 | 28,0 | 571 |
| X2 | 106 | 9,2 | 229 |
| 5-sarja | 109 | 39,4 | 207 919 |
| X4 | 124 | 18,7 | 3 238 |
| 3-sarja | 133 | 51,7 | 228 117 |
| X1 | 133 | 29,5 | 22 546 |
| IX | 172 | 17,4 | 109 |
3-sarja ja katsastus: kysytyimmät
Onko BMW 3-sarja luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella BMW 3-sarja sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 133, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 228 117 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä 3-sarja-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 8 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 93. Ero on 11,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä BMW 3-sarja yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 50 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa akselisto ja jousitus: 25,7 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 15,4 sijaan.
Kuinka paljon BMW 3-sarja on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 209 363 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 187 120 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.