BMW
BMW 1-sarja — katsastustilasto ja vikahistoria
BMW 1-sarja asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja 1-sarja sijoittuu sijalle 199 eli täsmälleen keskikastissa. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 157 414 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 100 · sija 199/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 103 ja uudempien 81, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 862 | 82,1 | 68,3 | 67,3 (53,4–82,6) | 76,2 | 232 tkm | 120 |
| 2005 | 4 034 | 73,7 | 63,2 | 62,8 (49,3–75,2) | 71,5 | 218 tkm | 117 |
| 2006 | 3 999 | 61,0 | 57,3 | 56,1 (45,2–68,0) | 62,5 | 201 tkm | 107 |
| 2007 | 4 874 | 53,7 | 51,4 | 49,9 (38,6–62,6) | 55,2 | 194 tkm | 104 |
| 2008 | 8 045 | 45,9 | 46,2 | 44,5 (33,1–57,6) | 50,1 | 181 tkm | 99 |
| 2009 | 5 815 | 38,8 | 36,5 | 34,2 (25,6–44,1) | 50,8 | 179 tkm | 106 |
| 2010 | 4 903 | 36,3 | 33,0 | 31,4 (23,5–39,0) | 44,7 | 168 tkm | 110 |
| 2011 | 6 219 | 24,6 | 28,6 | 27,1 (21,2–33,9) | 39,3 | 154 tkm | 86 |
| 2012 | 7 203 | 20,8 | 24,2 | 23,2 (16,3–29,6) | 33,8 | 143 tkm | 86 |
| 2013 | 4 408 | 17,3 | 21,9 | 19,8 (14,6–27,8) | 28,8 | 139 tkm | 79 |
| 2014 | 3 509 | 13,3 | 17,1 | 14,6 (9,5–22,9) | 19,5 | 112 tkm | 78 |
| 2015 | 2 366 | 11,3 | 14,9 | 11,6 (7,7–20,4) | 16,7 | 109 tkm | 76 |
| 2016 | 2 390 | 12,0 | 13,0 | 10,2 (7,1–17,6) | 16,2 | 96 tkm | 92 |
| 2017 | 2 170 | 11,4 | 10,6 | 8,5 (5,7–13,9) | 12,3 | 78 tkm | 108 |
| 2018 | 1 342 | 6,9 | 9,0 | 7,2 (4,5–10,8) | 10,1 | 75 tkm | 76 |
| 2019 | 508 | 8,1 | 10,3 | 7,4 (4,7–11,4) | 10,0 | 68 tkm | 79 |
| 2020 | 443 | 3,6 | 8,1 | 5,2 (3,4–8,2) | 8,1 | 65 tkm | 44 |
| 2021 | 263 | 3,8 | 10,1 | 5,6 (3,8–8,7) | 7,2 | 54 tkm | 38 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: BMW 1-sarja
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 45 %, jarrut 32 %, päästöt ja melu 11 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Yksikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta. Mallin vikamäärä on siis luonteeltaan tavanomainen — se ei kaadu mihinkään yksittäiseen rakenteeseen, vaan kuluu tasaisesti.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: taka-akselisto. Näitä kirjattiin 7,04 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,04 — 3,4-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (198 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 45,3 % | 15,5 | 14,3 | 1,09 | 3 571 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 45,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 32,3 % | 11,1 | 10,1 | 1,09 | 876 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 32,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 11,0 % | 3,8 | 3,5 | 1,09 | 1 179 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 11,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 3,0 % | 1,0 | 2,4 | 0,43 | 167 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 2,1 % | 0,7 | 0,4 | 1,86 | 199 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,9 % | 0,6 | 2,0 | 0,33 | 844 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,6 % | 0,6 | 0,4 | 1,28 | 4 460 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,3 % | 0,4 | 0,7 | 0,67 | 107 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,2 % | 0,4 | 0,6 | 0,68 | 14 617 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 10 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,1 | 0,1 | 1,19 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2017: päästöt ja melu-vikoja löytyi 3,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,5. Ero on 2,1-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (71,5 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2018 (10,1). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 33,1 | 31,0 | 5,6 | 12,5 | 82,1 |
| 2005 | 28,2 | 27,0 | 7,8 | 10,7 | 73,7 |
| 2006 | 23,4 | 20,8 | 9,4 | 7,5 | 61,0 |
| 2007 | 21,5 | 19,1 | 7,7 | 5,4 | 53,7 |
| 2008 | 22,4 | 14,4 | 5,0 | 4,0 | 45,9 |
| 2009 | 21,4 | 10,2 | 3,2 | 4,0 | 38,8 |
| 2010 | 23,0 | 7,7 | 3,0 | 2,7 | 36,3 |
| 2011 | 12,5 | 6,4 | 2,7 | 3,0 | 24,6 |
| 2012 | 10,0 | 7,0 | 1,6 | 2,3 | 20,8 |
| 2013 | 6,7 | 6,9 | 1,2 | 2,5 | 17,3 |
| 2014 | 3,9 | 6,4 | 1,3 | 1,7 | 13,3 |
| 2015 | 3,1 | 5,5 | 0,6 | 2,0 | 11,3 |
| 2016 | 3,7 | 4,2 | 2,1 | 2,0 | 12,0 |
| 2017 | 4,0 | 3,0 | 3,2 | 1,2 | 11,4 |
| 2018 | 2,5 | 2,0 | 1,0 | 1,3 | 6,9 |
| 2019 | 1,6 | 2,0 | 2,8 | 1,8 | 8,1 |
| 2020 | 2,5 | 0,5 | 0,2 | 0,5 | 3,6 |
| 2021 | 1,1 | 0,0 | 1,1 | 1,5 | 3,8 |
1-sarja verrattuna muihin
1-sarja on hyvin lähellä BMW-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 114 ja tämän mallisarjan 100.
Alla BMW-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Z4 | 31 | 21,9 | 1 123 |
| IX3 | 41 | 4,1 | 194 |
| 7-sarja | 67 | 19,4 | 1 996 |
| I3 | 70 | 13,8 | 920 |
| X6 | 73 | 26,3 | 5 936 |
| 2-sarja | 74 | 10,1 | 10 781 |
| X3 | 79 | 25,6 | 37 510 |
| X5 | 80 | 31,1 | 37 995 |
| 1-sarja | 100 | 34,2 | 63 353 |
| 4-sarja | 101 | 16,3 | 7 863 |
| M5 | 105 | 28,0 | 571 |
| X2 | 106 | 9,2 | 229 |
| 5-sarja | 109 | 39,4 | 207 919 |
| X4 | 124 | 18,7 | 3 238 |
| 3-sarja | 133 | 51,7 | 228 117 |
| X1 | 133 | 29,5 | 22 546 |
| IX | 172 | 17,4 | 109 |
1-sarja ja katsastus: kysytyimmät
Onko BMW 1-sarja luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella BMW 1-sarja sijoittuu täsmälleen keskikastissa: vikaindeksi on 100, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 63 353 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä 1-sarja-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2018, josta löytyi 7 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 74. Ero on 10,8-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä BMW 1-sarja yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 45 % mallin hylkäysvioista. Mikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta.
Kuinka paljon BMW 1-sarja on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 157 414 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 177 638 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.