Mitsubishi
Mitsubishi Colt — katsastustilasto ja vikahistoria
Mitsubishi Colt on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 38 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Colt sijoittuu sijalle 62 eli parhaassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 140 507 km on noin 35 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 62 · sija 62/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 67 ja uudempien 55, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 2 170 | 43,1 | 62,7 | 62,2 (48,8–74,6) | 92,9 | 160 tkm | 69 |
| 2006 | 2 158 | 39,3 | 56,6 | 55,5 (44,5–67,2) | 87,3 | 150 tkm | 70 |
| 2007 | 1 446 | 30,1 | 51,1 | 49,6 (38,3–62,2) | 82,7 | 147 tkm | 59 |
| 2008 | 3 205 | 22,9 | 46,6 | 44,9 (33,4–58,0) | 76,8 | 133 tkm | 49 |
| 2009 | 1 550 | 25,0 | 36,8 | 34,5 (25,8–44,3) | 70,5 | 123 tkm | 68 |
| 2010 | 1 003 | 19,9 | 33,8 | 32,3 (24,0–39,7) | 67,6 | 120 tkm | 59 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Mitsubishi Colt
Hylkäysvioista jarrut 35 %, akselisto ja jousitus 29 %, päästöt ja melu 16 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Toiseen suuntaan erottuu alusta ja kori: 1,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 3,9. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: koeajo. Näitä kirjattiin 0,36 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,09 — 3,9-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 34,7 % | 10,6 | 15,2 | 0,70 | 181 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 34,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 29,0 % | 8,9 | 19,0 | 0,47 | 1 639 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 29,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 16,3 % | 5,0 | 5,6 | 0,89 | 75 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 16,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 5,7 % | 1,8 | 3,3 | 0,54 | 14 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 4,9 % | 1,5 | 3,9 | 0,39 | 252 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,9 % | 1,2 | 1,0 | 1,23 | 325 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 2,6 % | 0,8 | 0,8 | 0,97 | 5 870 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 2,0 % | 0,6 | 0,5 | 1,15 | 876 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,5 % | 0,2 | 0,1 | 1,59 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,4 % | 0,1 | 0,4 | 0,29 | 95 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (92,9 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2010 (67,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Ohjaus | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 16,0 | 12,1 | 8,1 | 1,8 | 2,7 | 2,5 | 43,1 |
| 2006 | 13,3 | 12,7 | 7,3 | 1,7 | 1,7 | 2,7 | 39,3 |
| 2007 | 7,3 | 9,8 | 6,9 | 2,2 | 1,7 | 2,1 | 30,1 |
| 2008 | 7,1 | 6,4 | 2,8 | 2,1 | 1,0 | 3,4 | 22,9 |
| 2009 | 10,5 | 6,2 | 2,3 | 1,4 | 1,0 | 3,7 | 25,0 |
| 2010 | 9,6 | 4,5 | 1,8 | 0,8 | 0,8 | 2,5 | 19,9 |
Colt verrattuna muihin
Colt on Mitsubishi-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 110, tämän mallisarjan 62.
Alla Mitsubishi-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Colt ja katsastus: kysytyimmät
Onko Mitsubishi Colt luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Mitsubishi Colt sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 62, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 11 532 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Colt-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2010, josta löytyi 20 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 43. Ero on 2,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.
Mistä Mitsubishi Colt yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 35 % mallin hylkäysvioista. Mikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta.
Kuinka paljon Mitsubishi Colt on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 140 507 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 215 505 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.