Katsastustilasto

Subaru

Subaru Impreza — katsastustilasto ja vikahistoria

Subaru Impreza pärjää katsastuksessa ikäisekseen hyvin — hylkäysvikoja on 28 % vähemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Impreza sijoittuu sijalle 89 eli parhaassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 185 709 km on noin 17 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.

Ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 72 · sija 89/424 kaikista vertailun mallisarjoista

7 461katsastusta
40,1hylkäysvikaa / 100
186 tkmmittarilukema, mediaani
72vikaindeksi (100 = keskitaso)

Vuosimallien vikatilasto

Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 60 ja uudempien 78, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.

0255075Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 54,9–83,3Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 52,9–82,0Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 48,8–74,6Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 44,4–67,1Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 38,6–62,7Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 33,5–58,1Samanikäisten mediaani 68,4Samanikäisten mediaani 66,8Samanikäisten mediaani 62,2Samanikäisten mediaani 55,3Samanikäisten mediaani 50,0Samanikäisten mediaani 45,0Vuosimalli 2003: 44 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 441 katsastusta03Vuosimalli 2004: 44 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 831 katsastusta04Vuosimalli 2005: 34 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 067 katsastusta05Vuosimalli 2006: 42 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 695 katsastusta06Vuosimalli 2007: 36 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 882 katsastusta07Vuosimalli 2008: 44 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 545 katsastusta08vuosimalli

Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).

keskiarvoa parempi keskiarvoa heikompi samanikäisten keskiarvo samanikäisten mediaani keskimmäinen puolikas (25–75 %)
Subaru Impreza: vuosimallikohtainen katsastustilasto
VuosimalliKatsastuksiaHylkäysvikaa / 100Samanikäisten keskiarvoSamanikäisten mediaani (25–75 %)Korjauskehotusta / 100MittarilukemaIndeksi
200344144,268,868,4 (54,9–83,3)81,0196 tkm64
200483143,667,766,8 (52,9–82,0)80,9216 tkm64
20051 06734,162,762,2 (48,8–74,6)62,3190 tkm54
20061 69541,956,455,3 (44,4–67,1)59,6181 tkm74
20071 88236,451,550,0 (38,6–62,7)65,6179 tkm71
20081 54543,646,645,0 (33,5–58,1)71,8177 tkm94

Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.

Yleisimmät hylkäyssyyt: Subaru Impreza

Hylkäysvioista päästöt ja melu 32 %, akselisto ja jousitus 31 %, jarrut 17 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.

Selvin poikkeama on valot ja sähkö: näitä vikoja löytyy 1,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,9. Ero on 2,0-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.

Toiseen suuntaan erottuu jarrut: 6,9 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 17,5. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.

Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: bensiinimoottorin pakokaasumittaus. Näitä kirjattiin 8,66 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,44 — 3,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.

Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (24 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.

Päästöt ja meluPäästöt ja melu: 12,9 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 6,812,9Akselisto ja jousitusAkselisto ja jousitus: 12,5 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 20,112,5JarrutJarrut: 6,9 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 17,56,9Alusta ja koriAlusta ja kori: 3,8 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 4,83,8Valot ja sähköValot ja sähkö: 1,7 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,91,7TunnistusTunnistus: 0,7 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,40,7Koeajo ja näkyvyysKoeajo ja näkyvyys: 0,6 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,60,6Muut varusteetMuut varusteet: 0,4 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 1,10,4OhjausOhjaus: 0,4 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 3,80,4vikoja / 100 katsastusta

Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.

Subaru Impreza: hylkäysviat pääkohteittain
Vian pääkohdeOsuus hylkäysvioistaHylkäysvikaa / 100SamanikäisetSuhdeKorjauskehotuksia
  Päästöt ja melu32,2 %12,96,81,9077
  Akselisto ja jousitus31,3 %12,520,10,62517
  Jarrut17,2 %6,917,50,39161
  Alusta ja kori9,6 %3,84,80,80366
  Valot ja sähkö4,3 %1,70,91,963 199
  Tunnistus1,7 %0,70,41,6396
  Koeajo ja näkyvyys1,5 %0,60,60,96522
  Muut varusteet1,1 %0,41,10,3981
  Ohjaus0,9 %0,43,80,1026
  Lisätarkastukset0,1 %0,10,10,592

Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.

Hylkäyssyyt vuosimalleittain

Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.

Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2006: valot ja sähkö-vikoja löytyi 2,2 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,9. Ero on 2,6-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.

Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2008 (71,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2006 (59,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.

0252003 — Akselisto ja jousitus: 10,2 vikaa / 1002003 — Jarrut: 5,7 vikaa / 1002003 — Päästöt ja melu: 16,3 vikaa / 1002003 — Alusta ja kori: 7,0 vikaa / 1002003 — Valot ja sähkö: 1,1 vikaa / 1002003 — muut kohteet: 3,9 vikaa / 100032004 — Akselisto ja jousitus: 10,2 vikaa / 1002004 — Jarrut: 8,2 vikaa / 1002004 — Päästöt ja melu: 16,5 vikaa / 1002004 — Alusta ja kori: 3,9 vikaa / 1002004 — Valot ja sähkö: 1,6 vikaa / 1002004 — muut kohteet: 3,2 vikaa / 100042005 — Akselisto ja jousitus: 8,5 vikaa / 1002005 — Jarrut: 6,0 vikaa / 1002005 — Päästöt ja melu: 12,6 vikaa / 1002005 — Alusta ja kori: 3,6 vikaa / 1002005 — Valot ja sähkö: 1,5 vikaa / 1002005 — muut kohteet: 2,0 vikaa / 100052006 — Akselisto ja jousitus: 11,7 vikaa / 1002006 — Jarrut: 7,8 vikaa / 1002006 — Päästöt ja melu: 14,6 vikaa / 1002006 — Alusta ja kori: 2,9 vikaa / 1002006 — Valot ja sähkö: 2,2 vikaa / 1002006 — muut kohteet: 2,7 vikaa / 100062007 — Akselisto ja jousitus: 14,0 vikaa / 1002007 — Jarrut: 6,3 vikaa / 1002007 — Päästöt ja melu: 10,4 vikaa / 1002007 — Alusta ja kori: 2,9 vikaa / 1002007 — Valot ja sähkö: 1,4 vikaa / 1002007 — muut kohteet: 1,3 vikaa / 100072008 — Akselisto ja jousitus: 16,3 vikaa / 1002008 — Jarrut: 6,9 vikaa / 1002008 — Päästöt ja melu: 11,5 vikaa / 1002008 — Alusta ja kori: 5,3 vikaa / 1002008 — Valot ja sähkö: 2,0 vikaa / 1002008 — muut kohteet: 1,7 vikaa / 10008vuosimalli
Päästöt ja meluAkselisto ja jousitusJarrutAlusta ja koriValot ja sähkömuut
Hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti vuosimalleittain ja pääkohteittain
Vuosimalli  Päästöt ja melu  Akselisto ja jousitus  Jarrut  Alusta ja kori  Valot ja sähköMuutYhteensä
200316,310,25,77,01,13,944,2
200416,510,28,23,91,63,243,6
200512,68,56,03,61,52,034,1
200614,611,77,82,92,22,741,9
200710,414,06,32,91,41,336,4
200811,516,36,95,32,01,743,6

Impreza verrattuna muihin

Impreza on hyvin lähellä Subaru-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 87 ja tämän mallisarjan 72.

Alla Subaru-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.

Kaikki Subaru-mallisarjat vikaindeksin mukaan
MallisarjaVikaindeksiHylkäysvikaa / 100Katsastuksia
Outback524,72 230
Impreza7240,17 461
Forester8730,249 467
Legacy9134,534 721
XV11123,34 577

Impreza ja katsastus: kysytyimmät

Onko Subaru Impreza luotettava auto?

Katsastustilaston perusteella Subaru Impreza sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 72, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 7 461 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.

Mikä Impreza-vuosimalli kannattaa valita?

Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2005, josta löytyi 34 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2008 lukemalla 44. Ero on 1,3-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.

Mistä Subaru Impreza yleensä hylätään katsastuksessa?

Yleisin hylkäyssyy on päästöt ja melu, joka kattaa 32 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa valot ja sähkö: 1,7 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,9 sijaan.

Kuinka paljon Subaru Impreza on ajettu?

Mediaanimittarilukema on 185 709 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 224 718 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.

Mistä nämä luvut tulevat

Aineisto

Traficomin avoin katsastusdata, määräaikaiskatsastukset, katsastusvuodet 2017–2025. Tämän sivun luvut koskevat mallisarjaa Subaru Impreza ja perustuvat 7 461 määräaikaiskatsastukseen.

Vika ei ole sama kuin auto

Luvut kertovat vikojen määrän, eivät hylättyjen autojen määrän. Yhdestä autosta voidaan kirjata useita hylkäykseen johtavia vikoja, joten luku voi ylittää sadan sataa katsastusta kohti.

Ikä on vakioitu, kilometrit eivät

Vikaindeksi vertaa mallia samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Ajokilometrejä ei vakioida, joten katso myös mediaanimittarilukema. Lue laskentatavasta.