Subaru
Subaru XV — katsastustilasto ja vikahistoria
Subaru XV asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja XV sijoittuu sijalle 241 eli keskitason alapuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 120 396 km on noin 18 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 111 · sija 241/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 115 ja uudempien 88, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2 345 | 27,8 | 24,6 | 23,6 (16,6–30,1) | 47,7 | 135 tkm | 113 |
| 2013 | 499 | 29,1 | 25,6 | 23,5 (17,7–32,1) | 52,3 | 144 tkm | 114 |
| 2014 | 777 | 21,8 | 17,6 | 15,1 (9,8–23,4) | 34,4 | 103 tkm | 124 |
| 2015 | 112 | 24,1 | 25,1 | 20,3 (13,8–34,2) | 39,3 | 135 tkm | 96 |
| 2016 | 473 | 12,5 | 12,1 | 9,5 (6,6–16,3) | 33,6 | 86 tkm | 103 |
| 2018 | 371 | 4,6 | 8,7 | 6,9 (4,4–10,5) | 10,0 | 71 tkm | 53 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Subaru XV
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 62 %, jarrut 21 %, päästöt ja melu 5 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on akselisto ja jousitus: näitä vikoja löytyy 14,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 10,1. Ero on 1,4-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu päästöt ja melu: 1,2 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 1,6. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 9,68 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,85 — 2,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 62,0 % | 14,5 | 10,1 | 1,43 | 73 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 62,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 21,1 % | 4,9 | 5,9 | 0,83 | 41 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 21,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 5,1 % | 1,2 | 1,6 | 0,74 | 12 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 4,2 % | 1,0 | 0,4 | 2,56 | 1 553 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 3,6 % | 0,8 | 1,7 | 0,49 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,7 % | 0,4 | 0,3 | 1,18 | 42 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,0 % | 0,2 | 0,4 | 0,61 | 20 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,8 % | 0,2 | 0,3 | 0,58 | 137 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,4 % | 0,1 | 0,3 | 0,26 | 8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,0 | 0,1 | 0,20 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kaasulaitteet | 0,1 % | 0,0 | 0,0 | 4,52 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaasulaitteet — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2012: valot ja sähkö-vikoja löytyi 1,4 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,5. Ero on 2,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2012 (47,7 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2012 (47,7). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Valot ja sähkö | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 16,5 | 6,0 | 1,5 | 1,4 | 2,4 | 27,8 |
| 2013 | 16,8 | 6,4 | 1,8 | 1,6 | 2,4 | 29,1 |
| 2014 | 15,7 | 3,6 | 1,0 | 0,4 | 1,0 | 21,8 |
| 2015 | 18,8 | 5,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 24,1 |
| 2016 | 8,2 | 2,5 | 0,4 | 0,4 | 0,8 | 12,5 |
| 2018 | 2,4 | 1,9 | 0,0 | 0,0 | 0,3 | 4,6 |
XV verrattuna muihin
XV jää Subaru-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 87, tämän mallisarjan 111. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Subaru-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
XV ja katsastus: kysytyimmät
Onko Subaru XV luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Subaru XV sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 111, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 4 577 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä XV-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2012, josta löytyi 28 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2012 lukemalla 28. Ero on 1,0-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Subaru XV yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 62 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa akselisto ja jousitus: 14,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 10,1 sijaan.
Kuinka paljon Subaru XV on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 120 396 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 146 381 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.